Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 139

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  tlen
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badano układ zawierający: roztwór utleniacza lub reduktora, enzym oraz elektrody: platynową i kalomelową. Stwierdzono, że po dodaniu roztworu reduktora lub utleniacza zmiana potencjału elektrody wykonanej z platyny jest proporcjonalna do ilości dodanej substancji; zależy również od ilości i rodzaju katalizatora z grupy oksydaz. Sporządzając krzywą wzorcową zależności zmiany potencjału elektrody badanej od ilości dodanego enzymu oraz utleniacza lub reduktora, można oznaczać ilość substancji dodanej. Dodatek enzymu zwiększa czułość metody. Metoda ta może znaleźć zastosowanie w analizie żywności.
Autor przedstawił negatywną rolę tlenu w gotowym piwie. Omówił ryzyko pobrania tlenu przez piwo na drodze między tankiem leżakowym i rozlewem do butelek. Opisał sposoby zapobiegania natlenianiu piwa i usuwania powietrza z szyjek butelek.
Wiele procesów przebiegających w strefie nienasyconej gleby zależy od zawartości tlenu, np. rozwój korzeni, nitryfikacja, przemiany materii organicznej. Jeśli strefa wzrostu korzenia w glebie jest nasycona wodą przez dłuższy okres czasu, to występuje niedobór tlenu, prowadzący do zahamowania wzrostu roślin uprawnych. W literaturze opisano wpływ ustalonych i zmiennych poziomów wody gruntowej oraz całkowitego nasycenia gleby na stan jej natlenienia. W publikacji opisano eksperyment laboratoryjny podczas którego badano wpływ szybkiego obniżania poziomu wody gruntowej na zmiany stężenia tlenu w fazie gazowej gleby. Zawartość wody i tlenu mierzono co 15 cm, w homogenicznych kolumnach glebowych o średnicy 20,2 cm i wysokości 114 cm, przy stałym opadzie deszczu.
Wysiłek fizyczny wielokrotnie zwiększa w organizmie produkcję reaktywnych form tlenu, a jednocześnie zwiększa zużycie witamin antyoksydacyjnych i zredukowanego glutationu. Biorąc to pod uwagę powszechnie zaleca się osohom wykonującymi intensywne i długotrwałe wysiłki fizyczne spożywanie zwiększonych ilości witamin E i C oraz niektórych innych antyoksydantów. Należy jednak stwierdzić, że nawet wielomiesięczne obserwacje nie przyniosły wyników jednoznacznie wskazujących na oddalone korzyści dla zdrowia płynące z tego postępowania. Podanie antyoksydantów nie zwiększało wydolności fizycznej lub zdolności wysiłkowej. Badania wpływu antyoksydantów na powysiłkowy wzrost enzymów komórkowych w surowicy nie przyniosły jednoznacznych wyników. Jakkolwiek w licznych badaniach wykazano po podaniu antyoksydantów mniejszy powysiłkowy wzrost wskaźników peroksydacji lipidów, to jednak w innych pracach nie stwierdzono wpływu antyoksydantów na ten wskaźnik. Nasuwa się pytanie czy uzupełnianie prawidłowo dobranej diety dodatkowym podawaniem antyoksydantów jest celowe. Trudno jest o jednoznaczną odpowiedź. Wydaje się jednak, że zwiększone uwalnianie reaktywnych form tlenu, podczas wyczerpujących wysiłków fizycznych, czemu towarzyszy zwiększone na ogół zużycie antyoksydantów przemawia za dodatkowym podawaniem tych substancji w rozsądnych dawkach.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.