Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 171

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 9 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kobalt
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 9 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Aura
|
2000
|
nr 07
32-33
All chemical elements occurring in excessive amounts may create stress for flora and fauna. Some of them, especially trace elements, may be harmful due to its special role in biochemical processes. The author deals with the problem using chromium and cobalt as an example.
Badania nad zawartością kobaltu w ziarnie pszenicy ozimej i jęczmienia jarego, uprawianych w latach 1986-2001 przeprowadzono na glebie płowej wy­tworzonej z lessu. Doświadczenie założono metodą bloków losowanych na stałym polu nawozowym, z uprawą roślin w czteroletnich zmianowaniach i z nawożeniem NPK Mg i NPK MgCa. Zmianowanie obejmowało: w latach 1986-1989 - ziem­niaki, jęczmień jary, kapustę pastewną i pszenicę ozimą; w 1990-1993, 1994-1997, 1998-2001 - ziemniaki, jęczmień jary, słonecznik pastewny, pszenicę ozimą. Na­wożenie mineralne obejmowało nawożenie NPK na tle stałego nawożenia Mg i nawożenie NPK na tle stałego nawożenia Mg i Ca (wapnowanie). Wapnowanie przeprowadzono: w latach 1985, 1989, 1993, 1997 (2,86 t Ca·ha⁻¹). Doświadczenie obejmowało 14 obiektów nawozowych w czterech powtórzeniach. Zawartość ko­baltu w roślinach była oznaczana metodą ASA, po mineralizacji próbek w mie­szaninie: HNO3 : HClO4 : H2SO4, w proporcji 20 : 5 : 1, w fazie organicznej (MBIK). Wapnowanie nie wpłynęło na zawartość kobaltu w ziarnie pszenicy ozimej i jęczmienia jarego. Zaobserwowano jednak tendencję do obniżania się zawartości kobaltu w roślinach w rezultacie wapnowania. Nawożenie mineralne nie wpłynęło jednoznacznie na zawartość kobaltu w żadnej z roślin doświadczal­nych. W ziarnie pszenicy ozimej zaobserwowano tendencję do wzrostu zawartości kobaltu w porównaniu do obiektu bez nawożenia NPK, a w ziarnie jęczmienia jarego do obniżania się jego zawartości w porównaniu do obiektu zerowego. W doświadczeniu stwierdzono interakcję wapnowania i nawożenia mineralnego na zawartość kobaltu w ziarnie pszenicy ozimej.
Badania nad zawartością kobaltu w bulwach ziemniaków i zielonej masie słonecznika, uprawianych w latach 1986-2001, przeprowadzono na glebie płowej wytworzonej z lessu. Doświadczenie założono metodą podbloków losowanych na stałym polu nawozowym, z uprawą roślin w czteroletnich zmianowaniach i z na­wożeniem NPK Mg i NPK MgCa. Zmianowanie obejmowało: w latach 1986-1989 - ziemniaki, jęczmień jary, kapustę pastewną i pszenicę ozimą; w 1990-1993, 1994-1997, 1998-2001 - ziemniaki, jęczmień jary, słonecznik pastew­ny, pszenicę ozimą. Nawożenie mineralne obejmowało nawożenie NPK na tle stałego nawożenia Mg i nawożenie NPK na tle stałego nawożenia Mg i Ca (wap­nowanie). Wapnowanie przeprowadzono: w latach 1985, 1989, 1993, 1997 (2,841 Ca·ha⁻¹). Doświadczenie obejmowało 14 obiektów nawozowych w czterech pow­tórzeniach. Zawartość kobaltu w roślinach była oznaczana metodą ASA, po mineralizacji próbek w mieszaninie: HNO₃ : HClO₄ : H₂SO₄, w proporcji 20 : 5 :1, w fazie organicznej (MBIK). Wapnowanie nie wpłynęło na zawartość kobaltu w bulwach ziemniaków i zielonej masie słonecznika pastewnego. Zaobserwowano jedynie tendencję obniżania się zawartości kobaltu w roślinach w rezultacie wap­nowania. Nawożenie mineralne zwiększyło zawartość kobaltu w bulwach ziemnia­ków nawożonych wysokimi dawkami NPK. Stwierdzono współdziałanie wapnowa­nia i nawożenia mineralnego w kształtowaniu zawartości kobaltu w bulwach ziemniaków.
W badaniach porównywano zawartość pięciu mikropierwiastków w osadach pościekowych pochodzących z dwóch grup oczyszczalni ścieków tj. z terenów uznanych za ekologicznie czyste (10 miejscowości Pojezierza Mazurskiego) oraz zagrożonych (3 duże aglomeracje miejskie: Gdańsk, Katowice i Warszawa). Dla określenia możliwości akumulacji tych metali w glebach założono doświadczenie wazonowe, w którym do gleby wnoszono jednakowe w przeliczeniu na suchą masę ilości osadów. Odpowiadały one w przeliczeniu na 1 ha 75 tonom suchej masy. W wazonach uprawiano kolejno: burak liściowy, sałatę, szpinak, rzodkiewkę, cebulę, burak ćwikłowy oraz koper. Prowadzono je bez przerwy, niezależnie od pory roku 16 miesięcy. Oznaczenia koncentracji: Co, Mo, Ti, Zr i V wykonano w glebie przed założeniem doświadczenia, po zbiorze pierwszej oraz ostatniej rośliny. Badania wykazały, że zdecydowanie większym stężeniem metali charakteryzowały się osady pochodzące z dużych aglomeracji miejskich niż z Pojezierza Mazurskiego. Zawierały one 10-krotnie więcej molibdenu, prawie 2-krotnie kobaltu i tytanu oraz 1,3-krotnie cyrkonu i wanadu. Tendencje do akumulowania analizowanych mikropierwiastków w glebach stwierdzono tylko po zastosowaniu osadów powstających w wyniku oczyszczania ścieków przemysłowych.
Badaniami objęto gleby gruntów ornych i użytków zielonych zlokalizowanych u ujścia Nidy do Wisły w obrębie mezoregionów Płaskowyżu Proszowskiego, Doliny Nidy i Garbu Wodzisławskiego. Próbki powierzchniowej warstwy gleb pobierano z jednostek typologicznych charakterystycznych dla tego regionu: mad brunatnych, czarnoziemów zdegradowanych, czarnych ziem właściwych i gleb brunatnych. Stwierdzono istotne zależności pomiędzy składem granulometrycznym gleb a zawartością przyswajalnych mikroelementów (Cu,Zn,Mn i Co) mieszczącą się przeważnie w granicach naturalnych wartości występujących w Polsce. Wszystkie badane gleby charakteryzowały się wysoką zasobnością w stosunku do przyswajalnych form cynku, natomiast niską, średnią lub wysoką w miedź oraz w większości (w 95 %) niską zasobnością w przyswajalny mangan. Stwierdzono ponadto bardzo niską zawartość przyswajalnego kobaltu w porównaniu z innymi regionami Polski.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 9 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.