Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  smarowanie pieczywa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Obserwowane na przestrzeni ostatnich stu lat zmiany spowodowały zwiększenie ilości izomerów trans w diecie człowieka. Izomery te mają na ogół niekorzystne działanie na organizm człowieka w konsekwencji przyczyniając się do powstawania np. choroby naczyń wieńcowych czy nowotworów. Znacznej ilości izomerów trans dostarczają w diecie tłuszcze. W artykule zaprezentowano wyniki badań, których celem była odpowiedź na pytanie czy dodatek kwasu L-askorbinowego do masła wpłynie na poziom izomerów trans w czasie przechowywania. W badanym maśle stwierdzano w całym okresie przechowywania niższą procentową zawartość izomerów trans w próbkach z dodatkiem kwasu L-askorbinowego.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, zwłaszcza długołańcuchowe - kwas eikozapenta- i dokozaheksaenowy (EPA i DHA), wywierają silny, pozytywny wpływ na zdrowie. Spożycie ich jest jednak zbyt niskie, co sprzyja rozwojowi wielu chorób. Obecnie zaleca się zwiększenie ich spożycia, a jedynym ich źródłem w diecie są ryby. Sposobem podniesienia udziału tych kwasów tłuszczowych w diecie, bez radykalnych zmian nawyków żywieniowych, jest wzbogacanie często spożywanych produktów spożywczych przez dodatek nieuwodornionego oleju rybiego. Celem pracy było ustalenie zadowalającego (pod względem sensorycznym i żywieniowym) poziomu wzbogacenia tłuszczów do smarowania pieczywa (margaryna kubkowa i mieszanina masła z olejem roślinnym) w EPA i DHA, stosując dodatek oleju rybiego w formie dwóch preparatów (ROPUFA - 30% i MARITEX - 10% EPA, DHA) oraz zbadanie ich stabilności (sensorycznej i chemicznej) w czasie przechowywania. Stwierdzono, że bez istotnego pogorszenia jakości sensorycznej, wzbogacanie tłuszczów do smarowania pieczywa możliwe jest na poziomie do ok. 1% EPA, DHA (tj. 3% ROPUFA, 8% MARITEX), co pozwala na znaczne podniesienie ich jakości zdrowotnej. W przypadku wzbogaconej margaryny posmak rybi wzrastał w końcowym okresie przechowywania (6-9 tydzień), dlatego czas ten powinien być skrócony. Średnia dzienna porcja wzbogaconych tłuszczów do smarowania pieczywa (25-30 g/dzień) może dostarczyć 0,2-0,3 g EPA, DHA znacznie poprawiając jakość zdrowotną diety.
W latach 1996 i 1997 oznaczono skład kwasów tłuszczowych z uwzględnieniem udziału izomerów trans kwasów: oleinowego (C18:1), linolowego (C18:2), linolenowego (C18:3) w wybranych margarynach miękkich, masło-margarynach i kremach kakaowych polecanych do smarowania pieczywa. We wszystkich badanych próbkach stwierdzono obecność izomerów trans. W margarynach miękkich mieściła się ona w granicach: 1,5-9,4%, w masło-margarynach: 2,5-7,8%, w kremach kakaowych: 2,3-6,2% sumy kwasów tłuszczowych. Zawartość oznaczanych izomerów w badanych margarynach była wyraźnie zależna od wzajemnych proporcji pomiędzy kwasami nasyconymi, jednonienasyconymi i wielonienasyconymi.
Masło to produkt typu woda w oleju, zawierający tylko tłuszcz mleczny. Rozwój cywilizacji i nauki oraz oczekiwania konsumentów sprawiły, że obecnie na rynku jest dostępne masło niskotłuszczowe, a także miksy masła i margaryny pełniące funkcję smarowideł. W ich produkcji konieczne jest jednak użycie dodatków mających utrwalić produkt i upodobnić go do prawdziwego masła. Niniejszy artykuł jest przeglądem substancji dodatkowych stosowanych w produkcji masła i smarowideł na bazie tłuszczu mlecznego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.