Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 125

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zawartosc metali
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy bylo określenie zawartości As, Cd, Hg i Pb w sałatkach warzywnych o niskim stopniu przetworzenia. W badaniach wykorzystano 14 rodzajów sałatek pochodzących z dwóch wytwórni. Próby sałatek przeznaczonych do badań zakupiono w placówkach detalicznej sieci handlowej. Stwierdzono, że zawartość badanych metali była zróżnicowana w zależności od rodzaju sałatki. W wyrobach obu producentów średnia ilość zwłaszcza Hg, Cd, ale także arsenu była do siebie zbliżona, natomiast średnia ilość ołowiu była zróżnicowana w zakresie 0,0013-0,015 mg kg-1. W porównaniu z obowiązującymi limitami, zawartość badanych metali w ocenianych sałatkach można uznać za niską. Jedynie sałatka selerowa odznaczała się wyższą zawartością kadmu, zbliżoną do maksymalnego, dopuszczalnego poziomu.
W latach 1996-1998 przeprowadzono doświadczenie polowe z koniczyną perską (Trifolium resupinatum L.) metodą bloków losowych. W badaniach uwzględniono dwie odmiany (Ira, Portugalska) i cztery pokosy w roku. Podczas zbioru koniczyny, na początku kwitnienia, pobrano z każdego poletka i pokosu próby do analiz chemicznych. Oznaczono w nich zawartość potasu, wapnia i magnezu metodą ASA. Wymienione makroelementy były istotnie zróżnicowane w koniczynie przez pogodę w poszczególnych latach. Ponadto koncentrację K i Ca istotnie różnicowały pokosy. Najwyższe stężenie K stwierdzono w roślinach z pierwszego pokosu, a najniższe z czwartego, natomiast zawartość wapnia kształtowała się odwrotnie; najmniej było go w roślinach z pierwszego pokosu, a najwięcej z czwartego. Badane odmiany: Ira i Portugalska charakteryzowały się bardzo zbliżoną zawartością K, Ca i Mg w suchej masie.
W podjętych badaniach przeanalizowano zawartość metali i ich łatwo rozpuszczalnych form w osadzie pościekowym. Materiał do badań stanowiły próbki osadu pościekowego z komunalno-przemysłowej oczyszczalni ścieków w Lublinie. Przeprowadzono analizę sekwencyjną jonów metali, określając ich udział w formie wymiennej i węglanowej. Osady pościekowe stanowiące od lat problem zagospodarowania mogłyby być cennym źródłem pierwiastków, których tylko część występuje w formach umożliwiających migrację do gleby.
The effect of aeration of above-sediment waters on changes in metal forms occurring in the bottom sediment and also in their concentration in the water and sediment was analysed. The obtained results indicate that aeration is an effective method for improving water quality: the water became clear and the content of organic substances and nutrients was reduced. The changes in quantities and occurrence of metal forms depend on the type of metal.
Obecność w osadach pościekowych znacznych ilości metali ciężkich ogranicza możliwość przyrodniczego ich wykorzystania. Zagospodarowanie osadów pościekowych stanowi ciągle nie rozwiązany problem. Jednym ze sposobów umożliwiających zagospodarowanie osadów może być związanie metali w formy trudno rozpuszczalne. Celem pracy było przebadanie możliwości pobierania metali ciężkich z osadów dolomitowanych przez wybrane gatunki roślin. Do badań użyto osad pościekowy traktowany przez 6 miesięcy dolomitem w ilościach 10, 20 i 30%. Na osadzie tym uprawiano sałatę, rzodkiewkę, pszenicę i trawę. Próbki roślin do analiz pobrano w fazie dojrzałości pełnej. Oznaczono zawartość metali ciężkich metodą ASA. Obecne w osadach metale były przez wszystkie rośliny pobierane w znacznie mniejszych ilościach jeżeli zastosowano ich dolomitowanie.
Przeprowadzono badania zawartości ołowiu, kadmu i miedzi w sokach z zastosowaniem techniki woltamperometrii inwersyjnej. Ustalono, że stężenie jonów Pb, Cd i Cu w sokach z owoców cytrusowych (pomarańczowym i grejpfrutowym), produkowanych przemysłowo, było znacznie wyższe w porównaniu z sokami otrzymanymi bezpośrednio ze świeżych owoców.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.