Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  nasiona obluszczone
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W żywieniu 54 tuczników (po 18 w grupie) o masie 33-95 kg stosowano mieszanki kontrolne (1), z udziałem bobiku naturalnego (2) i z bobikiem łuskanym (3). Bobik stosowano głównie zamiast śruty poekstrakcyjnej sojowej, w ilości odpowia­dającej 23% białka ogólnego mieszanki w pierwszym okresie tuczu i 19% w drugim okresie tuczu. Określano strawność składników pokarmowych mieszanek, bilans azotu oraz przyrosty i zużycie paszy. Nie stwierdzono ujemnego wpływu zastąpienia śruty sojowej bobikiem na strawność składników .pokarmowych mieszanek, na retencją i wykorzystanie azotu oraz na przyrosty i wykorzystanie paszy. W grupie otrzymującej bobik łuskany stwierdzono nieco lepszą strawność białka ogólnego, trochę wyższą retencję azotu oraz o 8% większe przyrosty dobowe w porównaniu z grupą otrzymującą bobik nie łuskany. Różnice te byly jednak nieistotne statystycznie.
Badania przeprowadzono na 15 świniach, tucznikach rasy wbp, podzielonych na 5 grup, które żywiono paszą z 20-procentowym udziałem nasion bobiku odmiany Dino. W grupie D1 stosowano nasiona nie parowane i nie łuszczone, w grupie D2 — nie parowane obłuszczone, w grupie D3 — nasiona parowane nie obłuszczone, w grupie D4 — parowane obłuszczone i w grupie K stosowano paszę bez dodatku nasion bobiku. Przeprowadzone badania histopatologiczne i ultrastrukturalne wykazały u świń żywionych paszą z nasionami nie parowanymi lub nie obłuszczonymi uszkodzenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, komórek wątrobowych, komórek zewnątrzwydzielniczych trzustki, nabłonka kanalików nerkowych i mięśnia najdłuższego lędźwi. Na podstawie badań histochemicznych w wątrobie i błonie śluzowej przewodu pokarmowego stwierdzono niską aktywność dehydrogenazy bursztynianowej i mleczanowej oraz wysoką aktywność fosfatazy kwaśnej i zasadowej. Najmniejsze uszkodzenie narządów wewnętrznych stwierdzono u zwierząt żywionych paszą zawierającą nasiona bobiku parowane i obłuszczone. Badania potwierdzają celowość stosowania obu zabiegów technicznych oraz wskazują, że w paszy dla świń nie należy przekraczać 20% udziału nasion bobiku odmiany Dino.
Przedmiotem badań był skład i wartość pokarmowa całych nasion bobiku, nasion obłu­skanych na łuszczarce i drobnocząstkowej frakcji bobiku. Oznaczono zawartość składników pokarmowych, związków przeciwżywieniowych, skład aminokwasowy białka, strawność składników pokarmowych metodą różnicową, wartość energetyczną i wykorzystanie białka. W porównaniu z całymi nasionami, bobik obłuskany zawierał więcej (o 9%) białka ogólnego, mniej (o 70%) włókna surowego, mniej polifenoli i tanin (odpowiednio o 82% i 62%), miał podobny skład aminokwasowy białka, charakteryzował się istotnie większą (P≤0.0l) strawnością substancji organicznej i włókna surowego, większą (P≥0.05) strawnością pozostałych składników pokarmowych oraz zawierał więcej energii strawnej (17.4 MJ/kg s.m.) i metabolicznej (16.5 MJ/kg s.m.). Drobnocząstkowa frakcja bobiku charakteryzowała się, w porównaniu z nasionami, większą zawartością białka ogólnego (o 7%), mniejszą zawartością włókna surowego (o 40%) oraz polifenoli (o 59%), miała podobny sklad aminokwasowy białka, odznaczała się nieistotnie większą P ≥0.05) strawnością składników pokarmowych, z wyjątkiem białka, i miała nieco wyższą wartość energetyczną.
Do badań użyto 3 mieszanki pełnoporcjowe typu grower: 1 - kontrolną zbożowo-sojową, 2 - z udziałem 15% obłuszczonych nasion rzepaku, 3 - z udziałem 15.9% surowych nasion rzepaku. Efektywność odchowu prosiąt określano na 36 odsądzonych prosiętach w wieku 8-12 tygodni. Podzielono je na 3 grupy żywieniowe i umieszczono w klatkach typu flat-deck. Analizowano podstawowe parametry odchowu oraz wskaźniki krwi. W oddzielnym doświadczeniu określano współczynniki strawności składników pokar­mowych i retencję azotu metodą bilansową prostą. Zróżnicowane żywienie nie wpłynęło istotnie na wyniki odchowu ani na wyniki badań strawnościowo – bilansowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.