Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  innowacje produktowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Produkcja wyrobów opartych na nanotechnologii umożliwia tworzenie nowych materiałów o dotychczas nieznanych właściwościach. Produkty te mają ogromne znaczenie w rozwoju większości współczesnych sektorów rynkowych. W artykule przedstawiono wyniki badań poziomu wiedzy i świadomości studentów w zakresie stosowania nanotechnologii oraz nanowyrobów. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że powinna zostać wprowadzona kampania edukacyjna dotycząca nanotechnologii oraz nanowyrobów. Można sądzić także, że dostosowanie cen nanoproduktów do możliwości finansowych konsumentów spowodowałoby wzrost zainteresowania tymi wyrobami, umożliwiłoby także praktyczne ich przetestowanie, czego wynikiem będzie wzrost popytu na te dobra.
Preferencje współczesnego konsumenta żywności koncentrują się wokół dwóch dominujących trendów: ochrona lub poprawa zdrowia oraz wygodna żywność i żywienie. Zainteresowanie właściwą dietą i zależnościami żywienie-zdrowie zdeterminowało aktywność innowacyjną firm spożywczych oraz intensywny rozwój rynku żywności funkcjonalnej. W komunikacji z konsumentem firmy wykorzystują dość dowolnie instrumenty marketingu żywieniowego, wraz z oświadczeniami żywieniowymi i zdrowotnymi. Te sprawy zostały uregulowane na szczeblu UE Rozporządzeniem (WE) nr 1924/2006, jednak praktycznie efekty jego działania będą widoczne na rynku najwcześniej w 2010 r. W tej sytuacji niezbędne jest podjęcie inicjatyw, które pomogą konsumentom dokonywać właściwych wyborów na rynku żywności prozdrowotnej, już promowanej z wykorzystaniem marketingu żywieniowego. Działania w tym zakresie podejmują instytucje unijne, rządy państw, firmy sektora spożywczego, organizacje branżowe, instytucje naukowe, a także lokalne społeczności.
11
75%
Innowacyjność produktowa jest istotnym czynnikiem konkurencyjności, pod warunkiem poprzedzenia wdrożeń szczegółowymi pracami badawczymi dotyczącymi potrzeb i oczekiwań konsumentów. Ze względu na upowszechnianie nowości szczególnie interesujący są innowatorzy, którzy jako pierwsi sięgają po nowe produkty. Poznanie ich charakterystyki oraz specyfiki zachowań rynkowych znacznie ułatwia komercjalizację nowych produktów. W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych dotyczących postaw i zachowań konsumentów wobec innowacyjnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Badania przeprowadzono w grudniu 2011 roku na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1000 respondentów w wieku 15 i więcej lat, koncentrując się na rozpoznaniu i charakterystyce socjodemograficznego portretu innowatora. Stwierdzono większą innowacyjność konsumentów w stosunku do produktów mlecznych niż w odniesieniu do produktów mięsnych i jaj. Wykazano, że poziom innowacyjności w największym stopniu determinuje taka cecha, jak miejsce zamieszkania. Równocześnie innowatorzy przejawiali większą skłonność do zapłaty wyższej ceny za innowacyjne produkty pochodzenia zwierzęcego.
W części pierwszej przedstawiono teoretyczne założenia konkurencyjności i innowacyjności, ze szczególnym podkreśleniem roli innowacji w procesie budowania przewagi konkurencyjnej firm. W części empirycznej, w oparciu o materiał źródłowy pochodzący z badań Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), przeprowadzono analizę innowacyjności produktowej przedsiębiorstw polskich z sektora MSP pod kątem ich konkurencyjności na rynku krajowym i międzynarodowym. Przeprowadzona analiza wyraźnie pokazuje województwa, w których dominującą rolę odgrywają firmy innowacyjne małe i średnie.
Innowacje produktowe są ważnym narzędziem uzyskiwania przewagi rynkowej, determinującym rozwój przedsiębiorstw w długim okresie. Mimo tego, aktywność polskich przedsiębiorstw spożywczych w tym obszarze jest ciągle niska. Utrzymywanie się tej postawy może się przyczyniać do osłabienia konkurencyjności rodzimych przedsiębiorstw na rynku krajowym oraz globalnym. Najbliższe lata powinny być zatem poświęcone na działalność badawczo-rozwojową (B+R) oraz rozwijanie nowoczesnych metod wparcia dystrybucji i sprzedaży. Zwiększenie aktywności polskich przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w obszarze innowacyjnej działalności produktowej będzie sprzyjać także wprowadzaniu produktów dopasowanych do potrzeb współczesnych konsumentów.
Innowacja jest pojęciem definiowanym przez wielu naukowców na różne sposoby w zależności od przyjętych kryteriów. Przedsiębiorstwo wdrażając procesy innowacyjne ma szanse na przetrwanie na rynku o wysokim stopniu konkurencji. Innowacje decydują o kierunku i tempie rozwoju firmy, w związku z tym wprowadzenie innowacji można uznać za podstawę budowanie przewagi konkurencyjnej. Powinny one na stałe wpisać się w system zarządzania przedsiębiorstwem i stać się główną siłą napędową organizacji. W pracy podjęto próbę określenia wpływu wdrażania innowacji na konkurencyjność przedsiębiorstw w branży owocowo-warzywnej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.