Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 77

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gospodarka nieruchomosciami
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Gospodarka nieruchomości jest jednym z istotnych wymiarów funkcjonowania całego kraju. Szczególne upodobanie w nieruchomościach, objawiające się w chęci ich posiadania, znajduje uzasadnienie w tym, iż przypisywane są im własności ekonomiczne i inwestycyjne. Nieruchomości kryją w sobie potencjał dochodowy, który można spożytkować pod warunkiem właściwie podejmowanych działań. Muszą być one skoncentrowane na osiągnięciu możliwie najlepszych korzyści przy równoczesnym optymalnym wykorzystaniu ich walorów. Oznacza to, że dla optymalnego wykorzystania nieruchomości niezbędna jest odpowiednio dobrana strategia gospodarowania w tym segmencie. Gospodarowanie nieruchomościami określa więc relacje i procedury, których przedmiotem są nieruchomości, a mające na celu racjonalne zagospodarowanie otaczającej nas przestrzeni. Uskutecznienie wszelkich zaplanowanych zmian w terenie to kwestia pozostająca w zakresie czynności prawnych i geodezyjnych, które również stanowią aspekt gospodarki nieruchomościami. Oczywistym jest więc, iż gospodarowanie nieruchomościami to nie tylko uregulowania prawno - administracyjne i aspekt związany z wyceną nieruchomości, ale również procedury geodezyjne. Kompletny i sprawnie funkcjonujący kataster jest podstawą dla prawidłowej realizacji wszelkich procesów gospodarowania nieruchomościami. W pracy skupiono się na problematyce procedury podziału nieruchomości w aspekcie ustalania i pobierania opłat z tytułu wzrostu wartości nieruchomości. Autorzy wskazują na możliwość wykorzystania wartości katastralnej, jako jednego z elementów systemu katastralnego, w procesie ustalania opłaty adiacenckiej.
Do podstawowych instrumentów, które powinny być wykorzystywane przez gminy w gospodarce gruntami należą: - instrumenty planistyczne - o charakterze strategicznym: strategia rozwoju gminy, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - o charakterze operacyjnym: miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, koncepcje lub studia programowo-przestrzenne, programy gospodarcze dotyczące sektora nieruchomości - instrumenty realizacyjne - prawno-administracyjne: prawo pierwokupu, prawo wywłaszczenia, służebność gruntowa - finansowo-ekonomiczne: podatek od nieruchomości, rolny i leśny, użytkowanie wieczyste gruntu, dzierżawa gruntu, kara za niezagospodarowanie nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste, opłaty i rekompensaty związane z ustaleniami planu miejscowego, opłaty za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej i leśnej, opłaty adiacenckie, partycypacja społeczności lokalnej w kosztach budowy infrastruktury technicznej. Badane miasta i gminy podmiejskie wypracowały dokumenty planistyczne o charakterze strategicznym. Dla realizacji celów rozwoju by zaspokoić potrzeby bieżące, władze lokalne uznały konieczność prowadzenia długofalowej polityki gospodarowania nieruchomościami gminnymi również pod kątem uzyskiwanych z nich dochodów. Analizowane gminy prowadzą zróżnicowane polityki pozyskiwania dochodów z gospodarki nieruchomościami. Można tu wyróżnić gminy osiągające stale ponadprzeciętne dochody z podatku od nieruchomości, gminy osiągające w tej dziedzinie ponadprzeciętne dochody w zależności od koniunktury i gminy osiągające stosunkowo niskie dochody z podatku od nieruchomości „równoważone" wysokimi dochodami ze sprzedaży gruntów i opłat związanych z tego typu transakcjami. Racjonalne gospodarowanie nieruchomościami przez gminy wymaga ustalenia zasad postępowania (polityki) oraz sposobu tworzenia i realizacji programów operacyjnych. Podstawowymi elementami polityki gospodarowania gruntami są działania dotyczące gminnego zasobu gruntów i aktywizacji rynku nieruchomości oraz stymulowania rozwoju zagospodarowania. W każdej z wymienionych dziedzin należy określić zasady stosowania dostępnych instrumentów. Program operacyjny w zakresie gospodarki gruntami dotyczy realizacji konkretnych zadań sformułowanych w dokumentach planistycznych gminy o charakterze strategicznym. Program taki dla gmin wiejskich i małych miast może dotyczyć całego ich obszaru. W przypadku miasta dużego czy średniej wielkości będzie się on z reguły odnosił do wybranych terenów - na ogół przeznaczonych w studium zagospodarowania przestrzennego do zorganizowanej działalności inwestycyjnej, do przekształceń lub rehabilitacji. Będzie on wówczas elementem kompleksowego programu zabudowy i zagospodarowania lub rehabilitacji danego terenu. W każdym programie operacyjnym powinny być określone: cele jakie należy osiągnąć, oczekiwane efekty, zakres i harmonogram działań, instrumenty realizacji, jednostka realizująca program, środki i źródła finansowania.
W artykule podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy koncepcja zrównoważonego rozwoju może stanowić uzupełnienie wyrażonej w ustawie o gospodarce nieruchomościami zasady prawidłowej gospodarki. Zasada prawidłowej gospodarki jest sformułowana w sposób bardzo ogólny. Analiza jej treści wraz treścią zasady zrównoważonego rozwoju skłania do wniosku, że regulacje dotyczące zasady zrównoważonego rozwoju dotyczą w pełni zasady prawidłowej gospodarki.
Przedmiotem artykułu jest analiza opłat adiacenckich (OA) stanowiących jedną z grup opłat od nieruchomości. Opłaty te są źródłem pokrycia w całości lub w części kosztów, jakie poniósł Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w związku z wykonywaniem i realizacją wyodrębnionych zadań własnych. Opłaty adiacenckie mogą być więc skutecznym narzędziem, za pomocą którego gmina może wykonywać swoje zadania inwestycyjne, co może skutkować jej rozwojem gospodarczym. Z drugiej strony OA budzą wiele wątpliwości, co do słuszności ich istnienia, ustalania ich wielkości, sposobu naliczania i zapłaty. Coraz częściej właściciele nieruchomości odwołują się od decyzji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta do SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze), kwestionując zasadność ich naliczania, wysokość opłaty. Celem artykułu jest ocena OA naliczanych w gminie wiejskiej Krokowa w latach 2009-2011 związanych ze wzrostem wartości nieruchomości na skutek podziału nieruchomości i budowy infrastruktury technicznej. Celem analizy są OA w kontekście: prawidłowości ich naliczania zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, ich wpływu na budżet gminy, na rozwój infrastruktury gminy, kosztów związanych z ich naliczaniem, liczby naliczanych decyzji i odwołań do SKO.
Zarządzanie terenami w aspekcie gospodarki nieruchomościami to m.in. działania związane z tworzeniem, rejestrowaniem oraz udostępnianiem informacji o terenie. Informacje te mogą dotyczyć sposobów użytkowania terenu oraz jego zagospodarowania. Gospodarowanie nieruchomościami obejmuje również aspekt prawa własności oraz szacunkowej wartości terenu. Prowadzenie sprawnej gospodarki nieruchomościami na szczeblu samorządowym wymaga wiarygodnej oraz aktualnej informacji, opartej na rzeczywistej lokalnej sytuacji. Jednym z rodzajów informacji usprawniającej procedury gospodarowania przestrzenią na terenie gminy są informacje na temat wartości nieruchomości. Artykuł prezentuje metodykę tworzenia map wartości gruntów oraz możliwości ich wykorzystania w procesie gospodarowania nieruchomościami. Warunek wiarygodności map wartości gruntów może być poparty faktem, iż opracowanie powstaje na podstawie monitoringu lokalnego rynku nieruchomości. Mapy wartości gruntów stanowią opinię o cenie gruntu możliwej do uzyskania w przypadku sprzedaży gruntu w normalnych warunkach rynkowych, przy wykluczeniu transakcji o charakterze wymuszonym lub podyktowanych szczególnymi uwarunkowaniami. Mapy wartości gruntów mogą ułatwić gospodarowanie nieruchomościami, zaspokoić potrzeby informacyjne inwestorów oraz stanowić punkt wyjścia do określenia wartości gruntów dla potrzeb katastru nieruchomości. Rozważania zweryfikowano na wybranym obiekcie małopolskiej gminy wiejskiej, prezentując w efekcie przykład mapy wartości gruntów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.