Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  parametry przeplywu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy opisano stanowisko badawcze, w którym wykorzystuje się komorę chłodniczą do badań bilansowych. Komora chłodnicza to pomieszczenie ograniczone ścianami wykonanymi z dobrej izolacji ciepłochronnej, w którym znajduje się niezbędna aparatura kontrolno-pomiarowa i wymiennik ciepła (parownik) służący do odbierania ciepła z przestrzeni roboczej komory. Wymiennik zainstalowany w komorze wyposażony jest w stosowne zawory sterujące i regulacyjne oraz termoelementy układu pomiaru temperatury w ważnych z punktu widzenia pomiarowego miejscach. Współpracuje on z agregatem skraplającym tworząc układ chłodniczy. Zespół ten wyposażony jest w niezbędną aparaturę do prowadzenia różnych programów badań bilansowych mających na celu określenie istotnych dla urządzenia parametrów cieplnych i przepływowych. Podstawowym elementem urządzenia jest agregat skraplający typu R18TN firmy ELECTROLUX. Agregat skraplający wyposażony jest w dwa skraplacze: powietrzny - lamelowy z wentylatorem i płaszczowo-rurowy wodny.
Streszczenie. celem pracy było określenie wielkości wydajno­ści oraz jednostkowej dawki powietrza przepływającego przez warstwę ziarna w silosie. Badania przeprowadzono na ziarnie zbóż. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono istotne zmniejszenie jednostkowej dawki powietrza w zależności od grubości warstwy składowanego ziarna.
W pracy przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w potoku Bukowińskim, których celem było określenie wpływu zatoru, utworzonego z kłody, na zmianę wartości bezwymiarowego współczynnika oporów i współczynnika szorstkości. Wykonane pomiary obejmowały niwelację podłużną oraz poprzeczną koryta cieku, pobór rumowiska dennego oraz pomiary hydrometryczne. Niwelacja poprzeczna obejmowała pięć przekrojów poprzecznych na odcinku potoku o długości 47 m, które zostały zlokalizowane przed, za, oraz w rejonie zatoru z grubego rumoszu drzewnego. Wykazano zróżnicowanie prędkości przepływu wody w rejonie zatoru. Obliczono bezwymiarowy współczynnik oporów, uwzględniając bez-względną szorstkość dna określoną według wzoru Gładki [van Rijn 1984]. W celu określenia bezwzględnej szorstkości dna pobrano trzy próby rumowiska dennego w przekroju z kłodą. Stwierdzono, że zator w potoku Bukowińskim, utworzony z kłody, powoduje zmianę warunków hydraulicznych przepływu wody i wzrost o ponad 71% wartości bezwymiarowego współczynnika oporów w przekroju zatoru. Określono również współczynnik szorstkości koryta i wykazano, że współczynnik ten w przekroju z zatorem, przesłaniający w 60% przekroju koryta przy przepływie wynoszącym 0,141 m3s-1, jest większy o ponad 17,5% od wartości współczynnika szorstkości w przekrojach przed i za zatorem.
W prezentowanym materiale badawczym, pochodzącym z okresu od 1 lipca do 30 września 2006 roku, poddano porównaniu wyniki wilgotności gleby mierzone i teoretyczne z modelu dla 46 dni i 6 głębokości. Do opisu przepływu wody w ośrodku porowatym zastosowano w pracy model dyfuzyjny (Fokkera-Plancka). Analiza otrzymanych rezultatów pozwala przypuszczać, że model bazujący na równaniu Richardsa da lepsze rezultaty, ponieważ łatwo zaobserwować, że stosunkowo słabe dopasowanie uzyskano w pracy na większych głębokościach (powyżej 80 cm). Przyczyną takich rezultatów może być także przepływ horyzontalny, który w rozpatrywanym modelu został pominięty. W pracy do opisu parametrów funkcyjnych determinujących przepływ wody w ośrodku porowatym zastosowano metodę, która nie miała przyjmowanych a priori żadnych szczególnych ograniczeń. Wydaje się, że warto kontynuować badania także w tym aspekcie, aby dobrać nie tylko najlepszy rodzaj modelu matematycznego, ale i opis funkcyjny parametrów fizycznych gleby, które będą najbardziej sprzyjały adekwatności modelu i procesu rzeczywistego. Uzyskane wyniki badań potwierdziły możliwość oceny wilgotności gleby i weryfikacji wartości pomierzonych. Przeprowadzenie badań wpływu na zmiany uwilgotnienia gleby w zależności od rodzaju i stopnia rozwoju roślinności byłoby wstępem do badań modelowych pogoda-plon.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.