Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  lata 2000-2010
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
2
100%
Dostosowywanie się do wymogów unijnych w zakresie ochrony środowiska powoduje ciągłą ewolucję polskiej polityki ekologicznej oraz konieczność oceny jej skuteczności. Z tego względu celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy polska polityka ekologiczna jest skuteczna? Realizacji tego celu służy analiza wybranych wskaźników w latach 2000-2009, która pozwoliła ocenić skuteczność polityki ekologicznej. W zakończeniu przedstawiono cele polskiej polityki ekologicznej na lata 2009-2012 i działania niezbędne do jej usprawnienia i zrealizowania. W artykule wykorzystano odpowiednie dokumenty i dane statystyczne.
W latach 2000–2010 w dolinie Górnej Pilicy pomiędzy Koniecpolem a Pukarzowem stwierdzono 222 gatunki ptaków, w tym 118 uznano za lęgowe i prawdopodobnie lęgowe. Spośród obserwowanych gatunków 54 jest wymienionych w Załączniku I tzw. Dyrektywy Ptasiej, a trzy gatunki lęgowe – derkacz Crex crex, rycyk Limosa limosa i kulik wielki Numenius arquata – są wskazane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) jako gatunki zagrożone globalnie. Ze względu na cenne walory przyrodnicze badany obszar znajduje się w sieci Natura 2000. Najcenniejszymi siedliskami dla gatunków lęgowych są stawy hodowlane w Koniecpolu-Chrząstowie oraz kompleksy łąk w okolicach Pukarzowa i Okołowic. Bardzo ważnym miejscem odpoczynku i żerowania dla ptaków w okresach migracji są stawy w Okołowicach, na których w latach prowadzenia obserwacji stwierdzono 30 gatunków siewkowców Charadrii. Jest to zatem jedno z ważniejszych miejsc dla tej grupy ptaków na obszarze województwa śląskiego. W porównaniu ze starszymi danymi na omawianym obszarze przestały gniazdować takie gatunki ptaków, jak: zausznik Podiceps nigricollis, sieweczka obrożna Charadrius hiaticula, śmieszka Chroicocephalus ridibundus, rybitwa czarna Chlidonias niger i podróżniczek Luscinia svecica, natomiast jako nowe pojawiły się: gęgawa Anser anser i kulik wielki. Warunkiem utrzymania lub polepszenia jakości siedlisk jest zachowanie ekstensywnej gospodarki i wdrażanie programów rolnośrodowiskowych
W artykule skupiono się na analizie społecznych zmian i przeobrażeń gospodarczo - komunalnych w latach 2000-2010, w gminie Michałowice. W pierwszej części dokonano analizy społeczno - ekonomicznych przemian w badanej gminie. W związku z systematycznym wzrostem liczby ludności zamieszkującej tereny wiejskie województwa małopolskiego, badania rozpoczęto od przedstawienia tendencji dotyczących liczby ludności w gminie Michałowice na przestrzeni 10 lat. Następnie skupiono się na analizie dynamicznej wskaźników ekonomicznych do-tyczących bezrobocia, przyrostu naturalnego, obciążenia ekonomicznego, starości demograficznej oraz dynamiki podmiotów gospodarczych w badanej gminie. Pierwsza część artykułu zawiera również dane dotyczące podziału ludności gminy Michałowice wg płci i ekonomicznych grup wieku. Druga część pracy dotyczy zmian związanych z urbanizacją komunalną w gminie Michałowice. Odpowiedzią na wzrost liczby ludności zamieszkującej teren gminy stała się intensyfikacja ruchu budowlanego. Badanie ww. trendu oparto o analizę danych mówiących o liczbie wydawanych pozwoleń na budowę, powierzchni gminy objętej pozwoleniami na budowę oraz liczbie nowo oddanych do użytku mieszkań. W dalszej części opracowania, przy wykorzystaniu kompleksowej analizy wskaźnikowej, dokonano oceny poziomu rozwoju infrastruktury technicznej gminy Michałowice na tle gmin powiatu krakowskiego.
W pracy przedstawiono najważniejsze zmiany dotyczące powierzchni i struktury zasiewów roślin uprawnych, pogłowia zwierząt oraz spożycia wybranych artykułów żywnościowych w Polsce w latach 2000-2010. W analizowanym okresie zmniejszyła się powierzchnia uprawy i udział w powierzchni zasiewów takich roślin jak: warzywa, ziemniaki i buraki cukrowe oraz pogłowie wszystkich grup zwierząt gospodarskich, z wyjątkiem pogłowia drobiu. Natomiast zwiększył się udział w strukturze zasiewów zbóż, w tym głównie kukurydzy uprawianej na ziarno i zielonkę oraz rzepaku chociaż powierzchnia uprawy dwóch spośród pięciu podstawowych zbóż (pszenicy i żyta) zmniejszyła się. Powierzchnia i udział roślin strączkowych utrzymuje się na stałym poziomie (zaledwie 0,4% powierzchni w strukturze zasiewów). W rolnictwie zaznacza się tym samym silna tendencja do uprawy grup roślin i chowu zwierząt nie wymagających znaczących nakładów pracy.
Mięso i jego przetwory towarzyszą człowiekowi od zawsze. Sposób pozyskiwania mięsa, jego przerobu oraz poziom i struktura spożycia ulegają zmianom pod wpływem warunków ekonomicznych, technologicznych i społecznych. Współcześnie mięso pozyskuje się z uboju zwierząt rzeźnych chowanych w gospodarstwach rolnych tworzących bazę surowcową przemysłu mięsnego. Organizacja i pożądany poziom rozwoju bazy surowcowej warunkuje właściwe wykorzystanie mocy przetwórczych zakładów mięsnych. Z bazy surowcowej pozyskuje się zwierzęta rzeźne chowane specjalnie do celów ubojowych lub do pozyskiwania pożytków przyżyciowych, a po zakończeniu tego etapu użytkowania przeznaczone na rzeź. Baza surowcowa przemysłu mięsnego pod wpływem procesów ekonomicznych i technologicznych podlega ciągłej zmianie: maleje liczba producentów żywca, wzrasta skala produkcji i jakość wytwarzanego surowca. Zakłady przemysłu mięsnego, dokonując zakupu zwierząt, uboju i przerobu pozyskanych tusz, dostarczają konsumentom mięso świeże oraz przetwory mięsne.
8
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Analiza cen nawozów mineralnych w latach 2000-2010

72%
W latach 2000-2010 nastąpił gwałtowny wzrost cen środków produkcji rolnej w Polsce, w tym zwłaszcza nawozów mineralnych. W niniejszym opracowaniu przedstawiono analizy cen nawozów mineralnych na krajowym rynku w tym okresie, ze szczególnym uwzględnieniem zmian sezonowych. Syntetyczny obraz sezonowości badanego zjawiska uzyskano obliczając bezwzględne wskaźniki sezonowości (addytywne). Wyniki badań wykazały, że ceny wszystkich przyjętych do analizy nawozów charakteryzowały się sezonowością, jednak różna była jej skala. Wskaźniki sezonowości cen saletry amonowej były wyższe niż w przypadku pozostałych nawozów.
In her article, the author discussed and assessed the selected forms of financial support of exports in Poland in 2000−2010. The main reason for touching these subject matters is the fact that the export policy in every country is extremely important, and ability to make use of financial instruments of support of this policy is used in Poland by not many enterprises.
11
58%
Przedstawiono zmiany produkcji, zużycia oraz handlu zagranicznego nawozami azotowymi w Polsce latach 2000-2010. Przeprowadzono analizę struktury zużycia nawozów azotowych, handlu zagranicznego oraz bilansu rynkowego: mocznika, siarczanu amonu, saletry amonowej, saletrzaków, fosforanu amonu oraz RSM. Określono kierunki geograficzne handlu zagranicznego. Wyniki badań wykazały, że krajowy sektor nawozowy jest w pełni samowystarczalny w produkcji poszczególnych nawozów azotowych. Najczęściej stosowanymi nawozami azotowymi były: saletra amonowa, mocznik i saletrzaki, przy czym znaczenie saletry amonowej wyraźnie się zmniejszało. Siarczan amonu i RSM produkowano głównie na potrzeby eksportu, a saletrę amonową na rynek krajowy.
Problematyka wielopłaszczyznowych zmian zachodzących na obszarach wiejskich stała się przedmiotem zainteresowania zarówno socjologów, gerontopedagogów, ekonomistów, jak i ekspertów od zarządzania. W warunkach niejednoznaczności terminologicznej i wyraźnych różnic w charakterze obszarów wiejskich (wyludnienie, suburbanizacja) ich szczegółowa analiza umożliwia uwzględnienie nie tylko tendencji zmian, ale ich przyczyn, skutków i działań zaradczych w strategii ich rozwoju. W tym kontekście szczególnie interesująca wydaje się być analiza przemian, jakie dokonały się na obszarach wiejskich województwa opolskiego w latach 2000-2010 oraz prognozy tych zmian w perspektywie 2035 roku. Głównym celem artykułu jest zwrócenie uwagi na wpływ uwarunkowań społeczno-ekonomicznych (demografia, migracje, aktywność ekonomiczna i zawodowa) na współczesny realny obraz pięknej, ale wyraźnie starzejącej się opolskiej wsi, obciążonej ujemnym przyrostem naturalnym i wysokim saldem migracji.
Celem pracy było dokonanie przeglądu piśmiennictwa z ostatnich 10 lat dotyczących spożycia folianów przez osoby dorosłe w Polsce. Średnie spożycie folianów wśród osób dorosłych (18-96 lat) wahało się w rożnych subpopulacjach w zakresie 110-352 μg/os/d. Młode kobiety (18-35 lat), nie będące w ciąży spożywały średnio 127-315μg tej witaminy dziennie oraz 18-25% z nich deklarowała stosowanie suplementów kwasu foliowego. Osoby starsze w wieku 60 lat i powyżej spożywały 133-284 μg/os/d i jedynie 13-14% z nich stosowało suplementy. Głównym źródłem omawianej witaminy w diecie osób dorosłych były przede wszystkim warzywa oraz pieczywo.
Mleczarstwo, dostarczając produktów otrzymywanych z mleka, tworzy logistyczny łańcuch składający się z przedsiębiorstw wytwarzających i dostarczających środki produkcji, gospodarstw rolnych produkujących mleko, zakładów mleczarskich dokonujących skupu i przetwórstwa mleka, hurtowni i kanałów dystrybucji produktów mleczarskich. Ten układ znajduje się w procesie zmian dostosowawczych do otoczenia konkurencyjnego, a wybrane ogniwa tego łańcucha są przedmiotem analizy w opracowaniu. Stwierdzono postępującą koncentrację w zakresie produkcji mleka i jego przetwórstwa. Zwiększa się asortyment wytwarzanych produktów oraz wzmacniają się powiązania sektora z międzynarodowym rynkiem. Poprawia się samowystarczalność Polski w zakresie produkcji mleka.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.