Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  mlodziez akademicka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy była ocena stanu odżywienia kwasem foliowym w grupie młodzieży akademickiej. Zbadano 178 studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w wieku 20-26 lat. Oszacowano wielkość pobrania folianów z dietą oraz stężenie kwasu foliowego w surowicy krwi i w erytrocytach. Uzyskane wyniki pozwalają na stwierdzenie, iż spożycie folianów w badanej grupie młodzieży akademickiej jest nieadekwatne do zapotrzebowania. Przeciętne stężenie kwasu foliowego w surowicy u mężczyzn kształtuje się na poziomie 7,77 ng/ml, u kobiet - 8,64 ng/ml, zaś w erytrocytach odpowiednio 297,90 ng.ml oraz 305,85 ng/ml. Ryzyko niedoboru kwasu foliowego stwierdzono u 14,5% kobiet i 19,4% mężczyzn, zaś deficyt kwasu foliowego w tkankach - u 0,9% badanych kobiet.
Wykonano badania na 15 kobietach w wieku 21-23 lat o masie ciała 53-68 kg i BMI w przedziale 20,1-26,8 oraz 15 mężczyznach w wieku 22-24 lat o masie ciała 68-81 kg i BMI 21,0-27,2, podzielonych na 3 grupy żywieniowe. Grupę pierwszą stanowiły osoby stosujące dietę niskotłuszczową, w której ilość energii z tłuszczów ograniczono do 15%. Grupa druga (kontrolna) stosowała dietę zgodną z zasadami prawidłowego żywienia, przy czym 30% energii pochodziło z tłuszczów. Grupa trzecia stosowała dietę o podwyższonej zawartości tłuszczu (ok. 60% energii), wzorowanej na diecie Kwaśniewskiego. Na początku eksperymentu i po 56 dniach pobrano krew, w której oznaczono: wskaźniki hematologiczne, zawartość glukozy, poziom białka całkowitego, triglicerydy, cholesterol całkowity i frakcję HDL oraz aktywność aminotransferazy alaninowej i poziom żelaza i miedzi. Otrzymane wyniki wskazują na wpływ stosowanej diety na podstawowe parametry hematologiczne i biochemiczne krwi. Stwierdzono korzystny wpływ diety nisko tłuszczowej na wskaźniki profilu lipidowego. Obniżony poziom frakcji HDL-cholesterolu a podwyższony cholesterolu całkowitego w osoczu krwi wskazuje, że dieta wysokotłuszczowa nie powinna być uznawana jako prozdrowotna.
Przeprowadzono badania nad preferencjami oraz czynnikami wyboru napojów alkoholowych wśród studentów trzech poznańskich wyższych uczelni. Preferencje i czynniki wyboru oceniono dla alkoholi mocnych, piwa oraz wina.. Badania wykazały, że preferencje kobiet i mężczyzn różniły się, biorąc pod uwagę alkohole mocne, aczkolwiek zarówno w jednej, jak i drugiej grupie wysokie miejsce w rankingu zajęty wysokogatunkowe napoje alkoholowe. Analiza preferencji związanych ze spożyciem określonych gatunków win wykazała wysoką zbieżność pomiędzy kobietami i mężczyznami, natomiast w przypadku piwa, preferencje kobiet i mężczyzn nie były już tak silnie skorelowane ze sobą. Obydwie badane grupy charakteryzowały się podobnymi kryteriami, dotyczącymi czynników wyboru dla analizowanych grup napojów alkoholowych.
W artykule przedstawiono wyniki badań na temat podmiotowych uwarunkowań zachowań dotyczących spożycia alkoholu przez młodzież akademicką. Skupiono się na rozpoznaniu opinii studentów na temat uznania alkoholu za środek uzależniający, poznaniu oceny zachowań dotyczących spożywania alkoholu w środowisku akademickim oraz zdiagnozowaniu opinii badanych na temat ryzyka zachowań związanych z określoną częstotliwością i ilością spożywanego alkoholu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.