Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rezim hydrologiczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Obiekt we wsi Szewce od 1916 roku nawadniany był ściekami miejskimi Wrocławia na powierzchni około 40 ha systemem zalewowo-stokowym. W roku 1973 powiększony został do 400 ha, nawadnianych za pomocą deszczowni. Na powierzchni deszczowanej wykonane zostało drenowanie. W latach 1981/1982 i 1982/1983 na terenach nawadnianych ściekami przeprowadzono badania odpływów z sieci odwadniającej. Po zaniechaniu nawodnień warunki hydrologiczne i gospodarczo-rolnicze uległy wydatnej zmianie. W artykule podjęto próbę oceny tej decyzji w świetle obowiązujących procedur inwestycyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów likwidowanych.
W artykule przedstawiono podstawowe założenia nowej metodyki MHR (Monitoring Hydromorfologiczny Rzek), która spełnia zalecenia Ramowej Dyrektywy Wodnej 2000/60 oraz normy europejskiej PN-EN 14 614. Metodyka ta uwzględnia również kompatybilność z wymogami dyrektyw dotyczących raportowania, systemów informacyjnych, jak i rozporządzeń Ministra Środowiska. W trakcie tworzenia metodyki MHR bazowano na doświadczeniach zebranych w ostatnich 25 latach w krajach środkowej Europy przy badaniu warunków hydromorfologicznych rzek, przy czym oparto się na dotychczasowych pracach zmierzających do wdrażania w Polsce Ramowej Dyrektywy Wodnej. MHR przewiduje dokonanie oceny warunków hydromorfologicznych w systemie, hierarchicznym, umożliwiając tym samym określenie liczbowej wartości współczynnika jakości ekologicznej. Podstawę systemu stanowią cztery elementy: reżim hydrologiczny, ciągłość rzeki, morfologia koryta i dolina zalewowa. Każdy element jest charakteryzowany przez kilka wskaźników, a te przez wybrane atrybuty. Taka forma oceny wskaźników i elementów pozwala na określenie parametru powodującego nieuzyskanie dobrego stanu lub potencjału ekologicznego. Ocenę jednolitej części wód powierzchniowych uzyskuje się poprzez ocenę średnią z poszczególnych elementów. Zaproponowana metoda ma swoje oparcie na istniejących mapach topograficznych, ortofotomapach, danych IMGW oraz na danych od administratorów cieków. Z założenia badania terenowe powinny obejmować co najmniej 10% długości badanej jednolitej części wód. Stwierdzona znaczna zmienność badanych wskaźników wzdłuż biegu rzek wskazuje na konieczność objęcia monitoringiem całej wydzielonej jednolitej części wód powierzchniowych. Nieracjonalne jest ograniczenie się wyłącznie do wybranych krótkich odcinków rzeki lub ustanowionych punktów pomiarowo kontrolnych monitoringu fizykochemicznego wody rzecznej, zaś stosowanie zasady analogu może prowadzić do błędnych wyników. Ponieważ w licznych jednolitych częściach wód połączono cieki główne i ich drobne dopływy, racjonalne jest badanie jedynie głównego cieku, co ogranicza zakres monitoringu do około 75 000 km polskich rzek.
W pracy przedstawiono ocenę zmian wielkości i dynamiki przepływu małej rzeki nizinnej w wieloleciu 1987-1995 i 2007-2009. Ocenę dokonano na podstawie ciągłych (codziennych) i cyklicznych (1 raz w miesiącu) pomiarów natężenia przepływów Strugi Dormowskiej w profilu Gorzyń. Na podstawie codziennych pomiarów stanów wody i obliczonych przepływów rzeki w profilu Gorzyń w wieloleciu 1987-1995 ustalono, że średnie miesięczne przepływy były istotnie (na poziomie α = 0,05) zależne od miesięcznych sum opadów atmosferycznych. Z zależności tej na podstawie sum miesięcznych opadów określono średnie miesięczne przepływy w latach 2007-2009 i porównano z wartościami przepływów pomierzonych z częstotliwością jeden raz w miesiącu. Różnica pomiędzy pomierzonymi a obliczonymi średnimi miesięcznymi przepływami wynosiła ± 9%. Wskaźnik zaburzenia reżimu wynikającego z istotnych zmian w zagospodarowaniu zlewni obliczony jako bezwzględną wartość dopełnienia do jedności stosunku przepływu SSQ z ostatnich lat (2007-2009) i przepływu SSQ z wielolecia wcześniejszego (1987-1995) wyniósł 17%, co świadczy o niewielkim zaburzeniu reżimu hydrologicznego Strugi Dormowskiej.
W pracy przedstawiono nową metodykę monitoringu hydromorfologicznego cieków sztucznych (MHR). W Polsce ich długość wynosi około 2000 km, co wskazuje na celowość zastosowania dla nich oceny uproszczonej. Ocenę potencjału ekologicznego jednolitej części wód oparto na 4 elementach, 19 wskaźnikach i 34 atrybutach, tworząc w ten sposób hierarchiczny system oceny.
W pracy określono wpływ nizinnego zbiornika wodnego Domaniów na reżim hydrologiczny rzeki Radomki w przekroju poniżej zapory. Analizę przeprowadzono w oparciu o wyniki przepływów dobowych z okresu 2002-2004, oraz przepływów średnich rocznych i miesięcznych niskich, średnich oraz wysokich z wielolecia 2002-2007 w przekroju powyżej i poniżej zbiornika. Przepływy dobowe z wielolecia 2002-2004 po zestawieniu w statystyczny ciąg rozdzielczy posłużyły do wyznaczenia określonych przepływów okresowych w czasie trwania QT dni. Przeprowadzona analiza wykazała, że przepływy okresowe o czasie trwania QT = 270 dni i wyższymi są podwyższane w przekroju poniżej zapory. Wyraźnie daje się zauważyć obniżenie przepływów o czasie trwania krótszym od 30 dni. Na zmienność przepływów miesięcznych niskich i średnich poniżej zapory decydujący wpływ wywierają potrzeby przyzaporowej elektrowni wodnej i funkcja alimentacyjna zbiornika (przede wszystkim w odniesieniu do przepływów niskich). Wyraźny jest wpływ analizowanego zbiornika na ochronę przeciwpowodziową doliny rzeki Radomki, gdyż przez okres całego roku hydrologicznego zbiornik redukuje przepływy wysokie. Z uwagi na dominacje wezbrań roztopowych w zlewni, zbiornik w największym stopniu redukuje przepływy w miesiącach styczeń-marzec.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.