Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  oceany
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Seas and oceans are contaminated with various pollutants: petroleum and petroleum related products, discharges from land, chemicals spilt during loading and unloading, as well as during accidents. A rapid development of merchant fleet has increased possibility of ship disasters, including those of tankers, and this poses a major threat to seas and oceans. The author focuses on the contamination of marine environment with petroleum and petroleum related products.
Oceaniczne wypływy to miejsca, gdzie spod dna morskiego wydobywa się metan, amoniak i związki siarki. Dzięki obfitości pożywienia (zapewniają je mikroorganizmy chemoautotroficzne) tworzą się tu bogate ekosystemy źródeł węglowodorowych. Spotkać tutaj można m.in. liczne rurkoczuł-kowce, małże czy ślimaki. Bezkręgowce zapewniają chemosyntetycznym bakteriom bezpieczne warunki życia, a w zamian otrzymują związki organiczne wytwarzane przez nie.
W oceanicznych głębinach, np. w okolicach źródeł hydrotermalnych, w wyjątkowo niesprzyjających warunkach istnieje bogate życie. Jest ono możliwe dzięki symbiozie zwierząt z bakteriami chemosyntetycznymi. Jednym z takich organizmów jest robak pompejański Alvinella pompejana, skrajny termofil, żyjący w temperaturach do 80°C. Bakterie, pokrywające ciało robaka, chronią go przed degradacją w wysokich temperaturach.
Tworzywa sztuczne dzięki właściwościom takim, jak trwałość, plastyczność, mają duże zastosowanie. Ich wyjątkowa odporność na degradację stała się globalnym problemem. Plastiki zaśmiecają miasta, oceany i drogi wodne, przyczyniając się do problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt. Tworzywa sztuczne są złożonymi polimerami, co oznacza, że są długimi, powtarzającymi się łańcuchami cząsteczek, które nie rozpuszczają się w wodzie. Wytrzymałość tych łańcuchów sprawia, że plastik jest bardzo trwały i oznacza, że rozkładanie w sposób naturalny trwa bardzo długo, w niektórych przypadkach nigdy się nie rozłoży. Trwające od wielu lat badania wskazują, że znaczną rolę w degradacji plastiku odgrywają mikroorganizmy, a w szczególności bakterie. W ostatnich latach zidentyfikowano wiele enzymów mikrobiologicznych zdolnych do modyfikowania lub degradacji opornych syntetycznych polimerów.
Stan życia w oceanach, który wyłania się w analizach naukowych jest zwykle gorszy od dotychczasowych przewidywań. Życie w oceanach weszło w fazę wymierania i jest ono spowodowane ingerencją człowieka, a jednym z głównych zagrożeń są zmiany klimatu. Gatunki morskie są eliminowane ze swoich siedlisk w efekcie rosnącej globalnej temperatury dwa razy częściej niż gatunki lądowe. Doprowadzić to może do znacznych zmian w ekosystemach morskich, co wpłynie na dostawy żywności i ekonomię społeczeństw uzależnionych od zasobów morza.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.