Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  stolowki przedszkolne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedszkolne racje pokarmowe dzieci pokrywały w sposób prawidłowy zapotrzebowanie na energię, białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy z grupy B, witaminę E oraz składniki mineralne, takie jak żelazo i magnez. Posiłki charakteryzowały się również prawidłowym udziałem węglowodanów, tłuszczów i białek w pokryciu całkowitych potrzeb energetycznych. Składnikami, w przypadku których stwierdzono niedostateczne spożycie w stosunku do zapotrzebowania były: witamina C, wapń, miedź i cynk. Ilości sodu w racjach pokarmowych odpowiadały dwukrotnemu przekroczeniu wartości normy bezpiecznego spożycia. Niewłaściwe spożycie składników mineralnych rzutowało na nieodpowiedni stosunek wapnia do fosforu i sodu do potasu.
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w 2003 r. w placówkach żywienia zbiorowego oraz wśród konsumentów w Lublinie. Konsumentów pytano czy i jak często oraz w jakie dni tygodnia spożywają posiłki w placówkach żywienia zbiorowego, jakie posiłki najczęściej spożywają poza domem, czym kierują się przy wyborze potraw, czy często wybierają potrawy zawierające owoce lub warzywa. Charakterystyka spożycia owoców i warzyw w placówkach żywienia zbiorowego obejmowała m.in. informacje z zakresu liczby i rodzajów serwowanych codziennie posiłków, źródeł i wielkości miesięcznego zaopatrzenia w owoce i warzywa oraz obserwowanych tendencji w spożyciu owoców i warzyw.
Celem pracy było określenie stopnia wdrożenia zasad GHP, GMP oraz HACCP w stołówkach przedszkolnych i szkolnych woj. małopolskiego. Zasady GHP/GMP sa˛ wdrożone i stosowane w 80% przebadanych stołówek. Stwierdzono, że zaledwie w 5 placówkach wdrożono zasady systemu HACCP, a 66% stołówek przedszkolnych oraz 59% stołówek szkolnych rozpoczęło proces jego wprowadzania.
Żywienie jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowy wzrost i rozwój dzieci. W żywieniu przedszkolnym powinno być realizowane 75% całodziennej racji pokarmowej. Celem pracy była ocena wartości energetycznej i odżywczej posiłków serwowanych w stołówce przedszkolnej w oparciu o teoretyczną analizę jadłospisów z zastosowaniem programu komputerowego Dieta 4D. Obliczono wartość energetyczną, zawartość: białka, tłuszczu, węglowodanów; witamin A i C oraz składników mineralnych: Ca i Fe dla 40 całodziennych jadłospisów przedszkolnych z czterech pór roku: wiosny, lata, jesieni i zimy. W badanych racjach pokarmowych uwidoczniły się nieprawidłowości związane ze zbyt dużym spożyciem energii, tłuszczów oraz węglowodanów w stosunku do normy. Poniżej normy w analizowanych jadłospisach przedszkolnych była zawartość wapnia i witaminy C. Powyżej normy w badanych racjach pokarmowych kształtowała się zawartość witaminy A. Sugeruje to konieczność edukacji pracowników przedszkola w zakresie prawidłowego żywienia dzieci.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.