Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  highmoor peat
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badania przeprowadzono na terenie torfowiska Krowie Bagno (Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie). Badaniami objęto pobagienne gleby torfowo-murszowe. Z 17 profili pobrano 68 próbek. W próbkach glebowych oznaczono: odczyn (pH w KCl i H2O), popielność oraz zawartość fosforu, potasu, sodu, wapnia, magnezu, żelaza. W analizowanych glebach stwierdzono zróżnicowanie zawartości popiołu oraz makroelementów zarówno pomiędzy analizowanymi profilami, jak i w ich obrębie. Warstwy powierzchniowe badanych gleb charakteryzowały się niższym pH, większą na ogół zawartością popiołu oraz akumulacją potasu, żelaza w porównaniu do warstw położonych głębiej.
W latach 2003 i 2005 w szklarni przeprowadzono doświadczenia, w których oceniono wpływ kilku podłoży na wzrost młodych roślin dwóch odmian kocanek włochatych (Helichrysum petiolare HILLARD et B. L. BURETT) ‘Blue Green Leaved’ i 'Golden Leaved’. W 2003 roku zastosowano jako podłoża: torf wysoki wzbogacony Osmocote lub Polyonem oraz torf wysoki z włóknem kokosowym lub ziemią inspektową, do których dodano nawóz Polyon. W 2005 roku oceniano wpływ torfu wysokiego i mieszanki torfu wysokiego z włóknami kokosowymi, wzbogaconych nawozem Osmocote, na wzrost kocanek. Po trzech miesiącach określono wysokość i średnicę roślin oraz liczbę i długość pędów bocznych. W 2003 roku najlepsze wyniki uzyskano, gdy rośliny uprawiane były w mieszance torfu wysokiego i włókien kokosowych, w którym rośliny odmiany ‘Blue Green Leaved’ były wyższe od roślin rosnących w innych podłożach i tworzyły dłuższe pędy I i II rzędu. Pędów II rzędu było przy tym najwięcej. Odmiana 'Golden Leaved’ reagowała podobnie na rodzaj zastosowanego podłoża. Rośliny uprawiane w mieszance torfu wysokiego i włókien kokosowych z Polyonem rozrastały się najsilniej - były najszersze i tworzyły najdłuższe pędy I rzędu. Najsłabiej odmiana ta rosła w mieszance torfu wysokiego i ziemi inspektowej z dodatkiem Polyonu. W 2005 roku młode rośliny odmiany ‘Blue Green Leaved’ uprawiane w mieszance torfu wysokiego z włóknami kokosowymi były wyższe i szersze od roślin uprawianych w samym torfie wysokim i tworzyły dłuższe pędy I i II rzędu. Rośliny odmiany ‘Golden Leaved' uprawiane w tych podłożach nie różniły się istotnie między sobą.
Badane torfowisko o powierzchni 130 ha położone jest nad Sanem koło miejscowości Dubiecko, w kierunku zachodnim od Przemyśla. Leży na wysokości około 230 m n.p.m. Celem pracy jest uzupełnienie wcześniejszych badań dokumentacyjnych torfowiska Bachórzec-Winne i ocena stratygraficzna złoża torfowego. Na badanym złożu torfowym wytyczono charakterystyczny przekrój podłużny A–B, na którym wykonano 8 wierceń za pomocą świdra typu Instorf. W oznaczeniach typu, rodzajów i gatunków torfu przyjęto nomenklaturę Tołpy i in. [1976]. Pod względem typologicznym badane złoże torfowe posiada charakter zróżnicowany, bowiem wyróżniono w nim występowanie torfu niskiego i wysokiego. Zdecydowanie dominuje tu torf typu niskiego, rodzaj Magnocaricioni, gatunek Cariceto Phragmiteti. Budowa stratygraficzna wskazuje na zatamowanie odpływu wody z torfowiska, co najprawdopodobniej spowodowało spiętrzenie wód i podtopienie torfowiska oraz zapoczątkowało tworzenie się warstwy torfu typu wysokiego, podścielonej torfem typu niskiego.
W latach 2001-2004 porównano wpływ dwóch podłoży - włókna kokosowego i torfu wysokiego - na dynamikę wschodów oraz wzrost i rozwój organów wegetatywnych dwóch odmian bratka ogrodowego z grupy Carrera i dwóch odmian z grupy Butterfly. Bratki z grupy Carrera wysiane do włókna kokosowego zaczynały średnio o 2 dni wcześniej wschodzić niż wysiane do torfu, a w dalszej uprawie rosły i rozwijały się szybciej oraz miały 2-3 razy więcej liści. Nie stwierdzono wyraźnego wpływu rodzaju podłoża na wschody bratków z grupy Butterfly. Stymulujący wpływ na wzrost i rozwój w fazie wegetatywnej podłoża z włókna kokosowego w porównaniu do podłoża z torfu zależał od odmiany bratków oraz był większy przy siewie nasion w styczniu niż w sierpniu. Niezależnie od odmiany i terminu siewu bratki z grupy Butterfly uprawiane we włóknie kokosowym miały 10-58% więcej liści niż uprawiane w torfie.
W badaniach określano skuteczność dodatków torfu i wapna węglanowego w ograniczaniu fitotoksyczności symulacyjnego zanieczyszczenia gleby cynkiem w uprawie gorczycy białej. Badania obejmowały również glebę zawierającą oprócz cynku dodatki herbicydu pendimetaliny. Skutkiem braku remediacji było wysokie pobranie cynku powodujące spadki plonowania do całkowitej redukcji plonu włącznie. Najwyższą skutecznością remediacyjną, pozwalającą na odzyskanie utraconych plonów, odznaczyło się wapnowanie według 1,5 kwasowości hydrolitycznej. Fizjologicznie kwaśny torf wysoki nie powodował immobilizacji cynku w glebie. Obecność pendimetaliny w glebie nasilała fitotoksyczność cynku.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.