Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 135

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  palenie tytoniu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Polska znajduje się w czołówce krajów na świecie o bardzo dużym zużyciu wyrobów tytoniowych. Nadal szczególnym problemem jest duża popularność palenia papierosów wśród nastolatków. Palenie tytoniu jest dla człowieka najgroźniejszym, pojedynczym czynnikiem ryzyka zachorowalności i śmiertelności. Do negatywnych skutków zdrowotnych należą przede wszystkim choroby układu oddechowego, układu krążenia oraz niektóre rodzaje nowotworów. Niestety podobne problemy zdrowotne występują u ludzi niepalących, którzy regularnie wdychają dym tytoniowy. Bierne palenie jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Wciąż istnieje potrzeba prowadzenia działań edukacyjnych i kampanii antynikotynowych na rzecz ograniczenia skali nikotynizmu w Polsce. 15. listopada 2010 r. weszły w życie przepisy prawne wprowadzające w naszym kraju całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych.
Oceniano zależność między intensywnością czynnego nikotynizmu (ICN) a aktywnością peroksydazy glutationowej w osoczu (os-GSH-Px) i erytrocytach (er-GSH-Px) pacjentów z łuszczycą trwającą nie dłużej niż 10 miesięcy (grupa badana I - gb I) oraz u chorujących co najmniej 3 lata (gb II). Grupy kontrolne (gk) stanowili pacjenci z innymi chorobami skóry (gk I) oraz grupa zdrowych osób (gk II). Nasilenie łuszczycy oceniano przy pomocy PASI. Palących było więcej w obu gb niż gk; w grupie mężczyzn (M) różnica była istotna statystycznie. W gb I PASI znacząco wiązało się z INC (τ = 0,3, p < 0,05). PASI ujemnie korelowało z aktywnością os-GSH-Px i er-GSH-Px u M gb II (odpowiednio r = -0,66 i r = -0,44, p < 0,05), szczególnie u palących mężczyzn. Aktywność os-GSH-Px była istotnie niższa w gb I i gb II niż u osób zdrowych. Nie stwierdzono różnicy między GSH-Px u palących i niepalących w poszczególnych grupach. Wyniki badań wskazują, że czynny nikotynizm może pogarszać kliniczny obraz łuszczycy, szczególnie u pacjentów z krótkim wywiadem chorobowym, a nasilenie zmian może wiązać się z obniżoną aktywnością GSH-Px u chorych z łuszczycą trwającą co najmniej 3 lata.
Badania sugerują, że palenie tytoniu może odgrywać rolę w rozwoju stwardnienia rozsianego. Zwiększone ryzyko rozwoju choroby wśród palaczy tytoniu wykazano w wielu badaniach epidemiologicznych, chociaż prowadzonych na malej populacji, nie zawsze jednoznacznych. Związku pomiędzy paleniem tytoniu a postępem stwardnienia rozsianego dotychczas nie badano. Celem naszej pracy jest dokonanie przeglądu wyników badań epidemiologicznych wskazujących na związek między paleniem tytoniu a zwiększonym ryzykiem rozwoju i postępem przebiegu stwardnienia rozsianego w oparciu o dostępne dane literaturowe.
Pojęcie zespołu metabolicznego określa powiązane ze sobą zaburzenia metaboliczne, będące czynnikami ryzyka chorób cywilizacyjnych. Przewlekłe choroby niezakaźne stanowią wiodącą przyczynę wydłużenia okresu życia w niepełnosprawności, jak również wcześniejszego zgonu - według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2010 roku są one przyczyną utraty od 42 do 51 lat oczekiwanej długości życia, w zależności od dochodu gospodarczego państwa. W oparciu o dane uzyskane z badań: „Wieloośrodkowego Ogólnopolskiego Badania Zdrowia Ludności" (WOBAS Z), „Nadciśnienie Tętnicze w Polsce Plus Zaburzenia Lipidowe i Cukrzyca" (NATPOL PLUS) oraz badania w ramach projektu WHO „Multinational MONItoring of trends and determinants in CArdiovascular disease" (Pol-MONICA) oszacowano częstość występowania zespołu metabolicznego w populacji polskiej powyżej 20%. Zmiana stylu życia, a w tym zaprzestanie palenia papierosów i zwiększenie aktywności fizycznej, umożliwia korektę składowych zespołu metabolicznego.
Prawidłowy sposób odżywiania kobiety podczas ciąży ma duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży. W poprzednich częściach pracy opisano rolę poszczególnych składników odżywczych i potencjalne skutki ich niedoborów lub nadmiarów. Jednak równie istotne jest unikanie używek, takich jak kofeina, alkohol czy tytoń. W tej części pracy opisano zagrożenia wynikające z ich stosowania. W okresie ciąży istotnym zagadnieniem jest także zapobieganie zakażeniom pokarmowym, które stanowią duże zagrożenie dla płodu.
Herba Polonica
|
2006
|
tom 52
|
nr 4
146-152
Historię palenia tytoniu najczęściej łączy się z odkryciem Ameryki, chociaż tytoń i jego wykorzystywanie przez ludzi ma dłuższą tradycję. Tytoń, roślina nie znana w cywilizacji śródziemnomorskiej, w ciągu ostatnich 500 lat zrobił zawrotną karierę światową, co wywołało skutki zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej. Ogromne korzyści z uprawy tytoniu, uzyskiwane w wyniku bezwzględnego wykorzystywania niewolników przywożonych z Afryki, tworzyły bogactwo USA, ale i państw europejskich —Anglii, Hisz­panii i Portugalii. Z drugiej strony, popyt na tytoń był wynikiem nieuzasadnionej wiary w jego moc leczniczą, uprzedzeń religijnych, mody i zwyczajów towarzyskich, a przede wszystkim upowszechniającego się uzależnienia.
Niski status socjodemograficzny wynikający m.in. z gorszych warunków socjalno-bytowych, a także z palenia tytoniu może zwiększać ryzyko wystąpienia raka płuca. Stan odżywienia, oceniany podczas diagnozowania choroby, jest przydatnym czynnikiem prognozującym odpowiedź chorego na leczenie, a ponadto znacząco wpływa na jakość, jak również na długość życia po zakończeniu terapii onkologicznej. Celem badań była ocena statusu socjodemograficznego oraz stanu odżywienia pacjentów Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, u których zdiagnozowano raka płuca. Badaniami objęto grupę 81 pacjentów i grupę kontrolną liczącą 125 osób. Wśród wszystkich badanych przeprowadzono wywiad dotyczący statusu socjodemograficznego, a także dokonano oceny stanu odżywienia za pomocą pomiarów antropometrycznych i ankiety Mini Nutritional Assessment (MNA). U chorych, w odniesieniu do zdrowych, stwierdzono niższy poziom wykształcenia, częstsze uzależnienie od tytoniu, a także niższą aktywność zawodową. Stan odżywienia chorych na raka płuca był istotnie gorszy niż grupy kontrolnej, co zostało wykazane głównie za pomocą ankiety MNA i pomiaru obwodu ramienia. Częste występowanie ryzyka niedożywienia bądź niedożywienie u badanych chorych może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań w trakcie leczenia.
W grupie 150 osób palących papierosy przeprowadzono ocenę preferencji żywieniowych. Przeprowadzone badania pozwalają stwierdzić, iż 90% badanych pali papierosy, częściej są to mężczyźni niż kobiety. Ilość spalanych papierosów wahała się około paczki dziennie. Najczęstszą przyczyną palenia był stres. Najbardziej regularnie spożywanym posiłkiem było śniadanie, ale ponad 20% respondentów paliło na czczo. Najczęściej spożywanymi produktami przez kobiety było pieczywo białe, kawa, herbata, owoce świeże i soki owocowe, a przez mężczyzn - pieczywo białe, herbata i słodycze. Kobiety znacznie częściej piją kawę, ale znacznie rzadziej jadają słodycze. Duży odsetek respondentów preferowało potrawy mocno przyprawione solą i pieprzem, co można wiązać ze zmniejszoną wrażliwością smakową.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.