Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 432

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 22 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  nikiel
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 22 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Określono zawartość i rozmieszczenie niklu w roślinach uprawianych w rejonie oddziaływania Huty Miedzi „Głogów”. Dobór analizowanych roślin uwzględniał różnorodny kierunek użytkowania tych upraw (konsumpcyjny, paszowy, przemysłowy). Stwierdzono, że zanieczyszczenie gleb miedzią nie różnicowało znacząco zawartości niklu w roślinach uprawnych. Zawartość i rozmieszczenie tego pierwiastka było uzależnione natomiast od gatunku oraz części rośliny. Największą zdolnością gromadzenia niklu charakteryzowały się organy generatywne, natomiast części wegetatywne (z wyjątkiem liści buraka i łętów ziemniaka) zawierały wyraźnie mniej tego metalu. Stwierdzone stężenia niklu (< 10,0 mg‧kg⁻¹) w roślinach odpowiadały wymaganiom przydatności konsumpcyjnej i mieściły się w zakresie ilości powszechnie spotykanych w uprawach z rejonów niezanieczyszczonych.
Nikiel stanowi jeden z podstawowych mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Pierwiastek ten wykazuje również szereg cennych właściwości analitycznych. W niniejszej pracy dokonano najnowszej literatury dotyczącej właściwości fizycznych i jego aktywności chemicznej oraz metod oznaczania.
W artykule przedstawiono informacje dotyczące zagrożenia dla zdrowia związanego z obecnością niklu w żywności i wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi w świetle ostatniej opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) z 2015 r. Ustawodawstwo Unii Europejskiej nie podaje limitów zawartości niklu w środkach spożywczych, jednak Komisja Europejska opracowała zalecenie dotyczące monitoringu niklu w żywności, które ma być realizowane wiatach 2016-2018.
Przedmiotem badań było określenie zawartości chromu i niklu w glebach płowych wytworzonych z utworów wistuliańskich zlokalizowanych w ZSD Mochełek. Zawartość chromu w analizowanych glebach wynosiła 15 - 70 mg*kg-l. Największą zawartość chromu stwierdzono w poziomach Bt . Zaobserwowane w analizowanych glebach zawartości chromu nie przekroczyły wartości granicznych dla gleb niezanieczyszczonych. Ilość niklu w analizowanych profilach glebowych wahała się od 10 do 40 mg*kg-l i nie przekroczyły wartości granicznych dla gleb niezanieczyszczonych. Rozkład chromu i niklu w profilu glebowym jest rezultatem procesu płowienia co może świadczyć o występowaniu tych pierwiastków w drobnych frakcjach. Potwierdzają to wysokie współczynniki korelacji dla części spławialnych i frakcji ilastej.
W latach 1990 - 2006 oceniono pobranie niklu z całodobowymi racjami pokarmowymi osób dorosłych z terenu Lublina. Badania prowadzono metodą analityczną i obliczeniową. Średnie pobranie niklu w grupie kobiet wynosiło od 99 do 133 µg/os/dzień, a w grupie mężczyzn od 130 do 179 µg/os/dzień. Pobranie niklu z dietami nie przekraczało 50% TDI.
W doświadczeniu polowym badano wpływ pochodzenia, terminu stosowania osadów ściekowych oraz nawożenia NPK na zawartość niklu w kukurydzy, ziarnie jęczmienia, koniczynie czerwonej i ziarnie pszenicy. Badano również wpływ powyższych czynników na zawartość przyswajalnych form Ni w glebie. Rośliny uprawiane na osadach ściekowych nie zawierały podwyższonych zawartości Ni w stosunku do roślin uprawianych na oborniku. Badane czynniki nie różnicowały w sposób istotny zawartości przyswajalnych form Ni w glebie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 22 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.