Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  produkcja globalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Analiza i ocena środków trwałych w leśnictwie

100%
Celem opracowania jest przedstawienie zaopatrzenia materiałowego (zużycia pośredniego), produkcji globalnej i wartości dodanej brutto w sektorze rolnym w krajach Unii Europejskiej. W krajach o wysokim poziomie rozwoju gospodarczego w zaopatrzeniu materiałowym rolnictwa duże znaczenie posiada sektor wytwarzający środki produkcji i usługi (sfera I) oraz przetwórstwo rolno-spożywcze (sfera III), natomiast obrót wewnętrzny jest na niskim poziomie. Rolnictwo jest głownie działem surowcowym. Z kolei w krajach biedniejszych, w tym w Polsce, w rolnictwie dominujące znaczenie odgrywa produkcja surowców wewnątrz tego sektora, czyli obrót wewnętrzny. Sektor rolny w tych krajach znajduje się we wczesnym stadium przeobrażeń w kierunku nowoczesności. W zaopatrzeniu materiałowym przede wszystkim musi wzrosnąć rola sfery pierwszej, w tym głównie sektora usługowego. Głównym warunkiem przeprowadzenia zmian w tym zakresie jest przede wszystkim wzrost gospodarczy i objęcie całego sektora rolno-żywnościowego instrumentami WPR UE.
Nowa tablica przepływów międzygałęziowych za 2000 r. daje wgląd w koszty obsługi wszystkich nieruchomości w kraju. Stanowią one 4,4% wartości produkcji globalnej i są podobne jak w Finlandii i Danii. Główne nakłady na obsługę nieruchomości związane są z gospodarką mieszkaniową. Ogółem 78 mld zł kosztów obsługi nieruchomości daje kwotę ok. 170 zł miesięcznie na obywatela Polski. Stanowi to koszt „dachu nad głową”, tj. mieszkania, pracy i rekreacji.
Celem opracowania było porównanie wyników produkcyjnych i dochodowych w agrobiznesie w Polsce i Niemczech. Porównano udział agrobiznesu w gospodarce narodowej oraz jego strukturę wewnętrzną w zakresie uzyskiwanych wyników produkcyjnych i dochodowych. Główną metodą badawczą była analiza nakładów i wyników (input- -output analaysis), której podstawą są tabele przepływów międzygałęziowych oraz metoda porównawcza. W Polsce przemiany struktury agrobiznesu w tym zakresie przebiegają w pożądanym kierunku, spada znaczenie rolnictwa, natomiast wzrasta – przemysłu spożywczego i przemysłów wytwarzających środki produkcji i usługi. W latach 1995, 2000 i 2007 systematycznie zmniejsza się udział agrobiznesu w gospodarce narodowej, jednak – w porównaniu z gospodarką niemiecką – sytuacja w polskim sektorze rolno-żywnościowym jest nienowoczesna i tradycyjna. Głównym warunkiem przeprowadzenia w Polsce zmian w tym zakresie jest, przede wszystkim, wzrost gospodarczy oraz skuteczne wykorzystanie pomocy unijnej dla sektora rolno-żywnościowego.
10
84%
W artykule zostało przedstawione znaczenie produkcji warzywniczej w rolnictwie regionu Wielkopolski. Znaczenie to określono za pomocą kilku mierników. Obliczono udział warzyw w ogólnej powierzchni użytków rolnych Wielkopolski a także w produkcji globalnej i towarowej regionalnego rolnictwa oraz działu roślinnego.
Artykuł powstał na bazie tablic przepływów międzygałęziowych (55x55) 26 państw należących do Unii Europejskiej, opublikowanych przez Eurostat. Autor skoncentrował się na kolumnie i wierszu real estate, analizując te usługi w krańcowych, dostępnych do badań latach 1995-2007. Osobno analizowano dane 16 państw „starej” Unii i osobno 10 państw „nowej” Unii. Zaprezentowano udział wartości usług w zakresie nieruchomości w produkcji globalnej, wynoszący w badanych latach 5,6% i 5,7%, oraz strukturę produkcji globalnej i jej dynamiki w ciągu 12 lat. Za pomocą wskaźników kosztów obsługi na 1 mieszkańca i na 1 mieszkanie w poszczególnych państwach, stwierdzono różny poziom obsługi nieruchomości w „starych” i „nowych” krajach Unii. Zsumowano także udział tych usług w produkcji globalnej z udziałem budownictwa, tj. 5,7% + 6,6% = 12,3%. Wskaźnik ten świadczy o istotnej roli obu działów w gospodarce krajów Unii Europejskiej.
Cykl koniunkturalny w rolnictwie jest zagadnieniem ważnym i jednocześnie złożonym, gdyż wpływają na niego, obok czynników ekonomicznych, także zmiany przyrodnicze i uwarunkowania biologiczne. Opracowanie ma charakter empiryczny. Jego głównym celem jest zidentyfikowanie powtarzających się cech rolnego cyklu koniunkturalnego, które dotyczą zmian produkcji i cen. Na podstawie produkcji końcowej rolnictwa stwierdzono, iż w latach 2001–2015 długość pełnego cyklu wynosiła od 4 do 6 lat. Długość fazy wzrostowej od 2 do 4 lat, spadkowej zaś 1–2 lata. Amplituda wszystkich cykli opartych na danych rocznych była zbliżona do zera. W każdej fazie wzrostowej nastąpił skumulowany wzrost globalnej i końcowej produkcji rolniczej. Wzrosty w fazie lepszej koniunktury były znacznie większe niż spadki w gorszym okresie. Jedyną powtarzającą się cechą zmian wartości dodanej brutto był jej względny łączny wzrost w fazie wzrostowej w odniesieniu do łącznych zmian w fazie spadkowej. Przeciętne roczne oraz skumulowane dane wskazują, że dynamika cen w fazie lepszej koniunktury była zawsze większa niż dynamika w okresie gorszej koniunktury. W każdej fazie wzrostowej ceny w ujęciu skumulowanym wzrastały, w fazie spadkowej zaś najczęściej nieznacznie zmniejszały się. Ceny produkcji globalnej rolnictwa były w ujęciu rocznym bardziej dynamiczne i zmienne niż jej realne wartości. Natomiast skumulowane dynamiki cen i wartości produkcji w poszczególnych fazach cyklu rolnego zachowywały się bardzo podobnie. Przeciętne nożyce cen we wszystkich fazach wzrostowych oraz prawie we wszystkich fazach spadkowych były niekorzystne dla rolników.
Przedstawiono wielkości i strukturę wewnętrzną potencjału produkcyjnego oraz wyniki produkcyjne i dochodowe agrobiznesu w Polsce w latach 1995-2006. Przemiany struktury agrobiznesu przebiegają w pożądanym kierunku, maleje znaczenie rolnictwa, natomiast wzrasta - przemysłu spożywczego i przemysłów wytwarzających środki produkcji i usługi. Zmiany te jednak są dość powolne. Systematycznie maleje udział agrobiznesu w gospodarce narodowej, jednak nie maleją na ogół bezwzględne rozmiary produkcji i dochodów agrobiznesu. Sektor ten pozostaje w dalszym ciągu jednym z największych subsystemów gospodarki narodowej.
Do najważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa żywnościowego na świecie należą: wzrost liczby ludności na świecie do ponad 9 mld w 2050 r. oraz wzrost globalnego popytu na żywność, zwłaszcza na produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego, przy zmniejszających się zasobach wody i gruntów. Niekorzystny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe będą miały również zmiany klimatu, zanikanie bioróżnorodności odmian rolniczych, nowe choroby roślin i zwierząt, rosnące ceny energii i żywności, straty i marnotrawienie żywności, a także walka o ziemię uprawną z producentami biopaliw, przemysłem i urbanizacją oraz spekulacje na rynku żywnościowym. Wobec licznych zagrożeń bezpieczeństwa żywnościowego, Unia Europejska jako największa gospodarka świata może odegrać ważną rolę w zapewnieniu globalnego bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.