Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 165

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 9 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  mieszkancy miast
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 9 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Jakość życia w mieście determinowana jest przez wiele różnorodnych czynników. Jednym z nich jest zarządzanie miastem. W artykule przedstawione zostały wyniki prowadzonych od 2014 roku badań dotyczących jakości życia w miastach. Zebrane opinie respondentów z obszaru województwa śląskiego dostarczyły wniosków związanych z oceną poziomu zadowolenia z życia w mieście oraz skutków dla zarządzających miastem.
Artykuł prezentuje wybrane wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych - na potrzeby planistyczne - w Nowym Sączu w 1992 r. Obejmują one zagadnienia uznawanych wartości i norm oraz znaczenia tej kulturowej sfery integracji dla kształtowania się więzi zbiorowości miejskiej, stopnia identyfikacji z miastem jego przestrzenią i współmieszkańcami. Na podstawie obliczeń statystycznych określono wzajemne związki pomiędzy wskaźnikami różnych sfer integracji oraz czynniki istotnie wpływające na ich poziom.
Inwestycje miejskie stopniowo zmieniają wygląd i funkcjonowanie przestrzeni publicznej, jak również bezpośrednio wpływają na sposób postrzegania miasta i jego władz. Proces podejmowania decyzji o kształtowaniu przestrzeni lokalnej zależy od przyjętego modelu zarządzania. W ostatnich latach szczególnego znaczenia nabiera w Polsce planowanie przestrzenne prowadzone z uwzględnieniem woli społeczeństwa. W 2014 roku przeprowadzono w Żywcu badania, których celem było określenie stosunku mieszkańców do możliwości stosowania partycypacji społecznej. Co istotne, odbywały się one przed podjęciem uchwały o utworzeniu pierwszego w historii miasta budżetu obywatelskiego. Czas prowadzenia badań pozwolił zatem uchwycić postawy mieszkańców przed wykorzystaniem narzędzi partycypacyjnych. Uzyskane wyniki pokazują, że mieszkańcy odczuwają brak wpływu na podejmowanie decyzji dotyczących ich najbliższego otoczenia. Świadomość możliwości zmiany tej sytuacji jest u nich słabo wykształcona z powodu braku doświadczeń w tej kwestii. Jednakże zawarta w ankiecie propozycja udziału w warsztatach została uznana za interesującą, co stanowi przesłankę dla kierunku budowania partycypacji społecznej w mieście.
W latach 1985-1995 wystąpił w miastach w Polsce znaczny wzrost liczby samochodów osobowych, powodując spadek przewozów środkami komunikacji zbiorowej oraz negatywne skutki dla środowiska naturalnego. W artykule na przykładzie pięciu największych miast polskich (Warszawy, Łodzi, Krakowa,Wrocławia i Poznania) podjęto próbę zbadania tylko niektórych negatywnych skutków ekonomicznych rezygnacji części pasażerów z komunikacji zbiorowej i wykorzystania przez nich do podróży samochodów osobowych.
Pojęcie nutraceutyk jest dla wielu respondentów terminem nieznanym. Wielu badanych stwierdza, iż dba o własne zdrowie. Większość badanych czasami uzupełnia dietę witaminami. Zapoznanie konsumentów z pojęciem nutraceutyk i pozytywnym oddziaływaniem tych produktów na zdrowie wpłynęło na pozytywną opinię konsumentów o tych produktach.
W pracy ukazano kluczowe motywy zachowań konsumenckich na rynku produktów mleczarskich w grupie asortymentowej jogurtów. Spośród czynników mających wpływ na wybór określonego jogurtu najistotniejsze w opinii respondentów okazały się takie elementy, jak: marka i smak, mniej istotną rolę w podejmowaniu decyzji konsumenckich odegrały czynniki związane z zawartością tłuszczu i rodzajem opakowania. Wskazano także na efektywność wykorzystania poszczególnych narzędzi dotarcia do potencjalnego klienta, takich jak: promocja sprzedaży, reklama (zwłaszcza medialna), czy działania o charakterze public relations.
Miasta europejskie w XXI w. ze względu na starzenie się populacji staną przed koniecznością przystosowania się do zmieniających się potrzeb mieszkańców. Starzenie się ludności jest jednym z globalnych trendów, który dotyczy przede wszystkim miast w krajach rozwiniętych, w tym Polski. Niezależnie od udziału osób starszych w mieście a także tempa ich starzenia, miasta muszą podjąć działania służące odnowie. Autorka podejmuje próbę przedstawienia typologii miast ze względu na zmiany demograficzne. Za pomocą metody studium przypadku próbuje określić kierunki i koncepcje odnowy miast w zakresie zmian w strukturze funkcjonalno-przestrzennej poszczególnych typów obszarów miejskich.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 9 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.