Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  poziom kadmu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badania przeprowadzono na 48 kaczkach krzyżówkach (Anas platyrhynchos) w wieki 4-5 miesięcy w latach 1993-1995. Ptaki pochodziły z dwóch różnych środowisk: z uprzemysłowionego obszaru (teren miejski w pobliżu Bydgoszczy) i intensywnie uprawianego obszaru rolniczego (okolica w pobliżu Żnina, gdzie prowadzono uprawę pól). W czasie trzyletniego okresu badań obserwowano u kaczek krzyżówek pochodźących z terenu przyległego do Bydgoszczy spadek zawartości kadmu z 0,04 mg/kg do 0,03 mg/kg mokrej masy wątroby. Podczas gdy u ptaków gniazdujących na obszarze rolniczym występował podwójny wzrost poziomu analizowanego ksenobiotyku (od 0,03 mg/kg do 0,06 mg/kg mokrej masy). Czterdzieści procent kaczek krzyżówek z tego regionu wykazywało ponad 0,05 mg/kg zawartości kadmu, więcej niż dopuszcza norma odnośnie produktów konsumpcyjnych. Wzrost poziomu kadmu u 4-5-miesięcznych kaczek krzyżówek bytujących w okolicy Żnina w latach 1993-1995 pokazał, że na badanym obszarze w stosunku do gniazdujących ptaków istnieje zagrożenie potencjalne wymienionym ksenobiotykiem. Świadczy to o konieczności monitorowania okolic Żnina w kierunku obecności kadmu.
Oznaczono zawartości metali ciężkich: kadmu, ołowiu i miedzi metodą FAAS w surowcach zielarskich i w glebach. Próbki mineralizowano metodą mokrą w kwasach lub w ich mieszaninach: HNO3, HNO3+H2SO4, HNO3+HCIO4, HNO3+H2O2 przy użyciu promieniowania mikrofalowego w układzie otwartym. W ocenie jakości uzyskanych wyników wykorzystywano materiał odniesienia: gleba (RTH 912, Promochem). Stwierdzono, ze surowce lecznicze pochodzące z naturalnych obszarów miasta Gliwic i Opola były bogate w badane pierwiastki w porównaniu do handlowych roślinnych surowców leczniczych.
Zbadano możliwość obniżenia poziomu ołowiu i kadmu w marchwi w trakcie procesu kulinarnego obejmującego obróbkę wstępną (obieranie i moczenie surowca w wodzie) oraz gotowanie metodą tradycyjną w dwóch wariantach, rozpoczynając proces od wrzącej i od zimnej wody. Doświadczenie przeprowadzono stosując marchew pochodzącą z rynku warszawskiego oraz z upraw działkowych i polowych na Górnym Śląsku.
W pracy oznaczono poziom kadmu, selenu, miedzi i cynku w wycinkach pooperacyjnych tkanki zdrowej i nowotworowej jelita grubego techniką AAS. Z przeprowadzonych badań wynika, ze zawartość miedzi, selenu i cynku w tkance nowotworowej była wyższa niż w tkance zdrowej, natomiast poziom kadmu był nieznacznie niższy. Wysoki stopień korelacji bliski 1 w tkance zdrowej stwierdzono dla cynku i miedzi. W tkance nowotworowej korelacja między tymi pierwiastkami była znacznie niższa (ok. 0,7) co może wskazywać na zaburzenie homeostazy oznaczanych pierwiastków.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.