Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wymywanie azotu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W założonym na stacji lizymetrycznej w 1994 roku doświadczeniu wysiano mieszanki: życicy trwałej z kostrzewą łąkową, życicy trwałej i kostrzewy łąkowej z koniczyną białą oraz koniczynę białą w siewie czystym. W lizymetrach utrzymywane są dwa poziomy wody gruntowej: 40 i 80 cm. Mieszanki nawożone są dawkami azotu N₁ - 60 kg N/ha/rok i N₂ - 180 kg N/ha/rok; koniczyna biała w siewie czystym - bez nawożenia azotem (N0). Nawożenie fosforowo-potasowe jest jednakowe dla wszystkich obiektów i wynosi: P₂O₅ - 90 kg/ha, K₂O - 100 kg/ha. W doświadczeniu bada się wpływ koniczyny białej w runi na zawartość azotu mineralnego w glebie i wodzie gruntowej lizymetrów przy zróżnicowanym jej poziomie i różnym nawożeniu azotem. Zaobserwowano wyższe stężenia azotu azotanowego w glebie i wodzie gruntowej pod uprawami mieszanki koniczynowo-trawiastej i koniczyny białej w siewie czystym niż w przypadku uprawy mieszanki traw.
Przeprowadzono dwuletnie badania nad zastosowaniem aparatów z porowatymi kubkami ceramicznymi do oznaczeń stężenia azotu azotanowego w roztworze glebowym oraz wymycia N-NO₃ spod użytków zielonych. Stwierdzono, że stężenie N-NO₃ oraz straty azotu przez wymycie kształtują, na lekkiej glebie mineralnej, uwilgotnienie i odczyn gleby oraz dawka i forma nawozu azotowego. Dostatek wody w glebie zmniejsza wymycie azotu i przeciwdziała zagrożeniu zanieczyszczenia wody gruntowej azotanami. Zastosowana metoda jest przydatna i wygodna do badań w warunkach polowych.
Rolnictwo istotnie przyczynia się do zanieczyszczania wody składnikami nawozowymi, zwłaszcza związkami azotu i fosforu. Głównymi przyczynami zanieczyszczania wody z rolnictwa polskiego jest niedoinwestowanie rolnictwa w zakresie budowli do składowania odchodów zwierzęcych oraz zanie­dbania w umiejętnym stosowaniu tych odchodów jako nawozów. Inną ważną przyczyną jest brak czystości w zagrodzie, niedbalstwo i zła organizacja pracy. Współczesna wiedza rolnicza proponuje wiele skutecznych sposobów produkcji rolnej, które ograniczają zanieczyszczanie wody, nie zmniejszają zysków rolnika, a nawet je zwiększają. Jak dotąd brakuje w Polsce centralnego programu działania zmierzającego do ograniczenia zanieczyszczenia wody i atmosfery z produkcji rolnej.
Praca zawiera syntezę wyników dotyczących bilansu azotu łąk z doświadczeń lizymetrycznych prowadzonych w latach 1987-1989 i 1992-1995. Doświadczenie I prowadzono na glebie organicznej i deluwialnej przy trzech stałych poziomach wody gruntowej na głębokości 40 cm, 60 cm i 90 cm. Obsiane mieszanką traw lizymetry nawożono dawkami azotu: 0, 200,400 i 800 kg/ha. Doświadczenie II obejmowało glebę lekką, średnią i ciężką przy poziomach wody gruntowej na głębokości 45 cm, 60 cm i 90 cm. Stosowano następujące dawki azotu: 0, 160 i 320 kg/ha. Uzyskane wyniki wskazują, że w początkowym okresie po zagospodarowaniu i zasiewie bilans azotu jest ujemny wskutek mineralizacji substancji organicznej gleby. W miarę zagęszczania się gleby i rozwoju procesu darniowego tempo mineralizacji substancji organicznej gleby maleje a saldo azotu z wartości ujemnej przy stosowaniu nawożenia przechodzi w kolejnych latach użytkowania na dodatnie. Saldo azotu łąk na glebie organicznej jest bardziej ujemne niż na glebie mineralnej, szczególnie dla niższych poziomów wody gruntowej stymulujących mineralizację masy torfowej. Wysokie dodatnie saldo azotu dla nawożenia dawką 800 kg/ha, szczególnie na glebie organicznej wskazuje, że przy wstępującym ruchu wody i panujących w warstwie darniowej warunków bez­tlenowych poziom denitryfikacji azotu był znaczny.
W pracy przedstawiono wyniki oceny wpływu warunków meteorologicznych i hydrologicznych na czasową zmienności ładunków związków azotu i fosforu wymywanych ze zlewni rolniczej. Badania i obserwacje terenowe prowadzone były w latach hydrologicznych 2000-2005 w zlewni rzeki Małej Wełny do przekroju Kiszkowo. Powierzchnia analizowanej zlewni wynosi 342 km²; udział użytków rolnych w zlewni jest wysoki 82,7%, z czego 75,2% przypada na grunty orne, 7,2% użytki zielone, a 0,3% na sady. Ładunki związków biogennych wymywane ze zlewni rzeki Małej Wełny w okresie badań charakteryzowały się dużą zmiennością. Najwyższe były ładunki azotu azotanowego średnio 1,01 kg N-NO₃·ha⁻¹·rok⁻¹, a najniższe azotu azotynowego 0,02 kg N-NO₂·ha⁻¹·rok⁻¹. Ładunki azotu azotanowego w zimowych półroczach hydrologicznych stanowiły aż 84% ładunku biogenów wynoszonego ze zlewni, z kolei w półroczach letnich przy niższych przepływach notowano obniżenie udziału ładunku azotu azotanowego, do 52%, spowodowane to było tym, że azot azotanowy był intensywnie pobierany przez rośliny wodne i fitoplankton. W letnich półroczach notowano wzrost udziału ładunków azotu amonowego z 9 do 23% i fosforanów z 6 do 22% w ogólnym ładunku związków biogennych wymywanych ze zlewni. Analiza składu ładunków biogenów wymywanych ze zlewni wykazała, że w pierwszych czterech latach badań dominowały ładunki azotu azotanowego i stanowiły od 56 do 89%, z kolei w latach 2004 i 2005 notowano wzrost udziału ładunków fosforu reaktywnego i azotu amonowego. Przeprowadzone analizy statystyczne wykazały, że istotne statystycznie zależności występowały pomiędzy półrocznymi ładunkami azotu azotanowego oraz wskaźnikami i współczynnikami odpływu, ładunkami azotu amonowego i współczynnikami odpływu oraz ładunkami fosforu reaktywnego i półrocznymi sumami opadów atmosferycznych. Odwrotnie proporcjonalny związek zanotowano pomiędzy półrocznymi ładunkami azotu amonowego a średnimi półrocznymi temperaturami powietrza.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.