Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odzywki dla dzieci
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy było określenie wpływu aglomeracji nawilżeniowej w złożu fluidalnym na właściwości użytkowe otrzymywanych aglomeratów, na przykładzie sproszkowanych modelowych odżywek dla dzieci. Analiza właściwości użytkowych modelowych odżywek w proszku dla dzieci i utworzonych na ich podstawie aglomeratów obejmowała: średni wymiar cząstek, gęstość nasypową, porowatość, współczynnik Hausnera, indeks Carra, sypkość jako czas wysypu, kąt nasypu, zwilżalność i rozpuszczalność. Aglomeracja nawilżeniowa badanych modelowych odżywek dla dzieci spowodowała znaczne zwiększenie średniej średnicy cząstek i porowatości oraz umożliwiła uzyskanie aglomeratu o dobrej sypkości i o obniżonej gęstości nasypowej. Sypkość aglomerowanych, sproszkowanych odżywek dla dzieci charakteryzowała się współczynnikiem Hausnera mniejszym od 1.25, indeksem Carra mniejszym od 18 i czasem wysypu krótszym niż 20 s.
W pracy przedstawiono wyniki badań zawartości składników mineralnych w mleku i jego przetworach oraz w niektórych produktach do żywienia niemowląt i małych dzieci. Zawartość wapnia w mleku spożywczym z UTH o różnej zawartości tłuszczu wahała się od 104,9 do 136,3 a magnezu od 7,7 do 9,3 mg/100 g, nie wykazując różnic w zależności od zawartości tłuszczu. W jogurcie naturalnym zawartość wapnia wahała się od 186,4 do 200,0 mg/100 g, a w różnych rodzajach jogurtów owocowych od 100,1 do 164 mg/100 g. Zawartość magnezu w tych jogurtach wahała się od 7,1 do 12,1 mg/100 g. W mleku proszkowym pełnym witaminizowanym oraz w mleku proszkowym odtłuszczonym, jak również w produktach przeznaczonych do żywienia niemowląt oznaczono poziomy 9 składników mineralnych. Uzyskane wyniki wyrażono w mg/100 g. Oceniono również stopień zaspokojenia zapotrzebowania na te składniki przez 100 g badanych produktów. Dane te obliczono głównie w stosunku do krajowych norm na te składniki podanych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie a w odniesieniu do manganu, w stosunku do zaleceń w USA. Mleko spożywcze i jogurty dostarczają dzieciom i dorosłym od 1-9 roku życia od ponad 9 do powyżej 20% zalecanej normy na wapń. Pobranie magnezu u dzieci wahało się od 6 do około 10% zalecanej normy i było 2-krotnie niższe w stosunku do zaleceń dla dorosłych. Badane mleko proszkowe i produkty do żywienia niemowląt i dzieci są dobrym źródłem badanych składników mineralnych. Jedynie produkty Humana 0; 1 i 2 okazały się ubogim źródłem manganu a odżywka eliminacyjna Humana MCT ubogim źródłem żelaza. Odżywka ta w odróżnieniu od Humany 0; 1 i 2 okazała się dość dobrym źródłem miedzi i manganu.
Oligosacharydy stosuje się głównie do produkcji odżywek dla dzieci, mleka, produktów mleczarskich, wyrobów cukierniczych, słodyczy, win owocowych i różnego rodzaju tzw. zdrowej żywności. Wzrasta zastosowanie oligosacharydów do produkcji leków, kosmetyków, środków przeciwpróchniczych, pasz dla zwierząt. Ponadto uznaje się, że niektóre nieulegające strawieniu oligosacharydy wykazują właściwości prebiotyczne i mogą być fermentowane przez bakterie z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus acidophilus. Takie oligosacharydy są nazywane „czynnikami bifidogennymi".
Badano procentowy udział kwasów tłuszczowych nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych oraz izomerów trans kwasów nienasyconych w wybranych mieszankach i odżywkach dla dzieci. Wszystkie badane preparaty zawierały izomery trans kwasów C18:1, C18:2, i C18:3, a udział ich mieścił się w zakresie od 1,03% do 2,82% sumy wszystkich kwasów tłuszczowych.
W niniejszej pracy badano wpływ składu surowcowego, sposobu aglomeracji i rodzaju cieczy nawilżającej na właściwości reologiczne sproszkowanych odżywek dla dzieci. Aglomerację przeprowadzono dwoma metodami: w pneumatycznie i mechanicznie wytwarzanym złożu fluidalnym. Modelową żywność w proszku stanowiły mieszaniny tworzone na bazie takich proszków, jak: mleko w proszku, kaszka ryżowa, cukier puder i proszek truskawkowy. Pomiary wykonywano w teście bezpośredniego ścinania, według procedury pomiarowej zgodnej z teorią Jenike, przy czterech poziomach naprężenia konsolidującego z zakresu 4,6 – 17,2 kPa. Wyznaczono parametry plastycznego płynięcia badanych aglomeratów odżywek dla dzieci, takie jak: kohezyjność, kąt tarcia wewnętrznego, wytrzymałość na jednoosiowe ściskanie, największe naprężenie konsolidujące, indeks płynięcia. Test jednoosiowego ścinania umożliwił scharakteryzowanie właściwości reologicznych badanych aglomeratów sproszkowanych odżywek dla dzieci oraz wykazanie różnych właściwości kohezyjnych tych materiałów. Funkcja płynięcia określa utworzone aglomeraty sproszkowanych odżywek dla dzieci jako materiały słabo kohezyjne, łatwo płynące oraz jako materiały kohezyjne, trudno płynące w zależności od naprężenia konsolidującego.
W cz. I artykułu przedstawiono problem alergii pokarmowej spowodowanej spożywaniem mleka. Wskazano na główne alergeny mleka krowiego: kazeinę, β-laktoglobulinę (ß-lg), α-laktoalbuminę (α-la) oraz ich homologi znajdujące się w mleku kozim. WII części opisano modyfikacje białek wpływające na zmiany właściwości alergennych tj.: procesy termiczne, hydrolizę enzymatyczną i chemiczną, a także fermentację mlekową prowadzoną przy zastosowaniu drobnoustrojów wykorzystywanych w przemyśle mleczarskim. Wymienione procesy mają na celu obniżenie właściwości immunoreaktywnych białek mleka krowiego, mogących mieć zastosowanie podczas produkcji hypoalergennych odżywek dla dzieci cierpiących na alergie.
W pracy podjęto próbę oceny całkowitej zawartości krzemu oraz form potencjalnie biodostępnych w odżywkach dla dzieci i niemowląt. Ocenę całkowitej zawartości krzemu dokonano przy pomocy atomowej spektroskopii absorpcyjnej (AAS), a formę biodostępną oznaczono przy pomocy spektroskopii w zakresie światła widzialnego (VIS) z molibdenianem amonowym.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.