Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zawartosc chloru
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przeanalizowano wpływ oczyszczonych ścieków miejskich na zmiany w składzie anionowym (P, Cl, Sog , Sorg, S-S04) w liściach topoli i dwu gatunków wikliny. Badania wykazały, że stosowanie ścieków istotnie wpłynęło na wzrost zawartości fosforu i trzech form siarki w liściach testowanych roślin. W obrębie testowanych gatunków roślin relatywnie największy wzrost ilości rozpatrywanych anionów w efekcie nawadniania odnotowano w doświadczeniach z topolą. Uzyskane wyniki wskazują na możliwość wykorzystania topoli i wierzby do doczyszczania ścieków.
W doświadczeniu wazonowym oceniano wpływ oczyszczonych ścieków miejskich na plon i skład jonowy kupkówki pospolitej. Stosowanie ścieków istotnie wpłynęło na wzrost plonu kupkówki pospolitej. Najwyższe plony roślin otrzymano stosując składniki w formie ścieków i dopełniając dawkę do poziomu przyjętego za optymalny nawożeniem mineralnym. Nawożenie ściekami wiązało się także z podwyższeniem zawartości sodu, potasu i chloru w suchej masie roślin. Uzyskane wyniki wskazują na możliwości wykorzystania kupkówki pospolitej do oczyszczania ścieków.
Określono zawartość chloru i jodu w 70 roślinnych surowcach leczniczych (zioła, liście, kwiaty, kwiatostany, koszyczki, owoce, korzenie i kłącza) pochodzących od 33 gatunków roślin leczniczych należących do trzech rodzin - Compositae, Labiatae i Rosaceae. Stwierdzono, że analizowane surowce zawierają chlor w stosunkowo dużych ilościach od kilku do kilkunastu mg*g⁻¹ s.m., natomiast jod w ilościach rzędu µg*g⁻¹ s.m. Uzyskane wyniki wskazują na pewne prawidłowości odnośnie rozmieszczenia obu niemetali w poszczególnych gatunkach roślin i rodzin oraz umożliwiają określenie relacji, w jakich występują one w badanych surowcach.
W doświadczeniu wazonowym określano wpływ oczyszczonych ścieków miejskich na plonowa­nie i zmiany w zawartości potasu, sodu, chloru i siarki siarczanowej w kukurydzy i gorczycy białej. Stosowanie ścieków istotnie wpływało na wzrost plonu testowych roślin. W przypadku gorczycy odnotowano wyższe plonotwórcze działanie składników podanych w formie ścieków w stosunku do składników zastosowanych w formie nawozów mineralnych. Kukurydza nawożona ściekami charak­teryzowała się podwyższoną zawartością chloru, a gorczyca biała chloru, siarki siarczanowej i sodu. Uzyskane wyniki wskazują na możliwości wykorzystania niektórych roślin do doczyszczenia wód pościekowych.
Badaniami objęto 10 oczyszczalni ścieków zlokalizowanych na terenie Pojezierza Mazurskiego oraz 3 dużych aglomeracji miejskich: (Gdańsk. Katowice i Warszawa). W pobranych próbach osadów po ich wysuszeniu i odpowiednim spreparowaniu oznaczono metodą spektrofluorymetrii rentgenowskiej zawartość: Fe, Al, Hg, Sn, Ag, U, As, Sb, Bi. Rb, Cs, F, Cl, Br, I, Si oraz S. Analizy wykazały niekiedy dość znaczne różnice zawartości badanych pierwiastków w obrębie każdej z grup osadów. Przeważnie jednak większe ilości metali i niemetali stwierdzono w osadach pobranych z oczyszczalni zlokalizowanych w dużych aglomeracjach miejskich w porównaniu z uzyskanymi / terenów nieskażonych. Kształtowały się one według malejącej krotności koncentracji odpowiednio: Sb (10). Bi (3.6). Ag (2.8), Cs (2,6), Hg (2,2), Al (1,9), Sn (1,8), As (1,7), Rb i S (1,4), Si (1,3) oraz Fe (1.2). Pozostałe pierwiastki występowały w większych stężeniach w osadach pobranych z oczysz­czalni ścieków Pojezierza Mazurskiego niż z Gdańska, Katowic i Warszawy, według kolejności malejącej zawartości: U (2,6), Br (2,4) I oraz Cl (1,7). F (1,2).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.