Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  sewage treatment effectiveness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczące skuteczności pracy obiektów roślinno-glebowych w latach 2002-2005. Oczyszczalnie roślinno-glebowe stanowią korzystne rozwiązanie oczyszczania ścieków na terenach bez centralnej kanalizacji. Charakteryzują się niskimi kosztami utrzymania oraz wysoką skutecznością pracy, która wynosi dla BZT₅ powyżej 98%, natomiast dla azotu ogólnego 87%. Wybrane obiekty roślinno-glebowe w trakcie trwania badań pracowały w warunkach niekorzystnych, związanych z nierównomiernym dopływem ścieków surowych, przeciążeniem złoża ładunkiem zanieczyszczeń oraz niskimi temperaturami w okresie zimowym. Pomimo tak niekorzystnych warunków nie zaobserwowano spadku skuteczności oczyszczania ścieków na tych obiektach.
Skuteczność oczyszczalni hydrofitowych w usuwaniu ze ścieków fosforu jest zależna od zdolności sorpcyjnych materiału filtracyjnego. Celem pracy jest ocena skuteczności oczyszczania ścieków oraz charakterystyka akumulacji fosforu w złożu oczyszczalni z podpowierzchniowym poziomym przepływem ścieków po 8 latach jej eksploatacji. Porównanie stężeń fosforanów w ściekach dopływających i odpływających ze złóż pozwoliło na stwierdzenie, że skuteczność systemu hydrofitowego jest zmienna w czasie i w dłuższym okresie eksploatacji (lata 2001-2008) można zauważyć wyraźny trend malejący. Średnia zawartość fosforu w złożu oczyszczalni hydrofitowej po ośmiu latach eksploatacji obiektu wyniosła 373 mg·kg-1 s.m. i wahała się w szerokich granicach od 170 mg kg-1 s.m. do 668 mg kg-1 s.m., przy wyższych wartościach we wlotowej części złoża. Średnia zawartość fosforu w wierzchniej warstwie 0-15 cm kształtowała się na poziomie 338 mg·kg-1 s.m. (170÷668 mg·kg-1 s.m.) i była zbliżona do jego zawartości w warstwie głębszej 15-30 cm 373 mg·kg-1 s.m. (233÷626 mg·kg-1 s.m.). Rozkład zawartości fosforu w poszczególnych częściach złoża może wskazywać na niejednorodność warunków filtracyjnych. Trwałość złóż, czyli przewidywany czas aktywności materiału wykorzystanego jako medium, jest ważnym parametrem z punktu widzenia eksploatacji oczyszczalni. Badane złoże, pomimo znacznej zdolności sorpcyjnej materiału filtracyjnego, utraciło skuteczność usuwania fosforu. Wskazuje to na potrzebę poszukiwania nowych materiałów i technik ich stosowania dla zwiększenia efektywności usuwania fosforu w hydrofitowych systemach oczyszczania ścieków.
Badano skuteczność oczyszczania ścieków z małej przetwórni owocowo-warzywnej w 4 złożach gruntowo-roślinnych z przepływem pionowym, porośniętych trzciną. W ściekach tych, ubogich w azot i fosfor, głównym zanieczyszczeniem była substancja organiczna. Jej stężenie, wyrażone w BZT₅ i ChZT, wynosiło odpowiednio od 3000 do 8000 i od 4000 do 13000 g O₂·m⁻³. Najwyższą skuteczność wykazało wpracowane złoże piaskowe, znoszące zadowalająco obciążenia do około 90 g BZT₅ i 110 g ChZT·m⁻²·d⁻¹ Dla wpracowującego się złoża piaskowo- żwirowego, wskaźniki te wyniosły tylko około 50 g BZT₅ i 70 g ChZT·m⁻²·d⁻¹. Zastosowanie na takim samym złożu kalibracji ścieków azotem, zmniejszające stosunek BZT₅ do N z około 200 do 45 powodowało, że wskaźniki te wzrosły do około 70 g BZT₅ i 90 g ChZT·m⁻²·d⁻¹. Wyniki te osiągnięto przy temperaturze w złożach do 5°C. W niższej temperaturze następował znaczny spadek skuteczności złóż, szczególnie duży na złożach piaszczysto-żwirowych.
Badania wykonano w mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków, typu SBR (Sekwencyjny Biologiczny Reaktor) o przepustowości 365 m³·d⁻¹. Optymalizacja procesu oczyszczania polegała głównie na ustawieniu czasu faz oraz recyrkulacji wewnętrznej osadu czynnego. Dla cyklu I, w którym fazy wynosiły: napowietrzanie - 360 min, sedymentacja - 30 min, spust - 25 min, odnotowano dużą zawartość tlenu rozpuszczonego w komorze bezciśnieniowej reaktora wielofunkcyjnego. Dla cyklu II, w którym poszczególne fazy oczyszczania trwały: napowietrzanie - 150 min, sedymentacja - 250 min, spust - 10 min, zawartość tlenu rozpuszczonego była niższa. W cyklu I, azot ogólny w ściekach po oczyszczalni został przekroczony ponad wartość dopuszczalną. Zużycie energii elektrycznej w cyklu II było o 53,2 kWh·d⁻¹ niższe niż w cyklu I. Przy badaniu wpływu ilości osadu recyrkulowanego na skuteczność oczyszczania ścieków stwierdzono, że średnia zawartość tlenu rozpuszczonego w komorze rozdzielczej reaktora po 20% recyrkulacji była właściwa, natomiast po 40% znacznie wzrosła. Zawartość azotu azotanowego, w ściekach po oczyszczalni, przy 20 i 40% recyrkulacji, wyniosła odpowiednio 14,5 i 4,9 mg NO₃·dm⁻³. Odnotowano dla azotu amonowego i ogólnego niższe stężenie w ściekach po oczyszczalni przy 40% recyrkulacji osadu czynnego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.