Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  koryta otwarte
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono wyniki pracy badawczej wykonanej przez autora w ramach działalności statutowej IRM w Krakowie w roku 2005, dotyczącej wszechstronnej analizy porównawczej opisanych w normach ISO wybranych rozwiązań technicznych układów pomiarowych przepływu cieczy w przewodach otwartych.
A laboratory flume experiment was carried out with use of the selected species of aquatic plants, namely elodea canadensis. The measurements were carried out taking into account the changing depths, slope and vegetation density and their influence on the velocity distributions and the channel flow capacity was analyzed.
W celu ograniczenia erozji dna dolnego odcinka Dunajca zaprojektowano dwa stopnie wodne. Dokonano wstępnej analizy wpływu tych obiektów na dynamikę przepływu rzeki. W analizie wzięto pod uwagę energetyczne wykorzystanie powstałych spadów, ocenę stabilności koryta oraz zachowanie warunków bytowania ichtiofauny.
W pracy przedstawiono zmienność względnej intensywności turbulencji strumienia, obliczonej na podstawie pomierzonych chwilowych podłużnych wartości prędkości wody w korycie o dwudzielnym złożonym przekroju poprzecznym. Przeanalizowano zmiany intensywności turbulencji dla jednego napełnienia w warunkach jednostajnie ustalonego przepływu. Pomiary prędkości wody prowadzono w betonowym kanale laboratoryjnym, długości 16 m i szerokości 2,08 m, z symetrycznymi terenami zalewowymi o trapezowym przekroju poprzecznym. Chwilowe składowe prędkości mierzono w korycie z szorstkimi terenami zalewowymi i skarpami koryta głównego. Określono zmiany intensywności turbulencji w poszczególnych częściach koryta. Badania wykazały, że wartości intensywności turbulencji w pionach koryta rosną wraz z oddalaniem się od powierzchni zwierciadła wody w kierunku do dna i skarp. Uzyskane wyniki porównano z opisanymi w literaturze.
Przedstawiono czasową i przestrzenną makroskalę turbulencji obliczoną na podstawie pomierzonych chwilowych wartości podłużnej składowej prędkości w pionach dwudzielnego trapezowego przekroju koryta. Chwilowe wartości prędkości mierzono w korycie głównym i na terenie zalewowym dla trzech napełnień. Badania wykazały, że czas osiągnięcia wartości zero przez funkcję autokorelacyjną wynosił od 0,78 do 11,98 s, a wartości makroskali czasowej zmieniają się w przedziale od 0,07 do 1,15 s. W trzech wariantach, niezależnie od głębokości, występują jednakowe tendencje wartości względnej długości makrowirów na głębokości. Względne długości makrowirów (0,1–2,5) są większe na terenach zalewowych niż w korycie głównym, na terenie zalewowym największe występują w pobliżu koryta głównego, a najmniejsze nad dnem koryta głównego.
Autorzy na podstawie analizy warunków hydraulicznych przepływu wody przez przekrój mostu drogowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 363, krzyżującej się w miejscowości Zagrodno (Dolny Śląsk) z korytem rzeki Skorej w km 26+150 jej biegu, przedstawiają procedurę wyboru parametrów przekroju przepływowego tej budowli. Zwracają uwagę na bardzo niekorzystne usytuowanie mostu, bez praktycznie żadnych możliwości przełożenia zarówno drogi jak i samej budowli. Podkreślają złożone warunki przepływu wielkich wód w obrębie tej budowli, jak również analizują wpływ samej budowli na przepływ wody. Podkreślają górski charakter rzeki oraz istotny wpływ zabudowy koryta rzeki powyżej i poniżej mostu budowlami hydrotechnicznymi i komunikacyjnymi. Zwracają uwagę na istotny w tej sytuacji wybór odcinka obliczeniowego na potrzeby prowadzonych obliczeń oraz wybór metody modelowania przepływu w obrębie badanej budowli.
Celem pracy była wizualizacja zjawiska rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w korycie dwudzielnym, polegająca na wprowadzeniu w obszar przepływu wody wskaźnika, który szybko rozprzestrzenia się na cały przekrój strumienia. Szybkość rozprzestrzeniania się wskaźnika w strumieniu wody zależy od wielu czynników, lecz najistotniejsza jest struktura pulsacji prędkości wody. Jednym ze sposobów opisu burzliwego ruchu wody jest opis statystyczny, który występujące w nim wielkości hydrodynamiczne traktuje jako wielkości losowe uśrednione w czasie. Pomiary przeprowadzono na modelu hydraulicznym o wymiarach16 x 2,08 m.
W artykule przedstawiono makroskale czasową i przestrzenną turbulencji strumienia wody obliczone na podstawie chwilowych wartości podłużnej składowej prędkości w pionach dwudzielnego trapezowego przekroju koryta. Chwilowe wartości prędkości mierzono w korycie głównym i na terenie zalewowym dla różnych napełnień. Wyniki obliczeń makroskal turbulencji przedstawiono dla koryta głównego i terenów zalewowych z drzewami i bez. Badania wykazały, że wartości makroskali czasowej zmieniają się w przedziale od 0,1 do 1,2 s. We wszystkich wariantach, niezależnie od głębokości występują jednakowe tendencje wartości względnej długości makrowirów na głębokości. Względne długości makrowirów (0,1–2,5) są większe na terenach zalewowych niż w korycie głównym, gdzie wartości nie przekraczają 1,2 głębokości. Największe długości makrowirów stwierdzono na terenie zalewowym w pobliżu koryta głównego w obrębie interaktywności strug cieczy. Najmniejsze makrowiry występują nad dnem koryta głównego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.