Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  przedsiebiorstwa spozywcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem badań było przedstawienie wybranych ekonomicznych aspektów związanych z działalno- ścią innowacyjną przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w Polsce. Wykorzystano dostępne źródła wtórne. Zastosowano następujące narzędzia badawcze: analizę krytyczną, analizę stanu badań, analizę opisową. Przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego w większości wprowadzają innowacje imitacyjne. W badanym okresie wystąpiła tendencja spadkowa wysokości nakładów na działalność innowacyjną oraz stopnia odnowienia. Widoczna była istotna dodatnia korelacja między nakładami na działalność innowacyjną a udziałem produkcji sprzedanej wyrobów innowacyjnych w produkcji sprzedanej wyrobów ogółem.
Jednym z podstawowych warunków zaistnienia przedsiębiorstw na rynku jest poprawa jakości wytwarzanych wyrobów, a decyzja o wdrożeniu systemu zarządzania jakością, staje się warunkiem koniecznym do ich funkcjonowania. Celem artykułu było zaprezentowanie istotności, przyczyn i korzyści wdrażania SZJ w przedsiębiorstwie spożywczym w kontekście wzrostu konkurencyjności produktów firmy. Badania przeprowadzono wśród 68 pracowników ZM „Skiba” w Chojnicach w 2008 roku.
Producenci żywności, napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz wyrobów tytoniowych stanowili ok. 10% przedsiębiorstw i grup kapitałowych z Listy 2000 polskich przedsiębiorstw przemysłowych. Udział w obrotach tej grupy podmiotów wyniósł ok. 6%. Znaleźli się na niej reprezentanci prawie wszystkich branż przemysłu spożywczego. Ich udział w obrotach poszczególnych sektorów często przekraczał 50%, a w niektórych gałęziach przemysłu spożywczego był bliski 100%.
W artykule zwrócono uwagę na szczególnie istotne elementy strategii marketingowej dla organizacji branży spożywczej związa¬ne ze zdefiniowaniem potrzeb i wymagań rynku. Dokonano przeglądowej prezentacji danych statystycznych odnośnie dynamiki produkcji sprzedanej artykułów spożywczych w ostatnich latach, -wskazując na dość wysoką pozycję polskich producentów na rynku unijnym i światowym. Omówiono istotność -wdrożenia systemu HACCP gwarantującego jakość i bezpieczeństwo produktów żywnościowych zarówno dla konsumentów jak i producentów.
W referacie zostały przedstawione zagadnienia związane z rolą innowacji marketingowych w działalności współczesnych przedsiębiorstw branży spożywczej. Wskazano na ograniczone możliwości skutecznego konkurowania za pomocą innowacji produktowych, podkreślając większe znaczenie w tym procesie innowacji marketingowych. Zdaniem autorki szczególnie przydatny może być w tym zakresie marketing wirusowy i mobilny, tym bardziej, że dotychczas nie były one raczej stosowane przez przedsiębiorstwa branży spożywczej.
Przeprowadzono analizę działalności innowacyjnej przedsiębiorstw przemysłu spożywczego na tle przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego i przedsiębiorstw przemysłowych ogółem w Polsce w latach 2003-2007. Zbadano wielkość i strUkturę nakładów oraz efekty prowadzonej działalności innowacyjnej w tej sferze. Wyniki analizy wskazują na stosunkowo wysoki poziom efektywności prowadzonej działalności innowacyjnej badanych przedsiębiorstw. W każdym z analizowanych obszarów działalności innowacyjnej przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego osiągały jednak wyniki poniżej średniej dla przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego i przedsiębiorstw przemysłowych ogółem.
Małe i średnie przedsiębiorstwa, pomimo rozwiniętej struktury potencjalnych źródeł finansowania, mają ograniczone możliwości pozyskania kapitałów obcych, gdyż stanowią grupę klientów o dużym ryzyku dla instytucji finansowych. Dostępność tych kapitałów dla poszczególnych przedsiębiorstw w rzeczywistości zależy jednak od spełnienia określonych warunków stawianych przez dawców kapitału. Przedsiębiorcy muszą także posiadać szeroką wiedzę o ofercie poszczególnych instytucji finansowych i ich konkurencyjności oraz legitymować się dużymi umiejętnościami z zakresu zarządzania finansami.
W artykule przedstawiono analizę zakresu realizowanej promocji na stronie WWW pod względem wielkości przedsiębiorstw przemysłu spożywczego. Omówiono również różnice w postrzeganiu promocji internetowej przez marketerów.
Norma PN-EN ISO 9001:2001 obliguje przedsiębiorstwa do prowadzenia pomiarów satysfakcji klienta. Jednak większość badanych przedsiębiorstw przed wprowadzeniem systemu zarządzania jakością takich badań nie prowadziła. Przedsiębiorstwa nie mają jeszcze dobrej metodyki pomiaru satysfakcji klienta. Należy wprowadzić nowe metody bardziej angażujące pracowników, gdyż z przeprowadzonych analiz wynika, że pracownicy boją się konsekwencji stwierdzenia braku satysfakcji klienta.
Nowe podejście do problematyki jakości żywności wynika przede wszystkim z zaostrzenia wymagań w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego i odpowiedzialności producentów za wytwarzane wyroby oraz z wzrastających wymagań i oczekiwań konsumentów odnośnie bezpieczeństwa zdrowotnego, a także jakości organoleptycznej żywności. W ramach globalizacji, wprowadzone regulacje prawne dotyczące produkcji i obrotu żywnością, w tym także unormowania prawne wprowadzające obowiązek wdrożenia i stosowania niektórych systemów zarządzania j akością obowiązuj ą we wszystkich kraj ach Unii Europejskiej i w części pozostałych państw świata. Do obligatoryjnych systemów zarządzania jakością w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego należą: Dobra Praktyka Higieniczna, Dobra Praktyka Produkcyjna i system HACCP. Wejście Polski w struktury Unii Europejskiej miało istotny wpływ na stan wdrożenia i wdrażania obligatoryjnych systemów zarządzania jakością w przemyśle spożywczym.
Porównano innowacyjność przedsiębiorstw przemysłu spożywczego z podmiotami pozostałych branż niskiej techniki. Przedsiębiorstwa produkujące artykuły spożywcze i napoje są jedną z bardziej innowacyjnych branż niskiej techniki - zajmują trzecie miejsce po przedsiębiorstwach produkujących wyroby tytoniowe i masę włóknistą.
Omówiono znaczenie branży żywnościowej na rynku reklam. Opisano najważniejsze czynniki mające wpływ na kształtowanie się wydatków reklamowych, przeanalizowano wydatki reklamowe sektora żywności na tle całkowitych wydatków przeznaczonych na reklamę w Polsce w latach 1999-2006, zbadano rozkład wydatków reklamowych w przekroju branżowym, na kategorie reklamowanych grup produktów żywnościowych oraz poszczególne produkty. Starano się wykazać, iż branża żywnościowa również na rynku reklamy - wydatków ponoszonych na reklamę - odgrywa w Polsce bardzo istotną rolę.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.