Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wskazniki biogenne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W Polsce wody powierzchniowe są jednym z najbardziej zanieczyszczonych elementów środowiska. Analiza dotyczyła stanu czystości wód rzeki Liwiec w latach 2006-2009. Badaniami objęto dwa punkty pomiarowe (Chodów i Paplin) na rzece Liwiec. Aby zobrazować stan czystości rzeki Liwiec przedstawiono wyniki trzech zanieczyszczeń, które mają największy wpływ na jakość wody: BZT5, azot azotynowy, fosfor ogólny. W analizowanym okresie gorszą jakość wód zarejestrowano w punktach pomiarowych znajdujących się w niewielkiej odległości od Siedlec, najlepszą jakością charakteryzował się punkt pomiarowo – kontrolny znajdujący się w Paplinie. Średnio w całym okresie badań wody rzeki Liwiec można zaliczyć do III klasy czystości, co jednak oznacza konieczność ciągłej jej kontroli i starań o poprawienie jej jakości.
Zastosowane biostruktur w procesie doczyszczania ścieków umożliwiło na drodze biologicznej obniżyć wartości BZT₅, azotu i fosforu. Przeprowadzone badania dowiodły skuteczności stosowania biostruktur w procesach doczyszczania ścieków komunalnych.
Artykuł zawiera charakterystykę rzeki Mieni oraz wyniki badań jej wody w latach 2000-2005 dotyczące parametrów fizycznych i bakteriologicznych. Do oceny jakości wody rzeki Mieni wzięto pod uwagę wskaźniki biogenne (amoniak, azot ogólny, fosfor ogólny i fosforany) i bakteriologiczne (miano coli). Na podstawie ww. wskaźników sklasyfikowano jakość wody w rzece Mieni.
W pracy przedstawiono wyniki oceny wpływu warunków meteorologicznych i hydrologicznych na czasową zmienności ładunków związków azotu i fosforu wymywanych ze zlewni rolniczej. Badania i obserwacje terenowe prowadzone były w latach hydrologicznych 2000-2005 w zlewni rzeki Małej Wełny do przekroju Kiszkowo. Powierzchnia analizowanej zlewni wynosi 342 km²; udział użytków rolnych w zlewni jest wysoki 82,7%, z czego 75,2% przypada na grunty orne, 7,2% użytki zielone, a 0,3% na sady. Ładunki związków biogennych wymywane ze zlewni rzeki Małej Wełny w okresie badań charakteryzowały się dużą zmiennością. Najwyższe były ładunki azotu azotanowego średnio 1,01 kg N-NO₃·ha⁻¹·rok⁻¹, a najniższe azotu azotynowego 0,02 kg N-NO₂·ha⁻¹·rok⁻¹. Ładunki azotu azotanowego w zimowych półroczach hydrologicznych stanowiły aż 84% ładunku biogenów wynoszonego ze zlewni, z kolei w półroczach letnich przy niższych przepływach notowano obniżenie udziału ładunku azotu azotanowego, do 52%, spowodowane to było tym, że azot azotanowy był intensywnie pobierany przez rośliny wodne i fitoplankton. W letnich półroczach notowano wzrost udziału ładunków azotu amonowego z 9 do 23% i fosforanów z 6 do 22% w ogólnym ładunku związków biogennych wymywanych ze zlewni. Analiza składu ładunków biogenów wymywanych ze zlewni wykazała, że w pierwszych czterech latach badań dominowały ładunki azotu azotanowego i stanowiły od 56 do 89%, z kolei w latach 2004 i 2005 notowano wzrost udziału ładunków fosforu reaktywnego i azotu amonowego. Przeprowadzone analizy statystyczne wykazały, że istotne statystycznie zależności występowały pomiędzy półrocznymi ładunkami azotu azotanowego oraz wskaźnikami i współczynnikami odpływu, ładunkami azotu amonowego i współczynnikami odpływu oraz ładunkami fosforu reaktywnego i półrocznymi sumami opadów atmosferycznych. Odwrotnie proporcjonalny związek zanotowano pomiędzy półrocznymi ładunkami azotu amonowego a średnimi półrocznymi temperaturami powietrza.
W pracy przedstawiono wyniki 4-letnich badań jakości wody potoku Szczyrzawy koło Krakowa, w zlewni którego planowany jest zbiornik małej retencji. Wykonywane raz w miesiącu pomiary terenowe oraz oznaczenia laboratoryjne obejmowały: wskaźniki fizyczne wody (temperatura, zawiesina ogólna, pH), wskaźniki tlenowe (tlen rozpuszczony, BZT₅, ChZTMn, biogenne (P ogólny, PO₄³⁻, NH₄⁺, NO₂⁻, NO₃⁻), zasolenia (przewodność elektrolityczna właściwa, substancje rozpuszczone, SO₄²⁻, Cl⁻, Ca²⁺, Mg²⁺) i dwa metale (Fe²⁺/³⁺, Mn²⁺). Raz na kwartał oznaczano metale ciężkie (Cr, Zn, Cu, Cd, Ni, Pb) oraz liczebność bakterii grupy coli i coli typu kałowego. Stwierdzono, że woda potoku Szczyrzawy kwalifikuje się do III klasy jakości. Mimo dobrego stanu chemicznego, stan jednolitych części wód powierzchniowych był zły. Obecnie woda w potoku nadaje się do zaopatrzenia ludności do celów spożycia pod warunkiem wysoko sprawnego uzdatniania jej cech fizycznych i chemicznych. Planowany zbiornik małej retencji będzie można również wykorzystać do celów rekreacyjnych i wypoczynku, w tym także do kąpieli. Jednak woda badanego potoku nie spełnia wymagań środowiska naturalnego bytowania ryb łososiowatych i karpiowatych, jest również zagrożona eutrofizacją.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.