Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  sluzba wojskowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy omówiono specyfikę żywienia żołnierzy w warunkach wojennych, a także porównano wartość energetyczna i odżywczą racji pokarmowych, stosowanych w zróżnicowanych warunkach operacyjnych. Za przedmiot analizy posłużyły racje żywnościowe stosowane w żywieniu żołnierzy w warunkach polowych i/lub wojennych w armiach USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii oraz niektórych europejskich krajów należących do NATO - Polski, Francji i Wielkiej Brytanii. W analizowanych racjach żywnościowych stwierdzono podobny rozkład makroskładników. Zasadniczą różnicę odnotowano w wartościach energetycznych racji stosowanych w armii amerykańskiej oraz w innych armiach państw NATO.
Określono masę ciała, beztłuszczową masę ciała (LBM) i zawartość tłuszczu w ciele u 30 żołnierzy zawodowych kawalerii powietrznej, w wieku 25,5 ±3,0 lat przed i po sześciomiesięcznej służbie w Siłach stabilizacyjnych w Iraku. Uzyskane wyniki analizowano jako średnie całej badanej grupy oraz po podziale badanych na 3 grupy w zależności od wartości wyjściowej badanego wskaźnika. Nie obserwowano znamiennych różnic średnich omawianych wskaźników analizowanych w grupie wszystkich badanych przed i po pobycie w Iraku. Po podziale badanych na 3 grupy: o największych (H), średnich (M) i najmniejszych (L) wartościach danych wskaźników, stwierdzono wpływ wartości wyjściowych na ich zmiany w okresie pobytu w misji pokojowej. Znamienne zmniejszenie średnich stwierdzono w grupach H podczas gdy wzrost lub tendencję do wzrostu w grupach L. Obserwowano również ujemną korelację wartości wyjściowych badanych wskaźników względem ich zmian w okresie pobytu w Iraku.
Badania przeprowadzono wśród żołnierzy pełniących zasadniczą służbę wojskową w trzech jednostkach wojskowych. Oceniono zarówno rozmiar występowania suplementacji, jak i częstotliwość oraz czasokres uzupełniania diety. Starano się ustalić podstawowe przyczyny suplementacji, a także zasadność jej stosowania przez badaną grupę żołnierzy.
Przeprowadzone wśród młodych mężczyzn, rozpoczynających zasadniczą służbę wojskową, badania preferencji w spożyciu produktów i potraw mlecznych, pozwoliły określić asortyment produktów zarówno bardzo chętnie spożywanych, jak i zdecydowanie nie lubianych. Uzyskane wyniki badań mogą stanowić podstawę do racjonalnego planowania żywienia żołnierzy.
Celem pracy była ocena prawidłowości planowania żywienia żołnierzy służby zasadniczej oraz zmian wskaźników antropometrycznych młodych mężczyzn (wzrostu, masy ciała i BMI) w trakcie 4 miesięcznej służby. Oszacowano wartość odżywczą 122 dziennych racji pokarmowych (DRP) oraz uwzględniono udział w nich poszczególnych grup produktów. Zmiany podstawowych wskaźników antropometrycznych w trakcie trwania 4 miesięcy służby określono u 50 z 200 mężczyzn w wieku 19-22 lat odbywających zasadniczą służbę wojskową w Poznaniu. Stwierdzono, zgodną z należnością „010", podaż energii i makroskładników, natomiast nieodpowiednie zbilansowanie racji pokarmowych w odniesieniu do Ca, Mg, Fe oraz witaminy C. Niedostateczny był udział w DRP żołnierzy takich produktów jak: warzywa i owoce bogate w witaminę C oraz ziemniaki. W trakcie 4 miesięcznej służby u żołnierzy zaobserwowano istotny wzrost podstawowych parametrów antropometrycznych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.