Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  leki przeciwnowotworowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono dwie perspektywy zastosowania nanorurek węglowych w medycynie: jako nośnik leków antynowotworowych w chemioterapii miejscowej oraz do produkcji biosensorów, którymi można badać poziom glukozy we krwi.
The histopathological examination can be supplemented by immunohisto(cyto)chemical examination, cytometry or molecular techniques, making it possible to determine the statistical probability of metastasis. This assists in the selection of appropriate individual treatment that can be the most effective and have the fewest side effects in a given patient. The study describes the basics of neoplastic treatment, including multidrug resistance (MDR). It characterizes the role of transporters (molecular pumps, e.g. ABC – ATP-binding cassettes, RND, SMR, MFS and P450 – CYP), complications of neoplastic therapy (e.g. myelosuppression, acute tumor lysis syndrome), and minimal residual disease (MRD).
Taxol jest bardzo dobrym lekiem w niektórych typach raka. Naturalne źródła paklitakselu są ograniczone ze względu na jego występowanie w korze Taxus brevifolia, rosnącego nad Pacyfikiem. Izolacja na dużą skalę może spowodować całkowite wyniszczenie tej populacji. Alternatywnym źródłem tego związku są igły cisa europejskiego Taxus baccata, które zawierają znaczne ilości 10-deacetylobakkatyny III. Związek ten jest odpowiednim prekursorem do półsyntezy paklitakselu. Monitorowano jego zawartość w cisach słowackich za pomocą HPLC, tak w dziko rosnących, jak i hodowanych.
W pracy zbadano wpływ fenyloalaniny i siarczanu wanadylu na zawartość paklitakselu i 10- deacetylobakkatyny III w tkance kalusowej Taxus cuspidata, stosując metodę HPLC. Fenyloalanina i siarczan wanadylu mają większy wpływ na wytwarzanie paklitakselu w kalusie Taxus cuspidata niż na tworzenie się 10-deacetylobakkatyny III. Ilość 10-DAB III zwiększała się jedynie w kalusie rosnącym przez 3 dni na pożywce z siarczanem wanadylu. Zawartość paklitakselu zmieniała się zależnie od czasu działania związków od 3,32 µg/g s.m. (pod wpływem działania siarczanu wanadylu przez 3 dni) do 56,49 µg/g s.m. (pod wpływem fenyloalaniny działającej 6 dni). Kontrola w tym samym czasie wahała się od 0 do 27,52 µg/g s.m. Zawartość 10-DAB III wzrastała od 143,14 µg/g s.m. (pod wpływem fenyloalaniny przez 3 dni) do 302,90 µg/g s.m. (po fenyloalaninie w hodowli przez 12 dni). W kontroli ilość 10-DAB III zależnie od czasu hodowli zmieniała się od 132,30 µg/g s.m. do 288,18 µg/g s.m.
Paklitaksel stosowany jest w leczeniu raka piersi i jajników. Źródła pozyskiwania tego związku (kora cisów, kultury tkankowe, półsynteza) są ograniczone. Drugim interesującym związkiem, występującym w igliwiu cisów w stosunkowo dużej ilości (0,1% s.m.), jest 10-deacetylobakkatyna III (10-DAB III). Związek ten jest wykorzystywany do semisyntezy docetakselu, który również wykazuje działanie cytostatyczne. Różnicujący się w korzenie kalus otrzymano na pożywce DCR z 1 mg/1 NAA. Najszybciej pojawiały się korzenie na pożywce zestalonej phytagarem - po 6-8 tygodniach. Korzenie normalne, po oddzieleniu od kalusa, umieszczono w pożywce płynnej o tym samym składzie mineralnym, ale z 0,1 mg/l NAA. Zawartość 10-DAB III w różnicującym się kalusie wynosiła 36 ug/g s.m., a w korzeniach normalnych 13 ug/g. Zastosowanie 100 uM jasmonianu metylu spowodowało wzrost produkcji tego związku w korzeniach do 31 ug/g s.m. W różnicującym się kalusie zawartość paklitakselu (oznaczonego metodą HPLC) wynosiła 13 ng/g s.m.
Paklitaksel (Taxol , Yewtaxan ) jest nowym, bardzo czynnym lekiem przeciwnowotworowym, zakwalifikowanym przez U.S. Food and Drug Administration (FDA) w latach 1992-1994 do leczenia raka jajników i raka piersi. Taksyna B, z grupy taksanów, izolowanych z igieł Taxus baccata L., były użyta jako materiał wyjściowy do syntezy nowych analogów paklitakselu ze zmodyfikowanym pierścieniem D. Taksyna B przeprowadzona została w eter silylo-enolowy (G) w 12 przejściach. Eter silylo-enolowy (G) jest prekursorem nadającym się do wprowadzenia nowych pierścieni D w reakcjach cykloaddycji.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.