Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  uprzemyslowienie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono przemiany strukturalne przemysłu spożywczego od 1989 r. Omówiono przyczyny powrotu tendencji do uprzemysławiania przetwórstwa rolno-spożywczego.
Producenci pieczywa świeżego od kilku lat funkcjonują w warunkach malejącego popytu krajowego, co jest częściowo rekompensowane przez szybko rozwijający się eksport. Duże tempo rozwoju sprzedaży na rynkach zagranicznych, z uwagi na niewielką jeszcze skalę tych obrotów, nie stwarza warunków do dynamicznego rozwoju wszystkich podmiotów branży. W szczególnie trudnej sytuacji są zakłady rzemieślnicze, które wytwarzają na rynek lokalny. Zdecydowanie lepiej radzą sobie przedsiębiorstwa przemysłowe, czego odzwierciedleniem są ich wyniki ekonomiczno-finansowe i produkcyjne. W branży piekarskiej postępuje bowiem proces uprzemysłowienia, o czym świadczy względnie stabilna przemysłowa produkcja pieczywa świeżego, przy coraz mniejszym jego zużyciu krajowym.
W artykule przedstawiono tendencje rozwojowe przemysłu spożywczego, które będą kontynuowane w najbliższych latach. Są to: uprzemysławianie przetwórstwa, zwiększanie stopnia przetworzenia żywności, intensywne procesy modernizacji i koncentracji przemysłu spożywczego. Ponadto nasila się tendencja do integracji z rolnictwem oraz modernizacji wstępnych faz przetwórstwa. Zjawiska te wystąpią we wszystkich branżach przemysłu spożywczego, choć z różnym nasileniem.
Podjęte badania miały na celu określenie wpływu procesów urbanizacji i industializacji na zmiany właściwości gleb małego ośrodka miejsko-przemysłowego na przykładzie Tomaszowa Maz.. Stwierdzono znaczne mechaniczne przeobrażenie gleb centrum miasta. Wraz ze zbliżaniem się do centrum miasta zwiększa się również pH gleb, zawartość CaCO₃, zawartość substancji organicznej. Podnosi się zawartość makroelementów oraz wysycenie kompleksu sorpcyjnego kationami zasadowymi. Zaobserwowano również wzrost zawartości metali ciężkich, szczególnie ołowiu i cynku.
Oczekuje się niekiedy, iż zobowiązania do ograniczenia emisji dwutlenku węgla mogą być osłabione przez sadzenie drzew. Opinia taka opiera się na nie całkiem słusznej wierze w to, że lasy zamieniają szkodliwy dwutlenek węgla na życiodajny tlen. W rzeczywistości stanowią one tylko rezerwuar dwutlenku węgla, natomiast ich długookresowy wkład do bilansu atmosfery jest neutralny. Dlatego też tak zwane Porozumienie Paryskie wspomina o lasach tylko w kontekście ograniczenia deforestacji w krajach słabo rozwiniętych. Natomiast kraje uznane za uprzemysło- wione – takie jak Polska – nie powinny liczyć na ulgi w zobowiązaniach do ochrony klimatu możliwe do uzyskania w zamian za sadzenie lasów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.