Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  planting term
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W doświadczeniu określono przydatność sadzonek kłączowych oraz odpowiedniego terminu rozmnażania wegetatywnego przylaszczki pospolitej (Hepatica nobilis SCHREB.). Badania prowadzono na roślinach przylaszczki pobranych z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Sporządzano 3 typy sadzonek: z pąkiem wierzchołkowym i sadzonki kłączowe ze śpiącymi pąkami pachwinowymi, ze środowego i końcowego fragmentu kłącza. Sadzonkowanie przeprowadzono w dwóch terminach: w kwietniu i wrześniu 2003 roku. Najlepszym czasem pozyskiwania sadzonek wierzchołkowych okazał się okres kwitnienia roślin (kwiecień), natomiast termin podziału kłącza nie miał wpływu na regenerację sadzonek kłączowych z pąkami pachwinowymi. Fragmenty kłącza, pobierane bliżej pąka wierzchołkowego, częściej regenerowały pąki kątowe. Rośliny zregenerowane z sadzonek kłączowych zakwitały po 2 latach od podziału.
Papryka należy do warzyw dietetycznych i smakowych. Dużą wartość biologiczną papryki warunkuje przede wszystkim witamina C, karotenoidy, kapsaicynoidy oraz składniki mineralne. Papryka jest rośliną ciepłolubną i w warunkach naszego kraju wyznacznikiem terminu rozpoczęcia uprawy w polu jest data ostatnich przymrozków wiosennych co w zależności od regionu przypada na drugą lub trzecią dekadę maja. Niekiedy koniecznością staje się sadzenie rozsady papryki później - w pierwszej dekadzie czerwca. Celem badań laboratoryjnych podjętych w tej pracy było określenie wpływu odmiany i terminu sadzenia rozsady na zawartość wybranych składników w owocach papryki słodkiej. Owoce do badań uzyskano z doświadczenia agrotechnicznego, które dotyczyło wpływu terminu sadzenia rozsady na plonowanie papryki słodkiej odmian: Marysia, Red Knight F₁ Mino, Caryca F₁ zbieranych w fazie dojrzałości fizjologicznej i pochodzących z roślin wysadzanych w pole w trzech terminach: 1 - 20-21 maja, 2 - 30-31 maja, 3 - 9-10 czerwca. W obu latach badań owoce zebrano w tym samym terminie (13-14 września) ze wszystkich kombinacji. Zawartość suchej masy oznaczono metodą suszarkową w temperaturze 105°C, kwas L- askorbinowy metodą Roe zmodyfikowaną przez Ewelina, cukry ogółem oraz redukujące metodą Luffa-Schoorla, ekstrakt - refraktometrycznie. W pracy zamieszczono wartości średnie wyników otrzymanych w latach 2004-2005. Uzyskane wyniki opracowano statystycznie metodą analizy wariancji. Istotność różnic określono na podstawie wielokrotnych przedziałów ufności testem Tukey’a przy 5% prawdopodobieństwie błędu. Stwierdzono wpływ odmiany na zawartość wybranych składników w owocach papryki słodkiej. Najwięcej suchej masy zawierały owoce odmiany Marysia. Najbardziej zasobne w kwas L-askorbinowy były owoce odmiany Mino. Zdecydowanie najmniej cukrów ogółem i prostych notowano w owocach odmiany Red Knight F₁. Najmniejszą ilością ekstraktu charakteryzowały się owoce odmiany Caryca F₁. Termin sadzenia rozsady wpływał modyfikująco na zawartość wybranych składników. Nieznacznie więcej suchej masy zawierały owoce z roślin wysadzonych najwcześniej. Owoce zebrane z roślin najmłodszych, sadzonych najpóźniej, charakteryzowały się największą zawartością kwasu L-askorbinowego zaś najmniejszą ekstraktu.
W doświadczeniu polowym w RZD w Bałcynach k. Ostródy w latach 1987-1989 badano trzy terminy sadzenia (20 IV, 5 V, 18 V), trzy gęstości sadzenia w rzędzie: co 20, 30 i 40 cm oraz trzy odmiany ziemniaka. Największy plon bulw, średnio od 30 (Foka) do 41 t z l ha (Bogna) oraz plon skrobi od 4,7 (Foka) do 7,0 t z l ha (Ceza) uzyskano w pierwszym terminie sadzenia. W drugim terminie zmniejszenie o 6% plonów bulw i skrobi nie było istotne, natomiast w trzecim terminie stwierdzono istotnie mniejszy plon bulw i skrobi o 27—28% w porównaniu z pierwszym terminem sadzenia. W pierwszym terminie u odmiany Ceza nie było istotnych różnic w plonach bulw i skrobi pomiędzy gęstością w rzędzie 20, 30 i 40 cm. U odmian Bogna i Foka w pierwszym terminie oraz u wszystkich odmian w drugim terminie sadzenia gęstość w rzędzie 40 cm istotnie obniżyła plon bulw i skrobi w porównaniu z gęstością 20 i 30 cm. W trzecim terminie sadzenia badane odmiany najlepiej plonowały przy gęstości w rzędzie 20 cm.
W badaniach przeprowadzonych w latach 2007-2008 określano wpływ terminu sadzenia cebul lachenalii ‘Namakwa’ na plon i jakość kwiatów oraz cebul. Stwierdzono, że w 2007 roku jakość pędów kwiatostanowych pogarszała się w miarę opóźniania terminu sadzenia cebul. Najdłuższe pędy kwiatostanowe uzyskano z cebul sadzonych 27 kwietnia i 11 maja. Pędy kwiatostanowe z cebul sadzonych później, tj. 25 maja oraz 8 czerwca były krótsze o kilka centymetrów. Posadzenie cebul w ostatnim - czerwcowym terminie wpłynęło również niekorzystnie na liczbę kwiatów w kwiatostanie oraz liczbę pędów kwiatostanowych uzyskanych z cebul. Nieco inne wyniki zanotowano w kolejnym roku doświadczeń. Najdłuższe pędy kwiatostanowe wytworzyły rośliny sadzone 8 czerwca, ale plon kwiatów był ośmiokrotnie niższy w stosunku do uzyskanego z cebul sadzonych 27 kwietnia. Termin sadzenia cebul w dwóch latach uprawy nie wpłynął na ilościowy plon cebul, ale opóźnianie terminu sadzenia wpłynęło niekorzystnie na jakość tego plonu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.