Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  stezenie azotu azotanowego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Artykuł zawiera wyniki badań nad zawartością związków azotu w wodzie stawów rybnych zasilanych biologicznie oczyszczonymi ściekami komunalnymi. Obiekt badań stanowiły stawy rybne kompleksu Komorowice, zlokalizowane w północnej części miasta Bielsko-Biała. Do badań wybrano dwa stawy: Zielony i Kamienny, które charakteryzują się indywidualnym doprowadzeniem i odprowadzeniem wody oraz różnymi parametrami technicznymi. Staw Zielony jest stawem płytkim o głębokości średniej około 1 m, powierzchni 4,2 ha i pojemności 42 000 m3. Natomiast staw Kamienny charakteryzuje się mniejszą powierzchnią – 3,3 ha, i jest blisko dwukrotnie głębszy od Zielonego, średnia głębokość wynosi około 1,7 m co daje pojemność 59 200 m3. Badania prowadzono w sezonie wegetacyjnym 2007 roku. W pracy określono zmiany koncentracji azotu ogólnego, amonowego, azotanowego, azotynowego i Kjeldahla w wodzie stawowej. W trakcie całego sezonu badawczego notowano niższe w porównaniu ze ściekami biologicznie oczyszczonymi wartości analizowanych form azotu w wodzie odpływającej z badanych stawów. Równocześnie zaobserwowano, iż występowanie zmian w koncentracji związków azotu w wodzie stawowej związane było ze zmianami ich stężenia w ściekach zasilających stawy. Dodatkowo, obliczono podstawowe charakterystyki statystyczne analizowanych wskaźników tj.: wartość średnią, minimalną, maksymalną, odchylenie standardowe, rozstęp i wariancję w biologicznie oczyszczonych ściekach komunalnych zasilających stawy. Za pomocą testu t-Studenta określono istotność różnic pomiędzy wartościami średnimi w biologicznie oczyszczonych ściekach i w wodzie odpływającej z analizowanych stawów. Wykazano istotne statystycznie różnice dla: azotu ogólnego, amonowego, azotanowego i azotynowego na poziomie istotności α = 0,05.
Przeprowadzono dwuletnie badania nad zastosowaniem aparatów z porowatymi kubkami ceramicznymi do oznaczeń stężenia azotu azotanowego w roztworze glebowym oraz wymycia N-NO₃ spod użytków zielonych. Stwierdzono, że stężenie N-NO₃ oraz straty azotu przez wymycie kształtują, na lekkiej glebie mineralnej, uwilgotnienie i odczyn gleby oraz dawka i forma nawozu azotowego. Dostatek wody w glebie zmniejsza wymycie azotu i przeciwdziała zagrożeniu zanieczyszczenia wody gruntowej azotanami. Zastosowana metoda jest przydatna i wygodna do badań w warunkach polowych.
W pracy przedstawiono wpływ użytkowania rolniczego i udziału gruntów ornych w zlewni na średnie i maksymalne stężenia N-NO₃ w wodach rzek północnej części województwa szczecińskiego oraz wpływ okrywy roślinnej i opadów na stężenia azotanów w odciekach drenarskich. Stwierdzono istotną i dodatnią korelację pomiędzy udziałem gruntów ornych w zlewni a średnimi i maksymalnymi stężeniami N-NO₃ w wodach rzek północnej części województwa szczecińskiego. W odciekach drenarskich stwierdzono najwyższe średnie roczne stężenia N-NO₃ (12,1-15,1 mg/dm³) ze zlewni, w których uprawiane były buraki cukrowe i/lub kukurydza, natomiast najniższe średnie roczne stężenia azotanów (4,3-6,8 mg N-NO₃/dm³) w odciekach ze zlewni, w których uprawiane były lucerna, rzepak ozimy lub zboża ozime. Wyniki te wskazują na możliwość obniżenia stężeń azotanów w wodach cieków i drenów w północno-zachodniej części Polski przez zapewnienie okrywy roślinnej w zlewni w okresie jesienno-zimowym.
Celem badań było określenie stężeń niektórych wybranych zanieczyszczeń zawartych w ściekach powstałych przy kwaszenia kapusty zwanych odciekami, które odprowadzane są z gospodarstw producentów kapusty kwaszonej zlokalizowanych na terenie gminy Charsznica w województwie małopolskim. Badaniami objęto próbki ścieków surowych powstałych podczas kwaszenia kapusty pobranych u trzech największych producentów. Analizie poddano parametry będące substancjami i wskaźnikami zanieczyszczającymi, takie jak: BZT5, ChZT, odczyn pH, zawiesina ogólna oraz stężenia jonów chlorkowych, azotu azotanowego i amonowego. Uzyskane wyniki poddano szczegółowej analizie oraz porównano je z wartościami dopuszczalnymi zawartymi w obowiązujących normach dotyczących odprowadzenia ścieków do wód i ziemi. Wskazują one na kilkuset krotne przekroczenia wartości dopuszczalnych BZT5, ChZT i stężeń chlorków w odprowadzanych odciekach z kwaszenia kapusty oraz kilku i kilkudziesięciokrotne przekroczenia w zakresie stężeń NH4+ i NO3- oraz wielkości zawiesiny i odczynu pH. Odcieki z kwaszenia kapusty powstałe u producentów z gminy Charsznica w województwie małopolskim nie można bezpośrednio poddawać metodom oczyszczania biologicznego, lecz należałoby je uprzednio rozcieńczyć i dopiero wtedy poddać neutralizacji.
Rolnictwo istotnie przyczynia się do zanieczyszczania wody składnikami nawozowymi, zwłaszcza związkami azotu i fosforu. Głównymi przyczynami zanieczyszczania wody z rolnictwa polskiego jest niedoinwestowanie rolnictwa w zakresie budowli do składowania odchodów zwierzęcych oraz zanie­dbania w umiejętnym stosowaniu tych odchodów jako nawozów. Inną ważną przyczyną jest brak czystości w zagrodzie, niedbalstwo i zła organizacja pracy. Współczesna wiedza rolnicza proponuje wiele skutecznych sposobów produkcji rolnej, które ograniczają zanieczyszczanie wody, nie zmniejszają zysków rolnika, a nawet je zwiększają. Jak dotąd brakuje w Polsce centralnego programu działania zmierzającego do ograniczenia zanieczyszczenia wody i atmosfery z produkcji rolnej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.