Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rozmieszczenie pierwiastkow
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Analizowano całkowitą zawartość miedzi, cynku i manganu w wietrzeniowych glebach leśnych wytworzonych z szarogłazów i łupków fyllitowych. Zawartość badanych pierwiastków była większa w glebach wytworzonych z łupków fyllitowych niż z szarogłazów. Cu w największej koncentracji występowała w poziomie Ofh. Rodzaj skały macierzystej nie różnicował zawartości cynku w badanych glebach. Zawartość manganu była większa w głębi profilu gleb wytworzonych z fyllitów, a w glebach powstałych z szarogłazów koncentrowała się ona głównie w poziomach organicznych.
Badaniami objęto 6 profili glebowych wytworzonych z granitów w stałych punktach badawczych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Powierzchnie badawcze są zlokalizowane na obszarze występowania lasów regla dolnego (600-700 m n.p.m.) pod potencjalnymi zbiorowiskami kwaśnej buczyny sudeckiej, natomiast zbiorowiska rzeczywiste zastępcze zróżnicowane są zależnie od dominującego gatunku drzew. W analizowanych glebach oznaczono całkowitą zawartość oraz profilowe rozmieszczenie miedzi, cynku i niklu metodą absorpcyjnej spektrometrii atomowej (ASA) po mineralizacji w stężonym kwasie nadchlorowym. W badanych glebach leśnych wytworzonych z granitów na teranie Karkonoszy stwierdzono podwyższoną zawartość miedzi w poziomach organicznych, co związane jest z procesem naturalnej bioakumulacji. Zawartość cynku i niklu jest zbliżona do zawartości podawanych w glebach leśnych terenów górskich. Mimo podwyższonej zawartości miedzi i cynku, szczególnie w poziomach organicznych badanych gleb, nie stwierdzono oznak procesów degradacji środowiska glebowego w postaci kumulacji pierwiastków śladowych.
Określono zawartość chloru i jodu w 70 roślinnych surowcach leczniczych (zioła, liście, kwiaty, kwiatostany, koszyczki, owoce, korzenie i kłącza) pochodzących od 33 gatunków roślin leczniczych należących do trzech rodzin - Compositae, Labiatae i Rosaceae. Stwierdzono, że analizowane surowce zawierają chlor w stosunkowo dużych ilościach od kilku do kilkunastu mg*g⁻¹ s.m., natomiast jod w ilościach rzędu µg*g⁻¹ s.m. Uzyskane wyniki wskazują na pewne prawidłowości odnośnie rozmieszczenia obu niemetali w poszczególnych gatunkach roślin i rodzin oraz umożliwiają określenie relacji, w jakich występują one w badanych surowcach.
Badano zawartość metali, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz siedmiu wskaźnikowych kongenerów polichlorowanych bifenyli (PCB - 28, 52, 101, 118, 138, 153, 180) w dwóch rdzeniach osadów dennych Jeziora Dąbie. Dodatkowo oznaczono odczyn (pHKCl), straty przy wyżarzaniu w temperaturze 550°C oraz ekstrakt eterowy. Analizy wykonano za pomocą AAS, ICP-AES, GC MS oraz innych przyjętych metod. Badania wykazały, że zawartości mieściły się w następującym przedziale (min-max): rtęci - 0,100-1,695; kadmu - 0,13-8,04; ołowiu - 1,6-122,6; chromu - 70-156; cynku - 62-1325; miedzi - 14-107; niklu - 23-49 mg∙kg-1 suchej masy osadu oraz benzo(a)antracenu (BaA) - 1-923, benzo(b)fluorantenu (BbF) - 0-964, benzo(k)fluorantenu (BkF) - 0-545, benzo(a)pirenu (BaP) - 0-1171, indeno(1,2,3-c,d)pirenu (IndP) - 0-761, dibenzo(a,h)antracenu (DahA) - 0-219, benzo(ghi)perylenu (BPer) - 0-775, a sumy siedmiu kongenerów wskaźnikowych PCB - 0,23-16,77 μg∙kg-1 s.m. Generalnie, poza kilkoma wyjątkami, zawartość zanieczyszczeń w najmłodszych warstwach osadów (0-10-20 cm) była wielokrotnie wyższa niż w starszych. Stopień zanieczyszczenia osadów dennych Jeziora Dąbie nie jest duży i dotyczy głównie warstwy powierzchniowej (max. do 20 cm). Występowanie w wodach jeziora licznych gatunków flory i fauny świadczy, że pomimo przekroczenia zawartości naturalnych metali (za wyjątkiem niklu) i WWA oraz obecności PCB substancje te nie stwarzały zagrożenia dla życia hydrobiontów. W świetle przepisów polskich stężenie rtęci, kadmu, cynku oraz BaP w powierzchniowej warstwie osadów (0-10-20 cm ) wskazuje, że w razie ich wydobycia stanowiłyby one urobek zanieczyszczony.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.