Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  klarowanie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Filtration, fining and centrifugation are important steps used in fruit industry processing to remove the sediment, haze and suspended material from product. This technique have successfully been applied for production of juice, wine and extract of pigments. However, significant losses of anthocyanins have been observed during the stabilization process, which markedly affect the color and nutritional quality of product. Studies reported that 2% to 45% of the anthocyanins were lost during stabilization steps and the changes depended on the chosen techniques and fruit species.
Podczas procesu klarowania brzeczki piwnej w kadzi wirowej dobór odpowiedniej konstrukcji oraz parametrów procesów gwarantuje prawidłowy przebieg oddzielenia osadu gorącego od brzeczki. W pracy przedstawiono wyniki analizy wpływu dwóch nowatorskich konstrukcji otworów wlotowych w kadzi wirowej na czasy występowania poszczególnych etapów formowania się stożka osadu zastępczego. W wyniku eksperymentu wykazano, iż użycie zaprojektowanych dysz znacznie skróciło czas zjawiska formowania się stożka osadu. Najbardziej skuteczny w realizacji procesu klarowania okazał się otwór wlotowy o konstrukcji dyszy płaskiej.
Badano stopień adsorpcji polifenoli w procesie klarowania moszczów, win i napojów winopodobnych za pomocą wybranych bentonitów. Do badań użyto: moszcz jabłkowy, wino z moszczu jabłkowego i napoje winopodobne otrzymane z moszczu z udziałem brzeczki piwnej. Do klarowania użyto preparatów bentonitowych: CLARIT BW 100, CLARIT BW 125 i VOLCLAY KWK. Napoje winopodobne przed klarowaniem poddano próbom na stabilność koloidalną. Po ogrzaniu do temp. 80°C wszystkie produkty zmętniały i pozostały mętne do wyjęcia z chłodziarki w temp. -3°C po 24 h. Zastosowanie bentonitów okazało się więc uzasadnione. Skuteczność preparatów bentonitowych porównano w próbach wstępnych. Najskuteczniejszym preparatem okazał się CLARIT BW 125 (proszek) i ten preparat posłużył do wykonania dalszych prób. Ustalono dawkę tego preparatu do poszczególnych badanych produktów. Jego dawka wyniosła: do moszczu z żelatyną 0,09 g/100 ml, do moszczu bez żelatyny 0,11 g/100 ml i do napojów winopodobnych 0,20 g/ml. Stopień adsorpcji polifenoli przez CLARIT BW 125 wyniósł: 18% dla wina jabłkowego, 47% dla moszczu jabłkowego i 31-45% dla napojów winopodobnych. Stwierdzono też, że udział brzeczki piwnej w nastawie powoduje zmniejszenie zawartości polifenoli w finalnym wyrobie.
Opracowano metodę klarowania soku jabłkowego metodą ultrafiltracji. Stosując badania modelowe określono warunki prawidłowej pracy urządzenia prototypowego złożonego ze zbiornika i kolektora moszczu, zaworów i trzech modułów ultrafiltracyjnych typu 01HE1 o powierzchni filtracyjnej 25m² każdy. Zwrócono uwagę na średnicę kolektora i rur doprowadzających i odprowadzających płyny, zapewniających równoczesną pracę 3 modułów filtracyjnych i bezzakłóceniową pracę pomp. Zrealizowana koncepcja automatyzacji linii zapewniła jej znamionową wydajność. Przebieg procesu w postaci algorytmu działania zaworów odcinających przy systemie pamięci sterownika mikroprocesorowego, zagwarantowała płynność oraz realizację tak procesu przetwórczego jak i procesu mycia linii w systemie CIP.
W artykule omówiono zalety techniki filtracji membranowej w produkcji soków owocowych w porównaniu z tradycyjnymi metodami klarowania i filtracji. Podkreślono szczególnie korzyści wynikające z uproszczenia procesu technologicznego i ograniczenia wyposażenia technicznego oraz oszczędności zużycia materiałów pomocniczych, ograniczenia strat soku i poprawy jego jakości i stabilności.
Artykuł ten omawia środki klarujące, które piwowarzy stosują w praktyce przy klarowaniu brzeczki i młodego piwa w browarze. Środki klarujące w kotle warzelnym (karagen) są stosowane do klarowania brzeczki. Karuk (kolagen) jest stosowany do klarowania młodego piwa przed filtracją. O ile to niezbędne, pomocnicze środki mogą być stosowane do klarowania ,,trudnych" piw. Celem technologii klarowania jest sklarowanie piwa poprzez usunięcie cząstek tworzących zmętnienie. Technologię środków klarujących używa się w świecie szeroko w celu osiągnięcia lepszej przejrzystości po filtracji dającej w efekcie lepszą klarowność piwa w butelce, puszce lub w kegach. Łączne użycie zarówno środków klarujących w warzelni (karagen) i karuku (kolagen) w procesie produkcji piwa poprawia także wynik filtracji i stabilności koloidalnej piwa, tak więc poprawia ogólną jakość piwa przy jednoczesnym obniżeniu kosztu wymrażania i filtracji.
W artykule omówiono postęp w zakresie filtracji zacieru. Wymieniono nowoczesne systemy klarowania zacieru i rozwiązania techniczne.
Causes of turbidities, particularly of arabanic ones, in condensed apple juices are discussed. The structure of araban, its chemical composition, its identification ways and prevention possibilities of the turbidities by addition of enzymatic preparations containing arabinofuranosidase are presented.
Artykuł ten omawia teorie klarowania brzeczki i młodego piwa w procesie produkcji piwa. Stosowane do klarowania brzeczki środki klarujące dodaje się do kotła warzelnego. Do klarowania młodego piwa przed jego filtracją, o ile to niezbędne, używa się karuku i pomocniczych środków klarujących. Celem technologii klarowania jest sklarowanie piwa poprzez usunięcie cząstek tworzących zmętnienie. Technologii klarowania używa się w świecie szeroko w celu osiągnięcia lepszej przejrzystości po filtracji dającej w efekcie lepszą klarowność piwa w butelce, puszce lub beczce. Łączne użycie zarówno miedzianych środków klarujących jak karuku w procesie warzenia piwa poprawia także wynik filtracji i stabilności koloidalnej piwa, tak więc poprawia ogólną jakość piwa przy jednoczesnym obniżeniu kosztu wymrażania i filtracji.
W artykule omówiono kilka czynników, które mogą być związane z przyczynami trudności w klarowaniu piwa. Dodatkowo opisano, jak użycie środków klarujących jako części standardowego procesu produkcji piwa może zredukować całkowite koszty produkcji i poprawić wydajność procesu podczas zimnego kondycjonowania i filtracji. Środki klarujące w kotle warzelnym (karagen) stosuje się do klarowania brzeczki. Karuk (kolagen) jest stosowany do klarowania młodego piwa przed filtracją. O ile jest to niezbędne, pomocnicze środki mogą być stosowane do klarowania trudnych piw. Celem technologii środków klarujących jest sklarowanie piwa przez usunięcie cząstek powodujących zmętnienie. Technologię klarowania stosuje się szeroko w świecie w celu zwiększenia szybkości klarowania piwa podczas leżakowania i uzyskać klarowniejsze piwo po filtracji, dającej w efekcie lepszą klarowność piwa w butelce, puszce lub kegu. Łączne użycie w procesie warzenia piwa zarówno środków klarujących w kotle warzelnym, jak i karuku, poprawia także wynik filtracji i stabilność koloidalną piwa, a więc poprawia ogólną jakość piwa, przy jednoczesnym obniżeniu kosztu zimnego kondycjonowania i filtracji.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.