Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kosci zwierzat
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Oznaczano zawartość pierwiastków w kościach ogonowych owiec rasy laine-merynos pochodzących z czterech owczarni położonych na obszarze województwa zachodniopomorskiego. Materiałem do analizy były kręgi ogonowe owiec, które amputowano żywym owcom. Oznaczenia wykonano za pomocą metody potencjometrycznej dla oznaczenia fluorków, kolorymetrycznej dla oznaczania fosforanów oraz absorpcyjnej spektrofotometrii atomowej dla pozostałych pierwiastków: Ca, Mg, Fe i Zn. Obliczenia statystyczne, a w szczególności analizę parametryczną, wykonano za pomocą programu komputerowego Statistica i Statistica Neural Network.
Celem badań było przeanalizowanie struktury wykorzystania zwierząt gospodarskich i dzikich do konsumpcji przez średniowieczne społeczności ośrodków osadniczych Pomorza Zachodniego. Badania przeprowadzono na pokonsumpcyjnym materiale osteologicznym pochodzącym ze stanowisk archeologicznych Pomorza Zachodniego. Przeanalizowano 444 113 szczątków kostnych ssaków domowych i 5 923 dzikich. Ponadto rozpoznano 13 659 szczątków ptaków oraz 11 726 szczątków ryb. Obecność szczątków gadów i małży była znikoma. Wśród gatunków zwierząt domowych zdecydowanie dominują szczątki hodowlanych zwierząt rzeźnych. Pozostałości ssaków dziko żyjących stanowiły około 1%. Spośród szczątków zwierząt domowych, pozostałości kostne konia, psa i kota, traktowane jako niekonsumpcyjne, stanowią około 2% mniej. Szczątki kostne konia stanowią w analizowanym materiale około 1% ogólnej liczby pozostałości zwierząt domowych. Na wszystkich analizowanych stanowiskach najliczniej reprezentowana jest świnia. Jej szczątki stanowią ponad 67% ze wszystkich gatunków rzeźnych oraz trzykrotnie więcej niż szczątków bydła i ponad sześciokrotnie więcej niż kości owiec i kóz. W analizowanym zbiorze pozostałości kostnych zwierząt rzeźnych kości bydła stanowią ponad 22%. Szczątki kostne małych przeżuwaczy stanowią niewielki odsetek kości zwierząt domowych, nieco ponad 10%, i w zasadzie są one pozostałościami owiec. Szczątki kostne zwierząt dziko żyjących reprezentują 17 gatunków. Podzielono je na dwie podgrupy, z których pierwszą stanowią pozostałości zwierząt łownych (ponad 92%). Wśród nich wyraźnie dominują szczątki jelenia. Jest ich ponad 67%, ale ustalono, że w tej masie również wiele fragmentów poroży ze śladami cięć i obróbki rzemieślniczej. W pewnym stopniu odnosi się to też do szczątków kostnych sarny. Znaczny udział w zbiorze szczątków kostnych zwierząt konsumpcyjnych stanowią kości dzika (ponad 16,8%), sarny i zająca (łącznie 12,8%) oraz tura i łosia (łącznie 3,08%). Druga podgrupa obejmuje przede wszystkim zwierzęta, na które polowano ze względu na ich skóry i futra, to jest niedźwiedzia, wilka, lisa, żbika, kunę, wydrę, fokę, borsuka, bobra i wiewiórkę. Ich szczątki kostne stanowią ponad 6,8% z ogólnej liczby stwierdzonych na stanowiskach wczesnośredniowiecznego Pomorza Zachodniego.
Badano stężenie fluorków w surowicy krwi i jego zawartość w zębach (siekaczach) i kościach (udowe) szczurów szczepu Wistar FL. Wykazano wzrost zawartości F w surowicy krwi, zębach i kościach zależny od podanej dawki fluorku sodu. Stwierdzono największą zawartość F- w kościach udowych po dawce 100 ppm F- oraz wzrost stężenia glukozy w surowicy krwi szczurów zależny od podaży NaF.
W Stacji Doświadczalnej IUNG-PIB w Jelczu-Laskowicach przeprowadzono doświadczenia mikropoletkowe, których celem była ocena przydatności rolniczej produktów nawozowych pochodzących z przemysłu rolno-spożywczego. Badano produkty nawozowe w formie stałej oraz w formie płynnej o zawartości N ogólnego - kolejno 6 i 8%, P - 3,5 i 1,5%, K - 5,6 i 6% i S - 6-7% zawierające również dodatek niezbędnych dla roślin mikroelementów B, Cu, Zn i Mn. Doświadczenia prowadzono na mikropoletkach o powierzchni 3 m2 w trzech powtórzeniach. W badaniach porównywano działanie nawozowe produktów z ekwiwalentnymi, zróżnicowanymi dawkami nawozów mineralnych. Rośliną testową był rzepak jary uprawiany na glebie płowej o składzie granulometrycznym piasku gliniastego mocnego. Plonotwórcze działanie produktu nawozowego w formie stałej S - NPK(S) i prostych nawozów mineralnych stosowanych w niższej dawce było zbliżone. Po zastosowaniu wyższej dawki badanego produktu uzyskano niższe plony roślin w porównaniu do ekwiwalentnej dawki nawozów mineralnych, natomiast zbliżone do plonów rzepaku nawożonego niższą dawką produktu. Plonotwórcze działanie produktu stosowanego w formie płynnej było zbliżone do działania preparatu w formie stałej. Pobranie makroskładników z plonem rzepaku na obiektach, gdzie stosowano oceniane preparaty było zbliżone do ich pobrania na ekwiwalentnych dawkach prostych nawozów mineralnych. Stwierdzone zawartości pierwiastków śladowych w glebie po sprzęcie rzepaku były znacznie niższe od zawartości dopuszczalnych. Na podstawie wyników doświadczeń można wstępnie stwierdzić, że oceniane produkty wykazują dobrą wartość nawozową i mogą być przydatne do nawożenia roślin uprawnych.
Koń Polski
|
2006
|
tom 41
|
nr 07
50-52
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.