Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 311

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 16 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  przeplyw wody
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 16 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Omówiono proponowane przez IBMER sposoby nowych metod pomiarowych natężenia przepływów ze szczególnym uwzględnieniem metody z sondą pomiarową. Sprecyzowano również wnioski w tym zakresie.
W pracy przedstawiono skutki zabudowy hydrotechnicznej potoku i jej wpływ na zmianę wybranych parametrów hydraulicznych koryta. Reżim przepływu w korytach jest charakteryzowany przez rozkład prędkości wody w pionach hydrometrycznych, wartość naprężeń stycznych na dno, wartość mocy strumienia oraz wartość mocy jednostkowej strumienia. Założono sześć przekrojów poprzecznych na potoku Cedron w Beskidzie Średnim, w których zostały wykonane pomiary prędkości na kilku głębokościach nad dnem przed i po regulacji, a następnie obliczono naprężenia styczne na dnie cieku, całkowite i jednostkowe moce strumienia i przeprowadzono analizę obliczonych parametrów.
W latach 1963-1966 autor wyprowadził wzory do obliczenia wielkich wód o określonym prawdopodobieństwie występowania, ze zlewni górskich o pow. do 100 km2. Wzory te były rozszerzane. W artykule autor przedstawił próbę rozszerzenia zaktualizowanych wzorów na zlewnie w dorzeczu Odry o pow. A >100 km2, długości cieku Ł<25 km oraz spadku J< 0,005.
Oddziaływanie przepustu na warunki hydrauliczne przepływu wody w głównym rowie systemu odwadniającego stopnia wodnego Łączany. W pracy przedstawiono wyniki analizy oddziaływania przepustu, zlokalizowanego na głównym rowie „R” systemu odwadniającego stopnia wodnego Łączany na rzece Wiśle, na warunki hydrauliczne przepływu wody w tym rowie. Analiza przepustowości rowu w przekroju powyżej badanego przepustu wykazała, że przegrodzenie koryta przepustem znacząco wpływa na warunki przepływu wody w korycie. Wykazano, że istniejące światło przepustu nie jest wystarczające do przeprowadzenia przepływu miarodajnego wynoszącego 3,35 m³·sˉ¹ . Przepływ ten wyznaczono dla zlewni o powierzchni 3,62 km², a nie 0,67 km², jak wynika z projektu melioracji, ponieważ uwzględniono dopływy z obszaru nieobjętego projektem melioracji, skierowane do rowu opaskowego stawu Kasztelan zasilającego rów „R” w jego początkowym biegu. Przepływy większe niż 2,27 m³·sˉ¹, w tym przepływ miarodajny, nie mieszczą się w analizowanym przekroju i powodują występowanie wód z koryta rowu. Na podstawie informacji uzyskanych od mieszkańców i pracowników obsługi systemu stwierdzono, że zjawisko takie występuje w okresie nawalnych deszczy i powodzi.
W artykule zwrócono uwagę na możliwy konflikt przy realizacji dwóch podstawowych wg Dyrektyw UE celów ochrony wód podziemnych: zaopatrzenia ludności w dobrej jakości wodę pitną i spełnienia funkcji środowiskowej w stosunku do ekosystemów zależnych od wód podziemnych. Przedstawiono polskie propozycje dotyczące definicji i metodyk wyznaczania przepływu nienaruszalnego, którego funkcją jest między innymi zagwarantowanie dobrej jakości ekologicznej wód powierzchniowych. Propozycje hydrologów zmierzają generalnie do zwiększenia jego wielkości nawet do poziomu, który odpowiada średniemu odpływowi podziemnemu. Oznacza to w praktyce wielkość przepływu nienaruszalnego na poziomie zasobów odnawialnych wód podziemnych i redukuje do zera wielkość zasobów dyspozycyjnych wód podziemnych. W artykule przedstawiona jest propozycja oceny wielkości przepływu nienaruszalnego, która zabezpieczałaby przed nadmiernym sczerpaniem zasobów wód podziemnych i obniżeniem zwierciadła wód gruntowych do poziomu zagrażającego ekosystemom lądowym związanym z wodami podziemnymi.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 16 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.