Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  sol jodowana
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono aktualne zagadnienia związane z niedoborem jodu w Polsce oraz działania podjęte w ramach profilaktyki jodowej. Przytoczono dane dotyczące zawartości jodku potasowego w soli spożywczej w Polsce oraz oceniono prawidłowość procesu jodowania soli.
Celem pracy była ocena jakości jodowania soli spożywczej w Polsce. Wyniki badań analitycznych przeprowadzonych w IŻŻ w latach 2001-2003 wykazały, iż na terenie Warszawy jakość soli pod względem zawartości jodu uległa poprawie. W 2001 r. 34% prób soli spełniało polskie wymagania, w 2002 r. i 2003 r. - 80% zawierało jod na prawidłowym poziomie. Na podstawie analizy danych z badań prowadzonych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na terenie Polski w latach 2000-2002 stwierdzono, iż: w 2000 r. - 80% badanych prób soli miało prawidłową zawartość jodu, w 2001 r. - 86% prób soli, w 2002 r. - 79% prób. Wyniki zawartości jodu w soli spożywczej w poszczególnych województwach były zróżnicowane.
W pracy badano możliwość zastosowania granulatora talerzowego w przemysłowej produkcji granulatu soli kuchennej wzbogaconej mikroelementami. Przedmiotem badań był pył z Kopalni Soli w Kłodawie, a jako mikrododatek stosowano jony cynku. Ilość wprowadzanego mikrododatku określono na podstawie ustaleń z Akademią Medyczną w Krakowie. Przebadano rozkłady stężeń stosowanego dodatku w granulacie. Otrzymano równomierność stężeń w produkcie w granicach ±10%. Wyniki badań potwierdziły hipotezę, że granulator talerzowy może być stosowany z dobrym skutkiem do otrzymywania produktów z mikrodomieszkami.
Badano możliwości zastosowania metody potencjometrycznej do oznaczania mikroilości jodków w spożywczej soli jodowanej i oceniono wpływ stężenia soli w roztworach na dokładność pomiaru.
W artykule przedstawiono badania wpływu różnych stężeń jodku potasu (KJ) na przebieg procesu kiszenia kapusty oraz wzrost wybranych mikroorganizmów uczestniczących w tym procesie, ich żywotność i szybkość produkcji kwasu mlekowego.
Celem pracy było ustalenie stopnia oddziaływania dodatku soli jodowanej jodkiem potasu na zmiany ilościowe i jakościowe tiaminy, w procesie gotowania i późniejszego przechowywania wybranych potraw mięsnych. W badaniach uwzględniono mięso o zachowanej strukturze histologicznej - tzw. „sztukę mięsa”, mięso rozdrobnione (pulpety) oraz mięsny farsz pierogowy. Przygotowane potrawy przechowywano w warunkach chłodniczych przez 7 dni oraz zamrażalniczych przez 30 dni. Przeprowadzone badania wykazały, że najmniejsze ubytki tiaminy ogólnej stanowiące 53% stwierdzono podczas gotowania mięsa w kawałku w obecności chlorku sodu. Mniejszą podatność na degradację termiczną wykazywała tiamina wolna niż związana. Większe straty tiaminy stwierdzono w mięsie rozdrobnionym niż w litym kawałku mięsa. Wprowadzenie soli jodowanej przyspieszało dynamikę rozpadu tiaminy wolnej i związanej. Przechowywanie badanych potraw w warunkach chłodniczych, jak i zamrażalniczych zwiększało straty zarówno tiaminy wolnej, jak i związanej.
W 1994 r. zbadano 1586 próbek soli jodowanej. Odsetek próbek, w których stwierdzono zawartość jodku potasowego zgodną z wymaganiami wynosiła od 22% do 28%. W1995 r. zbadano odpowiednio 2129 próbek. Prawidłowe jodowanie wykazano w 57,4% próbek.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.