Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  upowszechnianie innowacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Innowacje można określić jako nowości w skali danego przedsiębiorstwa, regionu, kraju, Europy czy świata. Mogą one mieć charakter materialny lub niematerialny, a ich efektem są zmiany techniczne, technologiczne, organizacyjne, ekonomiczne, społeczne. Głównym celem tego artykułu jest analiza znaczenia innowacji w rolnictwie, które można rozumieć jako upowszechnianie postępu technicznego, postępu biologicznego, doradztwa rolniczego i komputeryzację. Środki pochodzące z budżetu państwa są głównym źródłem finansowania postępu w rolnictwie. Nakłady na działalność B+R w % PKB, zarówno w 2000 roku, jak i 2004 roku, byly w Polsce trzykrotnie niższe niż wyniosła średnia unijna. W przypadku dostępu do internetu, to w 2004 roku miało go tylko 26% polskich gospodarstw domowych, a unijna średnia to 43%.W latach 2000-2005 byly coraz mniejsze, przy jednoczesnym braku finansowania płynącego z sektora prywatnego. W Polsce, w roku 2005 31,2% ogółu indywidualnych gospodarstw rolnych powyżej lha UR skorzystało z doradztwa rolniczego, a w tym aż 90% gospodarstw skorzystało z usług ośrodków doradztwa rolniczego. Największy odsetek gospodarstw korzystających z doradztwa rolniczego odnotowano w 2005 roku w województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Najmniej zainteresowanych doradztwem gospodarstw bylo w województwach: podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim. Gospodarstwa domowe rolników, zaraz po gospodarstwach emerytów i rencistów stanowiły najgorzej zaopatrzoną w komputery grupę społeczną w 2004 roku.
W przedmiotowym opracowaniu przybliżono istotę działalności upowszechnieniowej oraz podjęto próbę uporządkowania jej podstawowego aparatu pojęciowego. W szczegól­ności zaś dokonano wyboru właściwych pojęć funkcjonujących w obszarze działań inno­wacyjnych a w przypadku braku takich podjęto próbę ich zdefiniowania. Określono też typ podstawowego odbiorcy usług upowszechnieniowych oraz w kontekście przytoczo­nych argumentów - zwrócono uwagę na potrzebę dokonania szybkiej nowelizacji Ustawy z dnia 22 października 2004 r. o jednostkach doradztwa rolniczego w zakresie zmiany zasad finansowania niektórych wyszczególnionych w niej działalności, w tym zwłaszcza dotąd niekomercyjnej działalności upowszechnieniowej.
Procesy innowacyjne w gospodarce, jej rozwój i konkurencyjność są determinowane przez wsparcie ze strony nauki. Rozwój wiedzy i nowe jej zastosowania w gospodarce nie mogą się odbywać - na oczekiwanym poziomie - bez niezbędnego zabezpieczenia finan­sowego. Duża ilość rozdrobnionych i słabych ekonomicznie podmiotów gospodarczych, w tym również w rolnictwie, nie jest w stanie finansować czy współfinansować badań na­ukowych, których wyniki mogą przyspieszyć procesy dostosowawcze i polepszyć pozycję konkurencyjną na rynku europejskim czy światowym. Obowiązki finansowania badań, organizowania infrastruktury instytucjonalnej i funkcjonalnej kreującej innowacyjność przejął budżet państwa. Przeznaczane z budżetu państwa środki na ten cel są jednak zbyt małe i w rezultacie procesy innowacyjne przebiegają zbyt wolno. W procesie dyfuzji inno­wacji w rolnictwie dużą role odgrywa doradztwo rolnicze. Organizacja i powiązania funk­cjonalne instytucji w sferze rolnictwa (nauka, edukacja, doradztwo, producenci) sprzyjają przepływowi informacji od nauki do producentów. Przepływ informacji o potrzebach producentów (praktyki rolniczej) do nauki jest utrudniony ze względu na dużą ilość pod­miotów gospodarczych i brak ich zorganizowania. W efekcie badania naukowe nie zawsze odpowiadają aktualnym potrzebom producentów.
Rozdrobnione i w większości ekonomicznie słabe gospodarstwa rolne napotykają na wiele barier we wdrażaniu innowacji, które ułatwiłyby ich dostosowanie się do wymogów konkurencyjnej gospodarki rynkowej. W Polsce brakuje jednak sprawnie funkcjonującego Systemu Wiedzy i Informacji Rolniczej przyspieszającego procesy innowacyjne, zwłaszcza w rolnictwie. Po stronie nauki brakuje rozwiązań, które stymulowałyby zainteresowanie podejmowaniem prac badawczych i wdrożeniowych do bezpośredniego wykorzystania w praktyce rolniczej. Małe gospodarstwa nie mają możliwości bezpośredniego zaanga­żowania nauki w rozwiązywanie swoich problemów. Doradztwo rolnicze - zwłaszcza pu­bliczne finansowane z budżetu państwa - powinno aktywnie wspierać rolników w proce­sach dostosowawczych do wymagań rynkowej gospodarki. Brak sprawnych powiązań pomiędzy instytucjami funkcjonującymi w Systemie Wie­dzy i Informacji Rolniczej, utrudnia ich współdziałanie oraz funkcjonowanie jako sys­temu. W rezultacie tworzenie wiedzy rolniczej odbywa się często w oderwaniu od po­trzeb i oczekiwań jej odbiorców. Efekty funkcjonowania różnych instytucji i organizacji, działających często w rozproszeniu bądź izolacji, są gorsze, niż można by oczekiwać, bio­rąc pod uwagę ich potencjał intelektualny. Sytuacja taka musi ulec zmianie, stąd też ko­nieczność poszukiwania nowych rozwiązań organizacyjnych. Osiągnięcie oczekiwanych zmian w rolnictwie będzie jednak niemożliwe bez doradców posiadających gruntowną specjalistyczną wiedzę techniczną i ekonomiczną oraz umiejętności komunikowania się z rolnikami i otoczeniem rolnictwa, a także bez znaczącego wsparcia doradztwa, nauki i rolnictwa ze strony państwa (UE) oraz doradztwa ze strony nauki.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.