Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rehydracja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy badano proces wchłaniania wody podczas rehydracji w wodzie i mleku w temperaturach 4, 25 i 40°C jabłka suszonego konwekcyjnie oraz sposobem osmotyczno-konwekcyjnym. Ilości zaabsorbowanej wody były większe dla suszu konwekcyjnego, w czasie rehydracji prowadzonej w wodzie oraz w wyższych temperaturach. Do modelowania procesu zastosowano model dyfuzyjny i model Weibulla, przy użyciu którego uzyskano lepsze wyniki dopasowania danych eksperymentalnych z przewidywanymi.
Wzrost zainteresowania żywnością przetworzoną sprzyja opracowywaniu nowych technologii, które pozwalają na otrzymanie produktów zachowujących w jak największym stopniu cenne właściwości surowca. W ostatnim czasie coraz więcej uwagi poświęca się procesowi liofilizacji.
Określono wpływ parametrów procesu suszenia sublimacyjnego oraz przygotowania surowca na rehydrację i stratę substancji rozpuszczalnych z liofilizowanych truskawek, uzyskanych z owoców zamrożonych, poddanych osmotycznemu odwadnianiu i dodatkowo powleczonych błonami jadalnymi. Podwyższenie temperatury półek grzejnych z 30 do 70°C powodowało wzrost ubytków suchej substancji, który po trzech godzinach rehydracji przekroczył 10%. Obróbka osmotyczna wpłynęła na nieznaczne zmniejszenie przyrostów masy oraz zwiększenie ubytków suchej substancji podczas rehydracji. Również wydłużenie czasu obróbki osmotycznej spowodowało zwiększenie ubytków suchej substancji w czasie rehydracji. Wraz ze wzrostem stężenia roztworu sacharozy zastosowanego do obróbki wstępnej obserwowano niższe przyrosty masy podczas rehydracji. Powłoki wpłynęły na ograniczenie ubytków suchej substancji. Powłoka alginianowa wpłynęła nieznacznie więcej na ograniczenie ubytków suchej substancji niż powłoka pektynowa.
W pracy porównano kinetykę rehydracji truskawek uprzednio wysuszonych sublimacyjnie i mikrofalowo-próżniowo oraz przedstawiono wyniki analizy zmiany barwy suszu występujące podczas rehydracji w różnych wartościach temperatury. Stwierdzono, że metoda suszenia i temperatura rehydracji istotnie wpływają zarówno na dynamikę ponownego uwodnienia, jak i barwę produktu. W przypadku suszu truskawkowego uzyskanego metodą suszenia sublimacyjnego, najkorzystniejsze właściwości produktu rehydratyzowanego uzyskano podczas uwadniania w temp. 20°C, natomiast w przypadku suszu mikrofalowo-próżniowego w temp. 95°C.
W pracy przedstawiono wpływ odmiany, wymiarów i przygotowania surowca, oraz zmian temperatury lub ciśnienia w komorze suszarki na właściwości rehydracyjne suszonych próżniowo truskawek. Do badań użyto truskawek odmiany Bounty i Pandora o średnicy 24 i 27 mm. Suszenie realizowano w laboratoryjnej próżniowej suszarce komorowej, stosując następujące poziomy parametrów: temperaturę 50, 60 i 70°C, ciśnienie 4 i 16 kPa. Suszenie owoców prowadzono do niskiego poziomu zawartości wody w suszu (poniżej 10%). Analiza wpływu odmiany truskawek na rehydrację wykazała, że owoce odmiany Bounty uzyskały wyższą końcową zawartość wody po godzinie przetrzymywania w wodzie w porównaniu z odmianą Pandora. Zwiększenie średnicy owoców z 24 do 27 mm powoduje wzrost zawartości wody po procesie rehydracji, ale tylko dla odmiany Bounty. Dla odmiany Pandora uzyskano przeciwny efekt. Wykazano, że owoce świeże poddane suszeniu próżniowemu uzyskały prawie pięciokrotnie niższą zawartość wody po 1 godzinie rehydracji niż owoce suszone po rozmrożeniu. Nie wykazano jednoznacznego wpływu zmian temperatury suszenia na zawartość wody po procesie rehydracji. Zwiększenie ciśnienia podczas suszenia z 4 do 16 kPa powoduje w większości przypadków obniżenie zawartości wody po 1 godzinie rehydracji. Wykazano, że skokowe obniżenie ciśnienia lub temperatury wpływa na uzyskanie wyższych końcowych zawartości wody po rehydracji w porównaniu z przeciwną skokową zmianą parametrów suszenia.
Określono wpływ składu surowcowego liofilizowanych galaretek truskawkowych na ich wybrane właściwości fizyczne. Zakres pracy obejmował regulację właściwości suszonych sublimacyjnie galaretek przez dodatek glukozy i koncentratu z aronii. Analiza uzyskanych wyników posłużyła do podjęcia próby określenia optymalnej receptury do produkcji liofilizowanych galaretek truskawkowych. Liofilizowane galaretki truskawkowe otrzymano zgodnie z recepturą Wielobranżowego Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego „Elena”. Do części próbek dodawano glukozę i koncentrat z aronii przed wprowadzeniem roztworu mleczanu wapnia. Dla otrzymanych liofilizowanych galaretek truskawkowych oznaczano aktywność i zawartość wody, barwę i właściwości rehydracyjne w temperaturze wody 20 i 80°C przez 10 minut. Wszystkie liofilizowane żele truskawkowe odznaczały się niską aktywnością wody i wysoką zawartością suchej substancji. Barwę żeli truskawkowych można regulować przez dodanie glukozy i koncentratu z aronii. Żele truskawkowe w większości cechują się bardzo dobrymi właściwościami rehydracyjnymi.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.