Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  napary
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Herba Polonica
|
1995
|
tom 41
|
nr 4
190-197
The microbiological purity of 60 herbal drugs and infusions prepared from these drugs were estimated. In the infusions the boiling water cause destruction of all yeasts, moulds, and vegetative forms of bacteria. Only Bacillus spores were survived. it was found that ca. 57% of herbal drugs designed for infusions preparation (European Commission of Pharmacopoeia) and ca. 92% of infusions (Polish Pharmacopoeia V) corresponding to microbiological obligatory requirements.
W 1770 roku kapitan królewskiej floty brytyjskiej James Cook w poszukiwaniu nowych ziem zszedł z załogą na ląd na wschodnim wybrzeżu Australii. Tam zainteresowały ich drzewa o bardzo aromatycznych, lepkich liściach. Tubylcy opowiadali o ich nieprawdopodobnych właściwościach leczniczych, co z czasem potwierdziło się w zupełności. Autorka omawia niezwykłe właściwości i ich zastosowanie w praktyce tych drzew, nazywanych herbacianymi, noszących gatunkową nazwę Melaeluca alternifolia.
Celem niniejszej pracy było badanie różnych gatunków herbat: herbat owocowych, ziołowych, tradycyjnych herbat czarnych oraz cieszących się ostatnio dużą popularnością herbat zielonych i czerwonych. Oznaczono zawartość biopierwiastków: Ca, Mg, Fe, Cu, Zn oraz zawartość metali toksycznych: Pb, Cd, Al zarówno w naparach z herbat jak i w zmineralizowanych próbkach liści. Wykazano, że naj więcej magnezu i wapnia zawierają zarówno liście jak i napary z mięty i melisy, podczas gdy najwyższą zawartość miedzi stwierdzono w liściach herbaty czarnej i czerwonej, jakkolwiek ekstrakcja miedzi do naparu jest niewielka. Znaczne ilości glinu stwierdzono w liściach herbaty zielonej, czerwonej różanej i cytrynowej aromatyzowanej, natomiast zawartość ołowiu była zróżnicowana i zależała od rodzaju herbaty, podczas gdy najwięcej kadmu zawierała herbata miętowa. Stwierdzono, że pierwiastki w niejednakowym stopniu przechodzą do naparu, zależnie od rodzaju pierwiastka i formy chemicznej w jakiej występuje oraz od rodzaju herbaty.
Określono poziomy azotanów(III) i (V) w popularnych fitoterapeutykach stosowanych w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych oraz w ich naparach i odwarach. Oznaczenia wykonywano metodą Griessa-Ilosvay 'a z zastosowaniem kolumny kadmowej. Obliczono również zawartość tych związków w maksymalnej dobowej dawce terapeutycznej.
W naparach z herbat czarnych, zielonej, owocowych i ziół oznaczono zawartość biopierwiastków (Ca, Mg, Zn, Cu, Fe) i metali toksycznych (Pb, Cd, Cr, Ni, Al) metodą AAS z atomizacją w płomieniu i piecu grafitowym. Oznaczenia prowadzono przy pH=6.00 i pH=2.00.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.