Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  osady posciekowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
100%
Osady ściekowe wydzielone na prasach lub wirówkach (pochodzące z oczyszczalni ścieków w Siedlcach. Łukowie i DROSEDZIE mieszane z węglem brunatnym z kopalni SIENIAWA i KONIN) w stosunku 1:1 stanowią mieszaninę o zawartości suchej masy ok 50%. Mieszaniny takie wykazują dobre właściwości fizyczne w aspekcie pakowania, transportu, wysiewu. Zawartość azotu zależy głównie od ilości tego pierwiastka w osadach i waha się w granicach 12% suchej masy. Zawartość węgla i azotu w stosunku do całkowitej zawartości tych pierwiastków wynosiła w wyciągu 0,25 M H₂SO₄ odpowiednio C-7.8% i N-24.9%. a w wyciągu 25% H₂SO₄, C-11.0 % i N-37.9%, natomiast w 0.1 M NaOH C-21.2% i N-28,5%. Stwierdzono współdziałanie osadów pościekowych i węgli brunatnych w plonowaniu rajgrasu angielskiego.
W podjętych badaniach przeanalizowano zawartość metali i ich łatwo rozpuszczalnych form w osadzie pościekowym. Materiał do badań stanowiły próbki osadu pościekowego z komunalno-przemysłowej oczyszczalni ścieków w Lublinie. Przeprowadzono analizę sekwencyjną jonów metali, określając ich udział w formie wymiennej i węglanowej. Osady pościekowe stanowiące od lat problem zagospodarowania mogłyby być cennym źródłem pierwiastków, których tylko część występuje w formach umożliwiających migrację do gleby.
Obecność w osadach pościekowych znacznych ilości metali ciężkich ogranicza możliwość przyrodniczego ich wykorzystania. Zagospodarowanie osadów pościekowych stanowi ciągle nie rozwiązany problem. Jednym ze sposobów umożliwiających zagospodarowanie osadów może być związanie metali w formy trudno rozpuszczalne. Celem pracy było przebadanie możliwości pobierania metali ciężkich z osadów dolomitowanych przez wybrane gatunki roślin. Do badań użyto osad pościekowy traktowany przez 6 miesięcy dolomitem w ilościach 10, 20 i 30%. Na osadzie tym uprawiano sałatę, rzodkiewkę, pszenicę i trawę. Próbki roślin do analiz pobrano w fazie dojrzałości pełnej. Oznaczono zawartość metali ciężkich metodą ASA. Obecne w osadach metale były przez wszystkie rośliny pobierane w znacznie mniejszych ilościach jeżeli zastosowano ich dolomitowanie.
Przeprowadzono badania dolomitowania osadów pościekowych mające na celu ograniczenie migracji jonów ołowiu. Próbki wysuszonego osadu traktowano wodą redestylowaną i różnymi dawkami Ca- O+MgO. Po 4 tygodniach inkubacji próbek w temperaturze 20°C zmierzono ich odczyn i oznaczono zawartość jonów Pb w przesączu. Wykonane badania wykazały, że po zastosowaniu 2 g CaO+MgO, zawartość Pb (II) w przesą czu zmniejszyła się o 46,8 % w stosunku do zawartości Pb (II) w przesączu z próbki traktowanej wodą redestylowaną. Traktowanie osadów roztworami o większej zawartości CaO+MgO miało mniejszy wpływ na unieruchomienie jonów ołowiu w osadzie.
W roku 1994 prowadzono badania nad wzrostem i rozwojem czterech gatunków roślin (ślazowca pensylwańskiego, topinamburu, wikliny i ligustra) w warukach laguny osadowej oczyszczalni ścieków w Hajdowie i glebie mineralnej GD Felin koto Lublina. Sztobry ligustra i wikliny zaschły po kilku miesiącach od wysadzenia. Rozwój topinamburu byt ograniczony do jednego okresu wegetacyjnego. Jedynie u ślazowca obserwowano normalny rozwój w następnym okresie wegetacyjnym (1995 r.), co może rokować długotrwałość plantacji. Zasychające rośliny topinamburu pobrały znacznie więcej Co, Mn, Cd, Cu, Ni, Zn z laguny niż z gleby mineralnej. Ślazowiec pensylwański rosnący w lagunie zawierał znacznie więcej Cd i Co w liściach oraz Ni i Cd w łodygach niż rosnący w glebie mineralnej.
W doświadczeniu jednorocznym wazonowym badano wpływ węgli brunatnych, osadów pościekowych oraz ich mieszanin i obornika na plonowanie życicy wielokwiatowej Kroto oraz zawartość i pobieranie makroelementów w II roku po ich zastosowaniu. Węgiel brunatny, osady i obornik stosowano w dawce 600 g/wazon, a mieszaniny w ilości 300g+300 g/wazon wypełniony glebą lekką (8 kg). Stosowane osady oraz mieszaniny osadów z węglami brunatnymi istotnie zwiększały plon suchej masy rośliny testowej. Zawartość azotu ogółem (29,5 mg/kg) i fosforu (5,7 mg/kg), natomiast potasu, wapnia i sodu kształtowała się na średnim poziomie. Spośród makroelementów roślina testowa najwięcej pobrała w g/wazon azotu (0,671), potasu (0,337), wapnia (0,231), sodu (0,227) i fosforu (0.133).
The aim of the investigation was to study the inactivation of selected bacteria and parasite ova in sludge treated with 5, 10 and 20% of CaO. The elimination rate of pathogens varied and depended on lime doses. When sludge was treated with 20% CaO all Ascaris eggs were destroyed after 6 hours, and, additionally, bacterial pathogens after 0.5-1 hour. The hygienization of sludge with 5 and 10% CaO was inefficient because only 6-9% of A.suum eggs were destroyed during the 24 hour period; most bacterial pathogens, however, were eliminated. Only sludge treated with 20% CaO and stored for 24 hours may be used for agricultural purposes
Badano wpływ obecności zeolitów i selenianów na zmiany składu osadu pościekowego pochodzącego z oczyszczalni ścieków „Hajdów” oraz wpływ tych sorbentów na wzrost, rozwój i plonowanie gorczycy białej odmiany “Borowska” oraz zmiany w składzie pierwiastkowym w badanych roślinach. Stwierdzono, że dodatek zeolitów do podłoża wpłynął na zmniejszenie zawartości Cd w osadzie, a także na znaczny wzrost biomasy badanych roślin gorczycy. Zastosowane środki immobilizacyjne wpłynęły na zmniejszenie koncentracji kadmu i ołowiu w roślinach.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.