Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 340

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 17 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  tkanki zwierzece
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 17 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedmiotem badań były ryby z Zalewu Wiślanego i z Zalewu Szczecińskiego (sandacze, węgorze, okonie, ciosy, leszcze, plocie). W tkance mięśniowej ryb oznaczono zawartość Cu, Zn, Pb, Cd, Hg i As. Stężenia metali ciężkich były zróżnicowane, często odmienne od ich zawartości w ty bach z Bałtyku. Szczególnie wyraźnie jest to zauważalne w stężeniach rtęci i arsenu. Bioakumulację metali w tkankach ryb wspomagają pierwiastki znajdujące się w środowisku ich bytowania, w przyjmowanym przez nie pokarmie oraz parametry środowiska takie jak zawartość tlenu w wodzie, zasolenie, ph i temperatura wody.
Organizmy ludzi i zwierząt są bezustannie narażone na działanie reaktywnych form tlenu, powstających podczas przemian metabolicznych. Z tego względu prowadzone są poszukiwania związków działających antyutleniająco, które mogłyby zapobiegać szkodliwemu działaniu reaktywnych form tlenu. Uznanym związkiem o działaniu anty oksydacyjnym jest resveratrol. Własności antyutleniające przypisywane są również antocyjanom, jednym z ważniejszych rozpuszczalnych w wodzie barwników roślinnych. Celem niniejszej pracy było porównanie antyoksydacyjnego wpływu resveratrolu i antocyjanin na peroksydację lipidów zachodzącą w różnych tkankach zwierząt doświadczalnych. Zauważono, że trzytygodniowe podawanie szczurom sondą dożołądkową resweratrolu i antocyjanin chroni tkanki przed peroksydacją lipidów. Silniejsze właściwości antyoksydacyjne wywiera resweratrol niż antocyjany.
Dioksyny oraz polichlorowane bifenyle (PCB) należą do grupy związków chemicznych, zwanych Trwałymi Zanieczyszczeniami Organicznymi (Persistent Organic Pollutants), czyli substancji chemicznych obecnych w środowisku, które za pośrednictwem żywności, dostają się zarówno do organizmu człowieka, jak i zwierząt [19, 24].
Przebadano wpływ diety ubogiej w białko na zawartość w mięśniach i w wątrobie wskaźnika peroksydacji lipidów (TBARS) u szczurów pozostających w spoczynku i trenowanych na bieżni. Zwierzętom przez 3 miesiące podawano dietę o zawartości 9% energii z białka. Zwierzęta trenowane biegały na bieżni mechanicznej, jedną godzinę dziennie przez 5 dni w tygodniu, z szybkością 25 m•min-1. Kontrolę stanowiły zwierzęta pozostawione w spoczynku lub poddane treningowi na bieżni, które otrzymywały dietę o zawartości 20% energii z białka. Stwierdzono, że w grupach zwierząt nietrenowanych obniżenie podaży białka w diecie powodowało wzrost TBARS w wątrobie i obniżenie poziomu tego wskaźnika w mięśniu płaszczkowatym i części czerwonej mięśnia brzuchatego łydki (RG). Silna tendencja do obniżenia zawartości TBARS widoczna była również w części białej mięśnia brzuchatego łydki. Trening nie wpłynął znamiennie na poziom badanego wskaźnika. U zwierząt trenowanych, podobnie jak w grupach nietrenowanych obniżenie podaży białka powodowało zmniejszenie zawartości TBARS w RG natomiast, w przeciwieństwie do zwierząt nietrenowanych nie obserwowano znamiennych różnic zależnych od diety w zawartości TBARS w wątrobie i mięśniu płaszczkowatym.
W pracy określono zawartość miedzi w surowicy krwi oraz w wybranych tkankach szczurów pozostających na diecie z dodatkiem fluorku sodu (NaF). Badania przeprowadzono na szczurach rasy Wistar, którym w ciągu 24 miesięcy podawano fluorek sodu w ilości 100 ppm w wodzie picia. Zawartość miedzi określono metodą atomowej spektrometrii absorpcyjnej. U zwierząt z dodatkiem NaF w wodzie do picia stwierdzono obniżony poziom miedzi w surowicy krwi oraz w większości badanych tkanek porównaniu z grupą zwierząt kontrolnych. Jedynie wątrobie oraz w sercu, zarówno u samców, jak i u samców odnotowano podwyższoną zawartość miedzi u zwierząt otrzymujących NaF.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 17 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.