Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  opakowania zywnosci
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule omówiono rodzaje silikonów, w tym polisiloksanów, oraz ich właściwości i wynikające z nich wykorzystywanie w przemyśle spożywczym, w tym produkcji wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Przedstawiono aktualny stan prawny w zakresie wyrobów silikonowych przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz omówiono badania migracji, które powinny być wykonane w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego.
Opakowania do żywności, to wyroby przemysłowe przeznaczone do umieszczania w nich artykułów spożywczych. Celem ich stosowania jest ochrona żywności przed czynnikami mogącymi powodować pogorszenie jej jakości (światło, dostęp tlenu zanieczyszczenia chemiczne, obecność drobnoustrojów, uszkodzenia mechaniczne). Muszą one zagwarantować bezpieczeństwo zdrowotne przechowywanej żywności i zapewniać ochronę zdrowia konsumentów. Opakowania pełnią też funkcje informacyjną i marketingową. W artykule scharakteryzowano rodzaje opakowań (metalowe, szklane, papierowe, z tworzyw sztucznych) oraz omówiono ich zastosowanie do pakowania żywności. W zależności od rodzaju surowca użytego do ich produkcji, opakowania mają zróżnicowane właściwości i różną przydatność do przechowywania żywności. Służą do pakowania produktów spożywczych, półproduktów oraz dań z barów szybkiej obsługi i serwowanych na wynos (kanapki, zupy, surówki, sałatki, frytki, pizza, smażony kurczak, gotowe zestawy obiadowe, desery). Opakowania stanowią niezbędne wyposażenie zakładów produkujących żywność, sklepów, domów, lokali gastronomicznych oraz firm cateringowych.
Trendy konsumpcyjne odnoszące się do jakości produktów spożywczych i opakowań są ściśle związane z wymaganiami, jakie względem nich zgłaszają konsumenci. Wymagania społeczne konsumentów w odniesieniu do opakowań można pogrupować w podstawowe obszary, do których należą: bezpieczeństwo, przedłużenie trwałości produktu poprzez właściwy dobór opakowania, komunikacja z konsumentem, wygoda i funkcjonalność oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Bezpieczeństwo stanowi jedną z podstawowych potrzeb człowieka, która powinna być zaspokajana także przez opakowania. Opakowania bezpieczne powinny charakteryzować się przede wszystkim odpowiednim stanem sanitarno-higienicznym, niestanowiącym zagrożenia dla zapakowanego produktu spożywczego, ale też powinny zapewniać bezpieczne użytkowanie opakowania. Opakowania muszą się ponadto charakteryzować stabilnymi parametrami użytkowymi o określonej wartości, gdyż od nich zależy ochrona zapakowanych towarów. Celem niniejszej pracy było określenie wymagań społecznych konsumentów w odniesieniu do bezpieczeństwa zapakowanej żywności jako czynnika w istotny sposób wpływającego na jakość opakowań. Przedstawione wyniki badań dotyczące analizy potrzeb i wymagań stawianych opakowaniom do żywności pozwoliły na określenie hierarchii ważności wymagań społecznych konsumentów względem opakowań do żywności. Wykazano, że dla 90 % konsumentów bezpieczeństwo jest najważniejszym z wymagań społecznych stawianych opakowaniom. Do grup cech bardzo ważnych 75 % konsumentów zaliczyło bezpieczeństwo użytkowania. Zachowanie ilości i jakości zawartości podczas przechowywania i użytkowania, obecność zabezpieczeń przed niepożądanym otwarciem oraz obecność informacji wpływających na bezpieczeństwo użytkownika są dla 83 % konsumentów cechami ważnymi. Z kolei 60 % konsumentów przypisało średnią ważność cechom, takim jak: obecność zabezpieczeń gwarantujących pierwsze użycie oraz bezpieczeństwo przy manipulacjach. Natomiast dla 54 % respondentów najmniej istotna ze wszystkich analizowanych cech opakowań była cecha związana z odpornością opakowania na czynniki mikroklimatyczne, biotyczne i mechaniczne.
Przemysł spożywczy od kilku lat, walcząc o swoje miejsce na rynku, usiłuje wprowadzać nowe usprawnienia i rozwiązania dotyczące opakowań żywności, które mają jej zapewnić dłuższą przydatność do spożycia. Na rynku pojawiają się tzw. opakowania inteligentne, informujące o przydatności danego produktu do spożycia, czy też opakowania aktywne, które oddziałują na zapakowany produkt m.in. przez zmianę składu atmosfery we wnętrzu opakowania, co pozwala na utrzymanie wysokiej jakości produktu, przedłużenie jego przydatności do spożycia i przeciwdziałanie zmianom jego barwy. Są to opakowania, w których dodatkowe składniki zostały celowo zawarte wewnątrz lub na materiale opakowania, aby zwiększyć wydajność systemu opakowaniowego. Aktywne opakowanie często stosuje się do ochrony produktu przed niekorzystnym wpływem tlenu i wilgoci [1]. Opakowania aktywne, ze względu na ich innowacyjność i ogromne możliwości, nazywane są opakowaniami przyszłości. W artykule skupiono się na rodzajach i zadaniach opakowań aktywnych z uwzględnieniem występujących obecnie na rynku.
Recykling mechaniczny odpadów opakowaniowych pozwala na odzysk tworzyw sztucznych i ponowne ich zastosowanie w opakowaniach żywności. Jednak aby zapewnić ich odpowiednią jakość, procesy recyklingu, w wyniku których otrzymuje się tworzywa sztuczne przeznaczone do produkcji materiałów, które mogą być używane do kontaktu z żywnością, muszą zapewniać wysoką skuteczność usuwania zanieczyszczeń potwierdzoną testami obciążeniowymi. Stosowanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, otrzymanych w wyniku obróbki mechanicznej reguluje rozporządzenie Komisji (WE) nr 282/2008 w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, a przeznaczonych do kontaktu z żywnością, z późniejszymi zmianami. Zgodnie z tym przepisem prawnym taki proces recyklingu musi być poddany ocenie bezpieczeństwa przez EFSA, a następnie musi uzyskać zezwolenie Komisji Europejskiej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.