Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zwalowiska wewnetrzne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono wyniki badań i obserwacji terenowych prowadzonych na 9 powierzchniach doświadczalnych zlokalizowanych na zwałowisku wewnętrznym odkrywki „Kazimierz”, położonym na Pojezierzu Kujawskim (szerokość 52° 20’ N, długość 18° 05’ E). Wyniki szczegółowych badań terenowych i analiz laboratoryjnych wykazały, że pokrywa gruntowa badanego zwałowiska wykazuje niewielką zmienność tak w układzie przestrzennym, jak i profilowym. Dominującym utworem tworzącym wierzchnią warstwę badanych powierzchni doświadczalnych są gliny, które stwarzają dużą przydatność analizowanych gruntów pogórniczych do rekultywacji rolniczej i zagospodarowania.
W pracy przedstawiono wyniki pomiarów i obserwacji terenowych kształtowania się zwierciadła wody gruntowej, w 6 piezometrach, zlokalizowanych na zwałowiskach wewnętrznych odkrywek: „Pątnów” i „Kazimierz Północ”, Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”, położonych w Regionie Wielkopolskim, w zasięgu mezoregionu 315.57 Pojezierza Kujawskiego. Trzy piezometry zlokalizowane są na doświadczalnych powierzchniach zwałowiska „Pątnów”, na których uprawiane przemiennie są: lucerna siewna, żyto ozime i pszenica ozima. Od jesieni 1992 roku, Katedra Melioracji, Kształtowania Środowiska i Geodezji AR, prowadzi w tych piezometrach comiesięczne pomiary stanu zwierciadła wody gruntowej. Kolejne trzy piezometry, położone są na powierzchniach doświadczalnych zwałowiska „Kazimierz Północ”, na których od 1998 roku, po zakończeniu rekultywacji technicznej, uprawia się przemiennie: lucernę, pszenicę ozimą i rzepak. Oceniono możliwości odbudowy zwierciadła wody gruntowej na terenach zwałowisk wewnętrznych, na których prowadzone były zabiegi rekultywacyjne, a obecnie obszary te użytkowane są rolniczo. Wyniki przeprowadzonych badań potwierdziły różne tempo odbudowy zwierciadła wody gruntowej, po zaprzestaniu odwodnienia odkrywek, ich zezwałowaniu oraz w okresie prowadzenia rekultywacji rolniczej. W okresie prowadzenia rekultywacji rolniczej na zwałowisku „Pątnów”, poziom wody gruntowej podniósł się średnio o 2,1 m rocznie, podczas gdy na zwałowisku „Kazimierz Północ” w tym samym okresie zaobserwowano wzrost lustra wody średnio o 1,6 m rocznie. Badania wykazały również, że odbudowa pierwotnego zwierciadła wody gruntowej przebiega niezależnie od wielkości opadów atmosferycznych.
W pracy przedstawiono wyniki badań i obserwacji terenowych prowadzonych na 4 powierzchniach doświadczalnych o wielkości 0,32 ha każda, zlokalizowanych na zwałowisku wewnętrznym odkrywki „Kazimierz Północ” KWB „Konin”. Na zwałowisku tym w 1998 roku została przeprowadzona rekultywacja techniczna, a obecnie realizowana jest rekultywacja rolnicza. Przeprowadzone badania wykazały, że kształtowanie się zasobów wodnych na tych terenach w analizowanych okresach wegetacyjnych 2004 i 2006 roku uzależnione było przede wszystkim od rozkładu i wysokości opadów atmosferycznych. W zaliczonym do średnio suchego pod względem sumy opadów okresie wegetacyjnym 2004 zapasy wody znajdowały się pomiędzy polową pojemnością wodną, a dolną granicą wody łatwo dostępnej. Spowodowane to było w miarę korzystnym rozkładem dobowych sum opadów atmosferycznych. Natomiast w zaliczonym do średniego i bardzo ciepłego okresu wegetacyjnego 2006 roku wystąpił bardzo niekorzystny rozkład miesięcznych i dobowych sum opadów. Od maja do lipca suma niedoborów opadów wyniosła 133 mm, a temperatury powietrza były znacznie wyższe od średnich z wielolecia dla tych miesięcy. Spowodowało to wystąpienie niedoborów wilgoci w warstwie 0-50 cm gruntów pogórniczych. Natomiast po bardzo dużych sumach opadów dobowych w I dekadzie sierpnia 2006 roku, których suma wyniosła aż 156 mm zapasy wody w omawianej warstwie przekroczyły polową pojemność wodną. Obserwowano również okresowe nadmierne uwilgotnienie badanych powierzchni doświadczalnych, które utrudniało zbiór plonów i prace agrotechniczne.
Działalność górnicza w Konińskim Zagłębiu Węgla Brunatnego przyczyniła się do dużych zmian w środowisku przyrodniczym. Spowodowała również istotne zmiany w stosunkach wodnych tego obszaru, zarówno w układzie wód powierzchniowych jak i podziemnych. W związku z powyższym uzasadnione jest prowadzenie badań nad oceną stosunków wodnych na rekultywowanych technicznie terenach pogórniczych oraz opracowanie prognoz ich odbudowy na tych obszarach, tym bardziej, że istnieje niewiele opracowań z tego zakresu. W pracy przedstawiono wyniki pomiarów i obserwacji kształtowania się zwierciadła wody gruntowej w 4 piezometrach założonych na formowanym i zrekultywowanym technicznie zwałowisku wewnętrznym odkrywki „Kazimierz Północ”. Wyniki przeprowadzonych badań i obserwacji terenowych wskazują, że rozpoczęcie procesu odbudowy zwierciadła wody podziemnej jest możliwy dopiero po całkowitym zaprzestaniu eksploatacji odkrywki. Przeprowadzone pomiary wykazały również, że wahania poziomu wód gruntowych przebiegają niezależnie od wielkości i rozkładu opadów atmosferycznych i zależą głównie od intensywności odwodnienia eksploatowanej części odkrywki.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.