Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  psychologia pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Współpraca grupowa daje możliwość podziału zajęć i odpowiedzialności. Każda osoba dostaje określone zadania do wykonania, za które odpowiada przed liderem i przed całą grupą. Wśród zalet pracy grupowej wymienia się wzrost szybkości realizacji zadań zawodowych przez poszczególnych członków zespołu oraz wprowadzanie działań symultanicznych, czyli realizowanych jednocześnie poszczególnych zadań składających się na jeden projekt. Należy jednak pamiętać, że praca zespołowa niesie za sobą również określone zagrożenia. Przykładowo w grupie – z różnych powodów – może dochodzić do częstych konfliktów i narastającej frustracji. Zagrożeniem jest również wyróżnione przez psychologów społecznych zjawisko próżniactwa społecznego, polegające na tym, że osoby nie angażują się w zadanie grupowe tak mocno, jakby angażowały się, wykonując je samodzielnie (zgodnie z postawą „Po co się męczyć, ktoś inny zrobi to za mnie”). Z tego typu problemem można sobie poradzić, przez dokładne rozliczanie poszczególnych członków zespołu ze zleconych im zadań.
Badania prowadzone na grupach dowodzą, że dla zapewnienia efektywności potrzebna jest równowaga pomiędzy rolami w zespole. Najbardziej rozpowszechniony w literaturze sposób opisywania ról i ich praktycznego zastosowania w tworzeniu efektywnie funkcjonujących grup i zarządzaniu nimi stworzył drMeredithBelbin.Jegoteoriaról zespołowychpomagastworzyćzespół,któryznaswojezaletyijednocześnie jest świadomy obszarów wymagających dopracowania. Dr M. Belbin udowadnia, że nie jesteśmy bez wad. Wręcz przeciwnie, za pomocą swojej teorii pokazuje nam, że każda rola niesie ze sobą mocne i słabe strony. Natomiast jeśli osoby pełniące te role działają razem, wówczas wzajemnie się uzupełniają.
Zarządzenie wiekiem to różnorodne, interdyscyplinarne działania skierowane główne do starszych pracowników. Mają one na celu poprawienie ich warunków pracy, w tym także wydłużenie aktywności zawodowej, poprzez dostosowanie warunków pracy do możliwości i ograniczeń psychofizycznych osób w wieku po 50 roku życia.
W nowo powstających przedsiębiorstwach warunki pracy stają się coraz bardziej bezpieczne pod względem narażenia na czynniki chemiczne i fizyczne oraz zmniejsza się liczba osób zapadających na choroby zawodowe. Lekarze sprawujący opiekę nad zdrowiem osób zatrudnionych, uświadamiają sobie potrzebę zmiany tradycyjnych sposobów sprawowania opieki nad zdrowiem pracujących na nowocześniejsze, wymagające większego niż dotychczas, uwzględnienia stresu zawodowego.
Sukces w życiu zależy od powodzenia w negocjacjach, umiejętności prowadzenia rozmów i przekonywania. Umiejętności te potrzebne są w wielu aspektach życia – zawodowym, osobistym czy społecznym.
Poziom inteligencji emocjonalnej nie jest zdeterminowany genetycznie ani nie kształtuje się we wczesnym dzieciństwie. W odróżnieniu od ilorazu inteligencji, który od kiedy ukończymy kilkanaście lat zmienia się w niewielkim stopniu, inteligencja emocjonalna wydaje się w dużej mierze wyuczona i rozwija się przez całe życie w wyniku naszych doświadczeń, a zatem może stale wzrastać.
Najwyższe kierownictwo organizacji powinno wykazywać silne i widoczne przywództwo oraz zaangażowanie w działania na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy. Ważne jest by system podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie oparty był na zaangażowaniu wszystkich pracowników w realizację strategii organizacji tak, aby pracownicy mogli być współtwórcami podejmowanych decyzji. W efekcie takiego podejścia do zarządzania przedsiębiorstwem, pracownicy czują się bardziej docenieni, sprawniej realizują cele firmy z którymi się utożsamiają, ponieważ czują się ich współtwórcami.
Skutki monotonii występują przede wszystkim przy wykonywaniu prac rutynowych, polegających na stałym powtarzaniu jednakowych czynności czy zadań roboczych. Oprócz psychicznych skutków niedociążenia emocjonalnego, skutkiem monotonii wynikającej z wykonywania jednostajnych, powtarzalnych czynności, są dolegliwości układu ruchu. Długotrwałe wykonywanie takich czynności powoduje bowiem jednostronne przeciążenie wysiłkiem fizycznym niektórych grup mięśniowych zaangażowanych w pracę. Grupy mięśni najczęściej obciążonych wysiłkiem dynamicznym, niekiedy bardzo intensywnym, to mięśnie kończyn górnych. Szczególnie często notuje się również zespoły przeciążenia w obrębie stawów: nadgarstkowego, łokciowego i barkowego. Podczas jednostajnej aktywności problemem jest również obciążenie statyczne mięśni kręgosłupa stabilizujących pozycję ciała, które może być wywołane długotrwałym utrzymywaniem jednej pozycji stojącej lub siedzącej.
Mówi się o konkretnych wymiarach mających istotne znaczenie w tym, jak postrzegają nas ludzie oraz czy uznają nas za autorytet. Bardzo ważna jest umiejętność budowania pozytywnych relacji z ludźmi. Pracownicy oczekują od szefa przestrzegania społecznie przyjętych przez wszystkich norm etycznych, moralnych. Z autorytetem moralnym związany jest jasny system ocen, innymi słowy, co i jakie postawy są oczekiwane oraz w jaki sposób będę oceniani współpracownicy. Szef to osoba, która potrafi określić granice, odpowiednio stosować kary i nagrody. Oto praktyczne wskazówki jak zbudować pozytywny obraz szefa, poprzez umiejętne zachowanie się w trudnych sytuacjach.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.