Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  petunia ogrodowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Doświadczenie przeprowadzono w okresie od 4 marca do 5 maja 2000 roku. Rozsadę begonii stale kwitnącej ‘Eureka Bronze Rose F₁' i ‘Eureka Scarlet F₁' oraz petunii ogrodowej ‘Bravo Pink Veined F₁' i ‘Prism Sunshine F₁' posadzono 4 marca do doniczek o średnicy 9 cm. Zastosowano daminozyd, chloromekwat i flurprimidol, 2 - 3 razy w odstępach 14 dniowych. Zastosowane retardanty różniły się wpływem na cechy morfologiczne roślin. Najsłabsze właściwości hamujące wzrost miał daminozyd, spowodował on osłabienie wzrostu o 5,9 - 30,3% w zależności od gatunku i odmiany. Flurprimidol i chloromekwat działały silniej niż daminozyd u begonii stale kwitnącej i petunii ogrodowej ‘Bravo Pink Veined’. Daminozyd powodował intensywniejsze kwitnienie roślin w porównaniu z roślinami kontrolnymi.
Określono wpływ barwy światła: białej, niebieskiej i czerwonej o natężeniu napromienienia kwantowego 12 µmol·m⁻²·⁻¹ oraz obecności cytokinin w pożywce (0,5 mg(BA)·dm³, kinetyny 1 i 2 mg·dm³) na różnicowanie pędów klonu petunii ogrodowej 42F (Petunia hybrida grupa Ursynia). Badano również wpływ natęże­nia napromienienia kwantowego światła białego fluorescencyjnego (12, 24, 46 i 68 µmol·m⁻²·⁻¹) i światła niebieskiego (12 µmol·m⁻²·⁻¹) na liczbę i jakość pędów. Najwięcej pędów uzyskano w świetle białym w obecności 0,5 mg(BA)·dm³ lub kinetyny 2 mg-dnr3 oraz na świetle niebieskim w obecności 0,5 mg(BA)·dm³. Światło czerwone przy braku cytokinin najsilniej stymulowało wzrost pędów. Naj­większą świeżą masę osiągnęły pędy na świetle niebieskim w obecności kinetyny 2 mg·dm³ i na świetle białym w obecności 0,5 mg(BA)·dm³. Wysokie natężenie napromienienia kwantowego światła białego (46 i 68 µmol·m⁻²·⁻¹) i obecność 0,5 mg(BA)·dm³ powodowały wyrastanie większej liczby pędów. Podobny efekt dawało światło niebieskie o niskim natężeniu napromienienia kwantowego (12 µmol·m⁻²·⁻¹). Natężenie napromienienia kwantowego światła miało wpływ na dłu­gość pędów tylko w pożywkach bez cytokinin. Oceniając wpływ światła białego i niebieskiego na formowanie korzeni przybyszowych stwierdzono, że korzenie wyrosły wyłącznie na pędach umieszczonych na pożywce bez cytokinin, a najwięk­sza ich liczba powstała w świetle białym o wysokim natężeniu napromienienia kwantowego (46 i 68 µmol·m⁻²·⁻¹), zaś najmniejsza w świetle niebieskim.
Doświadczenie przeprowadzono w latach 2001-2002. Rozsadę petunii ogrodowej ‘Prism Sunshine F₁’ uprawiano w szklarni w doniczkach, w substracie torfowym z dodatkiem piasku. Zastosowano daminozyd, chloromekwat i fluropirimidol 1-3 razy w odstępach 14-dniowych: dolistnie i doglebowo. W maju rośliny posadzono do gruntu. Prześledzono dynamikę wzrostu i kwitnienia roślin uprawianych w gruncie. Najsilniej i najdłużej na wzrost roślin uprawianych w gruncie działał daminozyd zastosowany trzykrotnie w stężeniu 1700 mg‧dm⁻³. Najsłabsze właściwości hamujące wzrost miał fluropirimidol. Nie stwierdzono ujemnego następczego wpływu daminozydu i fluropirimidolu zastosowanych doglebowo na liczbę pąków i kwiatów.
Dokonano oceny możliwości długotrwałego przechowywania in vitro pędów petunii ogrodowej (Petunia hybrida) z grupy Ursynia. Badano wpływ temperatury (24°C lub 6°C), stężenia sacharozy (30 lub 60 g‧dm⁻³) oraz obecności ABA (0,5 mg‧dm⁻³) w zmodyfikowanej pożywce MS na długość okresu przechowywania, liczbę i jakość pędów roślin matecznych. Wszystkie badane czynniki wywarły wpływ na przechowywanie pędów petunii. Najdłużej (12 miesięcy) udało się przechować pędy na pożywce zawierającej 60 g‧dm⁻³ sacharozy, z dodatkiem lub bez 0,5 mg‧dm⁻³ ABA w temperaturze 6°C. Wyższe stężenie sacharozy wpływało też pozytywnie na liczbę i jakość pędów roślin matecznych. Długotrwałe przechowywanie roślin matecznych w temperaturze 6°C wywarło negatywny wpływ na jakość systemu korzeniowego roślin potomnych.
Określono wpływ przechowywania in vitro matecznika petunii ogrodowej (Petunia hybrida) z Grupy Ursynia na zdolności pędów do późniejszego namnażania. Badano wpływ temperatury (24°C i 6°C), stężenia sacharozy (30 lub 60 g‧dm⁻³) i ABA (0,5 mg‧dm⁻³) w zmodyfikowanej pożywce MS na długość okresu przechowywania, liczbę, długość i świeżą masę pędów przybyszowych. Na pożywce MS zawierającej 0,03 mg‧dm⁻³ IAA i 1 mg‧dm⁻³ kinetyny kultury przechowywano przez 6 miesięcy. Obecność ABA w pożywce wpływała negatywnie na przechowywanie roślin, niezależnie od temperatury. Okres przechowywania kultur matecznych nie miał wpływu na liczbę i długość pędów przybyszowych. Wyższe stężenie sacharozy w pożywce wpłynęło pozytywnie na liczbę, długość pędów i świeżą masę regenerowanych pędów. Temperatura przechowywania roślin matecznych nie wywarła wpływu na wzrost roślin potomnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.