Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  slodownie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
100%
Postęp techniczny jest głównym czynnikiem wpływającym na racjonalizację i intensyfikację procesów produkcyjnych, a także unowocześnienie produkowanych wyrobów. Dzięki temu można go uznać za zasadnicze narzędzie rozwoju konkurencyjności firm. W artykule przedstawiono pojęcia postępu technicznego i technologicznego oraz opisano jego wdrożenie w branży słodowniczej na przykładzie małej lokalnej słodowni. Postęp techniczny i technologiczny w produkcji słodu znalazł się obecnie w martwym punkcie. Inwestycje w urządzenia powodują niewspółmierny przyrost osiąganej wydajności w stosunku do poniesionych kosztów, natomiast postęp technologiczny w produkcji słodu opiera się głównie na stosowaniu dodatków wspomagających proces słodowania i podnoszących jakość słodu.
W artykule omówiono najważniejsze wskaźniki jakości jęczmienia browarnego oraz problemy jego uprawy. Przedstawiono wpływ podstawowych czynników technologicznych na parametry jakościowej słodu wyprodukowanego z surowców o zróżnicowanym pochodzeniu.
Autorzy przedstawili zapotrzebowanie przemysłu piwowarskiego na słód, produkcję słodu w kraju i jego import. Omówiono czynniki warunkujące wartość technologiczną jęczmienia i słodu piwowarskiego.
W artykule przedstawiono miejsca powstawania odpadów w procesie technologicznym produkcji słodu browarnego, ich charakterystyką ilościową i jakościową oraz kierunki ich zagospodarowania. Podczas tego procesu powstają odpady nieużyteczne i użyteczne. Odpady nieużyteczne to np. kamienie, słoma, piasek, nasiona chwastów i zanieczyszczenia ferromagnetyczne. Użyteczne to połówki nasion i poślad (uzyskane po operacji czyszczenia), spławki (po zamaczaniu) i kiełki (po odkiełkowaniu i polerowaniu). Nieużyteczne odpady to też woda zamoczkowa, ścieki techniczne i socjalne oraz pyły i spaliny. Autorzy przedstawili w tabelach ilości odpadów powstałe w średniej wielkości słodowni w latach 1994-1996. Połówki ziaren i poślad kierowane są do wytwórni pasz, spławki przeznacza się do bezpośredniego skarmiania, a kiełki słodowe są wykorzystywane w przemyśle fermentacyjnym, paszowym, spożywczym i farmaceutycznym. Zmniejszenie ilości nieprzyjaznej ekologicznie wody zamoczkowej osiągnąć można przez lepsze doczyszczanie jęczmienia przed zamaczaniem.
Opracowano metodykę kompleksowego rozwiązania problemu podczyszczania ścieków z browaru i słodowni, obejmującą wyodrębnienie ścieków wysokoobciążonych, ich podczyszczenie przez wydzielenie zanieczyszczeń, a następnie przetworzenie wydzielonych zanieczyszczeń do postaci umożliwiającej pełną i łatwą utylizację. W ramach kompleksowego rozwiązania opracowano metody podczyszczania ścieków wysokoobciążonych i przetwarzania wydzielonych zanieczyszczeń.
Number of breweries in Poland, their organizational strmíme, mechanization and automation state of the breweries are presented. The greatest beer markets in the Europe: German, British and Italian, are characterized.
Autor omówił działania związane z obniżeniem odpadów w poszczególnych etapach produkcji w browarze z uwzględnieniem aspektu ochrony środowiska.
W artykule przedstawiono badania dotyczące wpływu szczepów drożdży, ilości i jakości inokulum drożdży na jakość spirytusu surowego. Badania wykonywano w modelowych warunkach laboratoryjnych. Fermentację alkoholową prowadzono z zastosowaniem badanych szczepów: B4, Bc16, As4 i D2. Na podstawie analizy spirytusu surowego stwierdzono, że ilość i jakość inokulum drożdży wpływa w istotny sposób na poziom aldehydów w spirytusie surowym, natomiast zawartość pozostałych związków badanych, tzn. kwasów organicznych, estrów, metanolu oraz fuzli nie zmieniała się w istotny sposób w trakcie prowadzonych doświadczeń.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.