Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  plany przestrzenne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono rozwiązania zawarte w planie miejscowym gminy Raciechowice, sporządzonym w dostosowaniu do warunków funkcjonowania samorządu lokalnego w latach 90. Stanowią one autorską próbę podejścia do tego problemu, a zarazem uwzględnienia wymagań nowej ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.
Aura
|
2007
|
nr 04
10-13
The Water Act law provides three forms of public participation in water management issues implementing the provision of the Water Framework Directive: informing the public on the creation of water management plans, public consultations, and active involvement in the planning. The article discusses the issue in detail.
W latach 1986-2002, w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu stworzono nową metodę zapisu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Metodę tę charakteryzuje wysoki stopień wykorzystania aktualnych możliwości techniki komputerowej oraz niekonwencjonalne podejście do problemu standaryzacji zapisu planów miejscowych. To podejście polega na określeniu „z góry" organizacji danych (struktury każdego planu), a nie konkretnych jego zapisów. Jest to wynik przyjętego założenia, że dla obszaru dużej gminy (np. miasta Poznania) opracowania z zakresu planowania przestrzennego o różnym zasięgu terenowym oraz o zróżnicowanej problematyce i szczegółowości będą sporządzane w różnym czasie. To założenie wskazało na stopień trudności i ryzyka Jednorazowego" ustanowienia tzw. słownika zapisów planów. Właśnie z powodu tego ryzyka, w nowej metodzie zapisu planów z jednej strony - zrezygnowano z tej drogi, z drugiej - przewidziano narzędzia (biblioteki) umożliwiające tworzenie takiego słownika zapisów w sposób ewolucyjny. Z tego samego powodu przewidziano w systemie narzędzia umożliwiające dokonywanie analizy i syntezy ustaleń w zakresie różnorodnej problematyki obejmującej obszary wielu planów naraz. Artykuł omawia uwarunkowania powstania i charakterystykę metody oraz program wspomagający tę metodę. Program ten jest równocześnie bazą danych i aplikacją ułatwiającą zapis planów oraz udostępnianie danych w poznańskim systemie informacji przestrzennej. Należy w tym systemie do grupy narzędzi dedykowanych i wyspecjalizowanych. Oparty o środowisko Esri oraz bazę danych Oracle 8 umożliwia: - budowę i prezentację planu na roboczych warstwach problemowych, - programową kontrolę powiązań między ustaleniami graficznymi i tekstowymi, - sprawny dostęp do ustaleń planu (m.in. w formacie html), - zautomatyzowane tworzenie i przechowywanie prezentacji dowolnych warstw planu wraz z legendami, - kontrolowanie poprawności zapisu poprzez wykorzystanie narzędzi, np. arkusza kalkulacyjnego, raportów określających relacje między elementami planu. Cechami wyróżniającymi ten program spośród innych są: automatyczne budowanie warstw wynikowych z wielu warstw roboczych, w tym treści uchwały planu miejscowego wraz z rysunkiem planu, prezentowanie tekstów uchwały, raportów i legend w formie macierzy. Do chwili obecnej, w tym systemie opracowano w MPU dziesięć projektów planów miejscowych, z czego pięć zostało uchwalonych przez Radę Miasta Poznania, a dwa nowe rozpoczęto.
Jak dotąd w Polsce nie istnieje serwis internetowy, informujący o planach miejscowych, który mógłby zastąpić petentowi wizytę w urzędzie. Samorządy stosują rozwiązania, które pozwalają uprościć prezentowanie ogromnej ilości danych, zachowując przy tym atrakcyjną formę. Odpowiednim narzędziem do osiągnięcia tak postawionych celów są systemy informacji przestrzennych dostępne dla użytkownika końcowego z poziomu przeglądarki internetowej. Są to działania konkurencyjne do rozwiązań narzuconych przez prawo.
W krajach o gospodarce rynkowej powszechne jest opracowywanie w skali lokalnej nie tylko planów przestrzennych i finansowych, ale także społeczno-gospodarczych. Po pierwszym okresie niechęci samorządów terytorialnych do planowania coraz więcej gmin w Polsce opracowuje strategie i programy rozwoju. Metodyka programowania rozwoju społeczno-gospodarczego gmin w warunkach gospodarki rynkowej nie jest jeszcze w pełni wypracowana. Na tle niektórych doświadczeń zagranicznych i krajowych w artykule przedstawiono propozycje dotyczące zakresu i procedury tworzenia programów rozwoju gmin.
Funkcjonowanie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym na szczeblu lokalnym. Procedura formalno-prawna sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Doświadczenia zdobyte podczas opracowywania planów miejscowych. Propozycja wprowadzenia zmian do obowiązujących przepisów prawa w zakresie planowania miejscowego. Wnioski do procedury legislacyjnej.
Na przykładzie Łomży przedstawiono analizę szczegółowości zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w kontekście ochrony zabytków, dziedzictwa kulturowego i obszarów chronionych. Charakterystyka uchwał miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz konfrontacja przepisów prawa lokalnego zdefiniowanych w planie miejscowym ze stanem istniejącym przyczynią się do określenia stopnia ochrony i zachowania krajobrazu kulturowego w gospodarce przestrzennej.
Określenie zawartości komputerowego opracowania studium i planu miejscowego i zaprojektowanie właściwych dla nich struktur danych wymaga analizy różnorodnych uwarunkowań. Odnosząc się do najistotniejszych z nich w referacie przedstawiono: - Zakres tematyczny ustaleń planu (jako podstawę przyjęto określone ustawowo wymagania co do tekstu, rysunku oraz prognoz wymaganych przez procedurę sporządzania planu), - Analizę rozwoju procesu planowania, w tym: wyróżniono grupy uczestników procesu planowania, scharakteryzowano wymagania grupowego systemu planowania, zidentyfikowano grupy opartych na GIS narzędzi wspomagających proces planowania, przedstawiono przykłady takich narzędzi oraz nowe (fakultatywne) formy zapisu elementów opracowania planu, - Wymagania w stosunku do postaci planu wynikające ze sposobów jego wykorzystywania (jako dokumentu prawnego i jako podstawowego instrumentu prowadzenia gospodarki przestrzennej gminy) i zróżnicowania technik udostępniania różnym grupom użytkowników, - Kierunki rozwoju systemów informacji przestrzennej, w tym: pojawianie się nowych struktur danych, przechodzenie od wymiany danych do bezpośredniego dostępu do nich w środowiskach rozproszonych. W kontekście przedstawionych problemów zaproponowano i przedyskutowano pewne rozwiązania szczegółowe dotyczące alternatywnych sposobów zapisu planu i struktur danych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.