Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  sol spozywcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono aktualne zagadnienia związane z niedoborem jodu w Polsce oraz działania podjęte w ramach profilaktyki jodowej. Przytoczono dane dotyczące zawartości jodku potasowego w soli spożywczej w Polsce oraz oceniono prawidłowość procesu jodowania soli.
W pracy podjęto próbę oceny źródeł soli w diecie przeciętnego konsumenta, zawartej w spożywanych produktach. Przedstawiono rolę soli w przetwórstwie mięsa i przykładowe wyniki jej zawartości w wybranych przetworach rynkowych. Opisano źródło soli w mieszankach przyprawowych i możliwości jej obniżenia. Omówiono zagrożenia związane z nadmiernym spożyciem chlorku sodu oraz działania podejmowane w celu obniżenia jego podaży w diecie.
Celem pracy było określenie zawartości związków wolotwórczych w całodziennych racjach pokarmowych (w czterech porach roku) słuchaczy wyższej szkoły oficerskiej w relacji do podaży jodu.
Celem pracy było zbadanie zależności pomiędzy spożyciem soli w Polsce w latach 1998-2009 a umieralnością na choroby układu krążenia oraz występowaniem raka żołądka. W analizowanym okresie spożycie soli, ustalone na podstawie wyników badań budżetów gospodarstw domowych, obniżyło się o około 1/4. W roku 2009 wynosiło ono 11,5 g/osobę dziennie. Najwięcej soli spożywano w gospodarstwach domowych, których głową była osoba z wykształceniem podstawowym, najmniej, gdy osoba ta posiadała wykształcenie wyższe. Ponadto większe spożycie soli odnotowano w gospodarstwach wiejskich niż miejskich. Od blisko dwóch dekad w Polsce odnotowuje się spadek umieralności z powodu chorób układu krążenia. W 2009 roku standaryzowany współczynnik zgonów wynosił 363,3/100 tys. ludności i był o 42% niższy w stosunku do roku 1991. Do zmniejszenia umieralności mógł przyczynić się spadek spożycia soli, obok innych korzystnych zmian modelu żywienia, na co wskazują bardzo wysokie, dodatnie współczynniki korelacji (0,97 dla mężczyzn i 1,00 dla kobiet) pomiędzy spożyciem soli a wielkością współczynnika zgonów w latach 1998-2009. Zachorowalność na raka żołądka wskazuje tendencję spadkową od początku lat 70. XX wieku. W roku 2009 współczynnik zachorowalności wynosił 12,3/100 tys. dla mężczyzn i 4,4/100 tys. dla kobiet i był odpowiednio o 23% i 27% niższy w stosunku do roku 1999. Mogło to być związane m.in. ze spadkiem spożycia soli, które w tym okresie silnie dodatnio korelowało ze współczynnikami zachorowalności, zarówno u mężczyzn (współczynnik korelacji 0,97), jak i u kobiet (współczynnik korelacji 1,00).
Zmodyfikowano zawartą w Polskiej Normie metodę spektrofotometryczną oznaczania jodku potasowego w soli. Przeprowadzono walidacją metody określając jej precyzję, dokładność oraz liniowość.
Badano możliwości zastosowania metody potencjometrycznej do oznaczania mikroilości jodków w spożywczej soli jodowanej i oceniono wpływ stężenia soli w roztworach na dokładność pomiaru.
Marynowanie to tradycyjna metoda przygotowania surowców spożywczych do dalszej obróbki lub bezpośredniego spożycia, od wieków stosowana w gospodarstwach domowych, a od kilkudziesięciu lat – w gastronomii i przemyśle mięsnym. Główna rola marynowania, polegająca na poprawie kruchości surowców mięsnych oraz ich smaku i zapachu, ewoluuje w kierunku zwiększenia wydajności i jakości mięsa. Popyt na produkty marynowane stale rośnie, co związane jest również z coraz większą potrzebą konsumenta, sprzedawcy oraz przemysłu gastronomicznego na żywność przygotowaną do bezpośredniego, szybkiego spożycia. Dodatkowym atutem marynat jest uniwersalność, atrakcyjna jakość sensoryczna oraz brak religijnych czy kulturowych przeciwwskazań do ich stosowania. Wszystko to przyczynia się do rozwoju procesu marynowania w przemyśle mięsnym, gastronomicznym, a także w gospodarstwach domowych.
Ostatnio konsumenci poszukują artykułów spożywczych, które spełniają kryteria żywności funkcjonalnej oraz wygodnej. Metody genetyczne, odpowiednie zestawienie paszy zwierząt, jak również udoskonalone receptury i procesy technologiczne umożliwiają uzyskanie mięsa i produktów mięsnych, które mogą być zaliczone do żywności funkcjonalnej. Nowoczesne technologie, sposoby utrwalania i opakowania umożliwiają również przygotowanie mięsa i produktów mięsnych jako żywności wygodnej. W niniejszej pracy omówiono metody umożliwiające uzyskanie produktów i przetworów mięsnych oraz gotowych dań, w skład których wchodzi mięso spełniających kryteria żywności wygodnej. Ponadto omówiono również sposoby, dzięki którym można uzyskać mięso oraz produkty i przetwory mięsne o cechach żywności funkcjonalnej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.