Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wskazniki tlenowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W Polsce wody powierzchniowe są jednym z najbardziej zanieczyszczonych elementów środowiska. Analiza dotyczyła stanu czystości wód rzeki Liwiec w latach 2006-2009. Badaniami objęto dwa punkty pomiarowe (Chodów i Paplin) na rzece Liwiec. Aby zobrazować stan czystości rzeki Liwiec przedstawiono wyniki trzech zanieczyszczeń, które mają największy wpływ na jakość wody: BZT5, azot azotynowy, fosfor ogólny. W analizowanym okresie gorszą jakość wód zarejestrowano w punktach pomiarowych znajdujących się w niewielkiej odległości od Siedlec, najlepszą jakością charakteryzował się punkt pomiarowo – kontrolny znajdujący się w Paplinie. Średnio w całym okresie badań wody rzeki Liwiec można zaliczyć do III klasy czystości, co jednak oznacza konieczność ciągłej jej kontroli i starań o poprawienie jej jakości.
W pracy podjęto próbę oceny zdolności rzeki Smortawy do samooczyszczania się. Badania terenowe prowadzono w roku hydrologicznym 2004 w zlewni rzeki Smotrawy (prawobrzeżny dopływ Odry – ujście w km 223+350). Do badań wybrano częściowo uregulowany odcinek rzeki od km 9+676 do km 7+105, na którym zlokalizowano trzy przekroje badawcze (km 9+676, km 8+030 i km 7+105), w których mierzono wartości tlenowych wskaźników jakości wody: biochemicznego zapotrzebowania na tlen (BZT5) oraz chemicznego zapotrzebowania na tlen (ChZT(Cr) i ChZT(Mn)). Z przeprowadzonych badań wynika, że wartości tych wskaźników zmniejszały się wraz z biegiem rzeki, co świadczy o redukcji zanieczyszczenia wody materią organiczną. Największą poprawę jakości wody zaobserwowano na odcinku nieuregulowanym, między km 9+676 a km 8+030, gdzie rzeka ma swoje naturalne rozlewisko. Na częściowo uregulowanym odcinku rzeki, od przekroju w km 8+030 do przekroju w km 7+105, redukcja zanieczyszczeń zachodziła w mniejszym stopniu.
Artykuł zawiera charakterystykę rzeki Mieni oraz wyniki badań jej wody w latach 2000-2005 dotyczące parametrów fizycznych i bakteriologicznych. Do oceny jakości wody rzeki Mieni wzięto pod uwagę wskaźniki biogenne (amoniak, azot ogólny, fosfor ogólny i fosforany) i bakteriologiczne (miano coli). Na podstawie ww. wskaźników sklasyfikowano jakość wody w rzece Mieni.
Przywrócenie możliwości samooczyszczania się rzek jest jednym z ważniejszych elementów poprawy jakości wód powierzchniowych w Polsce i na świecie. Roboty regulacyjne rzek nie są obojętne dla środowiska i ekosystemu rzeki, ponieważ powodują zmiany w zdolnościach do samooczyszczania się jej wód. W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących zmian natlenienia i BZT5, jak również temperatury i odczynu wody w roku hydrologicznym 2003/04 na odcinku nieuregulowanym i uregulowanym. W toku badań oceniono warunki samooczyszczania się wód rzeki Smortawy.
W pracy przedstawiono wybrane wyniki oceny jakości wód rzecznych w systemie Narwi. Badania te stanowią integralną część szerokiego projektu badawczego, którego celem było określenie wpływu użytkowania zlewni na transport substancji rozpuszczonych w wodach Narwi i wybranych jej dopływów. W pracy dokonano (a) rozpoznania środowiska przyrodniczego zlewni oraz źródeł dostawy substancji chemicznych do wód płynących; (b) analizy mechanizmów odpływu wód i substancji rozpuszczonych w warunkach zróżnicowanej gospodarki agrarnej oraz (c) określenia jakościowych i ilościowych zmian dokonujących się w chemizmie wód jako skutku warunków istniejących w badanych zlewniach. Przedstawione w pracy jakościowe charakterystyki są efektem procesów, które rządzą zasilaniem koryta rzecznego w systemie o zróżnicowanych warunkach przyrodniczych oraz rolniczej działalności człowieka. Występujące zmiany jakości wody wzdłuż profilu podłużnego Narwi są rezultatem bezpośrednich dostaw zanieczyszczeń oraz z systemów niższych rangą taksonomiczną. Ze względu na średnią zawartość wskaźników ogólnego zanieczyszczenia substancjami organicznymi (BZT₅, ChZT) jakość wód Narwi oraz dopływów (Biebrzy, Pisy, Rozogi i Omulwi) różnicowała się od I (bardzo dobrej) do IV (niezadowalającej) klasy jakości.
Zbiorniki retencyjne w różnorodny sposób wpisują się w obieg substancji biogenicznych w systemach rzeczno-zbiornikowych. Niniejsze badania nad wpływem osadów dennych przeprowadzono w 2004 roku dla zbiornika Pokrzywnica (powierzchnia przy max. P.P. 154 ha, pojemność przy max P.P. 4,35 mln m3) w zlewni rzeki Pokrzywnicy na terenie Niziny Wielkopolskiej. Zakres badań obejmował ustalenie składu fizykochemicznego i wartości wskaźników tlenowych wód nad dnem i na powierzchni wody, wykonanie planu batymetrycznego, określenie składu granulometrycznego rumowiska, zawartości składników chemicznych i wskaźnika tlenowego ChZT-Cr w osadach dennych, określenie średnich wielkości wskaźników tlenowych i stężeń składników chemicznych wód dopływających i odpływających oraz kumulacji fosforu i azotu całkowitego w zbiorniku. Stosunkowo duża adsorpcja minerałów ilastych (szczególnie iłu koloidalnego) dopływających do zbiornika Pokrzywnica z rumowiskiem unoszonym (iły pstre, tzw. poznańskie) oraz substancji humusowych (próchnicy koloidalnej) wnoszonych do akwenu (szczególnie w przypadku wystąpienia fali powodziowej) wpływa na zmniejszenie stężeńsubstancji biogenicznych w wodach, zwiększając równocześnie zawartość tychże substancji w osadach dennych (sedymentacja). W wypadku płytkich zbiorników skumulowane substancje biogenne w osadach dennych stanowiąźródło wtórnego zanieczyszczenia wód zbiornika (zasilanie wewnętrzne). W badanym zbiorniku wielkości wskaźników tlenowych i stężeńzwiązków biogennych (rzadziej dotyczy to azotu ogólnego i azotu Kjeldahla) nad jego dnem sąwyższe w porównaniu ze wskaźnikami i stężeniami w wodach przy powierzchni.
W pracy przedstawiono wyniki zawartości podstawowych składników biogennych, oraz wielkości wskaźników tlenowych w wodzie gruntowej (w piaskach słabogliniastych zalegających na glinach lekkich i średnich) na obiekcie rolniczego wykorzystania gnojowicy w wielkoobszarowym gospodarstwie rolnym. Gnojowica użyta do nawożenia zawierała 5% suchej masy, 4,85 g·dm⁻³ azotu ogólnego (w tym 66% N-NH₄); 2,37 g K·dm⁻³ i 2,09 g P·dm⁻³. Woda gruntowa na obiekcie charakteryzowała się zwiększonymi stężeniami azotu azotanowego (2,8 do 46 mg N-NO₃·dm⁻³). Stężenia azotu amonowego (N-NH₄) w okresie badawczym z reguły odpowiadały wartościom dla II-IV klasy czystości. Maksymalne stężenia tego związku osiągnęły wartość 4,0 i 3,0 mg N-NH₄·dm⁻³. Zawartość fosforu Pog kształtowała się najczęściej na poziomie 0,1-0,2 mg P·dm⁻³, natomiast potasu K⁺ 3,3-11,6 mg K⁺·dm⁻³. Wysokość badanych wskaźników na obiekcie, zwłaszcza N- NO₃ była wyższa od pomierzonych poza terenem objętym nawożeniem gnojowicą. Wskaźniki tlenowe (BZT₅, ChZT ) w badanej wodzie osiągały następujące wartości: BZT₅ 0,3 do 10 mg O₂·dm⁻³, ChZT od kilku do ok. 75 mg O₂·dm⁻³.
W pracy przedstawiono wyniki 4-letnich badań jakości wody potoku Szczyrzawy koło Krakowa, w zlewni którego planowany jest zbiornik małej retencji. Wykonywane raz w miesiącu pomiary terenowe oraz oznaczenia laboratoryjne obejmowały: wskaźniki fizyczne wody (temperatura, zawiesina ogólna, pH), wskaźniki tlenowe (tlen rozpuszczony, BZT₅, ChZTMn, biogenne (P ogólny, PO₄³⁻, NH₄⁺, NO₂⁻, NO₃⁻), zasolenia (przewodność elektrolityczna właściwa, substancje rozpuszczone, SO₄²⁻, Cl⁻, Ca²⁺, Mg²⁺) i dwa metale (Fe²⁺/³⁺, Mn²⁺). Raz na kwartał oznaczano metale ciężkie (Cr, Zn, Cu, Cd, Ni, Pb) oraz liczebność bakterii grupy coli i coli typu kałowego. Stwierdzono, że woda potoku Szczyrzawy kwalifikuje się do III klasy jakości. Mimo dobrego stanu chemicznego, stan jednolitych części wód powierzchniowych był zły. Obecnie woda w potoku nadaje się do zaopatrzenia ludności do celów spożycia pod warunkiem wysoko sprawnego uzdatniania jej cech fizycznych i chemicznych. Planowany zbiornik małej retencji będzie można również wykorzystać do celów rekreacyjnych i wypoczynku, w tym także do kąpieli. Jednak woda badanego potoku nie spełnia wymagań środowiska naturalnego bytowania ryb łososiowatych i karpiowatych, jest również zagrożona eutrofizacją.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.