Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gleby murszowate
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badania prowadzono na obiekcie łąkarskim „Mechowe Grądy” (550 ha) ekstensywnie użytkowanym. Znaczny areał na tego typu obiekcie zajmują gleby murszowate w podtypie mineralno-murszowych, murszowatych właściwych i murszastych. Wyróżniają się one wadliwymi cechami użytkowymi, a zwłaszcza niską retencją wodną, ubóstwem w składniki pokarmowe, niską pojemnością sorpcyjną i znacznym zakwaszeniem. W wydzielonych zbiorowiskach roślinnych typu Avenastrum pubescens L. i Festuca rubra L. S. S. (na glebie murszastej), Festuca rubra L. S. S. i Alopecurus pratensis L. (na glebie murszowatej właściwej) oraz Avenastrum pubescens L. i Poa pratensis L. (na glebie mineralno-murszowej), jedynie miedź wystąpiła w śladowych ilościach w runi łąkowej. Zawartość pozostałych mikro- pierwiastków (Mn, Fe i Zn), niezależnie od typu florystycznego runi, przekraczała wymagane normy żywieniowe.
Badano właściwości sorpcyjne gleb dużego obiektu torfowego - Siódmak, w którym odwodnienie i ekstensywne użytkowanie łąkowe spowodowało rozpylenie powierzchniowych poziomów murszowych. Analizowano trzy profile gleb torfowo-murszowych różniących się stopniem zaawansowania procesu murszenia - słabym (MtI), średnim (MtII) i silnym (MtIII) oraz trzy profile gleb murszowatych, tj. mineralno-murszowej, murszowatej właściwej i murszastej. Stwierdzono, że mursze posiadają większą pojemność wymienną kationów od podścielających je torfów niskopopielnych. Jednak zdolności sorpcyjne rozpylonych murszy poziomu powierzchniowego uległy znacznemu pogorszeniu w stosunku do zalegających głębiej poziomów poddarniowych. Obniżyła się ich pojemność kompleksu sorpcyjnego oraz stopień wysycenia zasadami.
Badania prowadzono na zmeliorowanym i zagospodarowanym obiekcie łąkowym Głuch (137 ha), położonym na odwodnionym torfowisku Równiny Kurpiowskiej, w południowej części sandru mazurskiego. W charakterystycznych dla obiektu siedliskach dokonano oceny składu florystycznego runi i plonowania, pobrano próby materiału roślinnego do analiz botaniczno-wagowych oraz próby glebowe do oznaczania właściwości fizycznych i chemicznych. Wykazano, że na kształtowanie zbiorowisk roślinnych decydujący wpływ miały warunki siedliskowe (rodzaj gleb, stosunki wodne, zasobność gleb w składniki pokarmowe) oraz zabiegi pielęgnacyjne. Stwierdzono, że w warunkach okresowo za suchych na glebie torfowo-murszowej wykształciło się małowartościowe zbiorowisko typu Festuca rubra i Deschampsia caespitosa, natomiast w środowisku trwale za suchym na glebie mineralno-murszowej - Festuca rubra, a na glebie murszastej - Festuca rubra i Bromus hordeaceus.
W pracy przedstawiono wyniki badań prowadzonych na torfowisku Siódmak, w pobliżu Szczytna. Badano gleby torfowo-murszowe silnie zmurszałe oraz gleby murszaste o zróżnicowanej zawartości materii organicznej (od 2,5% do 25,5%), wytworzone na podłożu piaszczystym. Badane gleby charakteryzują się odczynem kwaśnym (pHKCl 3,9-5,6). Wysycenie kompleksu sorpcyjnego kationami zasadowymi w glebach torfowo-murszowych kształtuje się > 50%, a w murszastych jest bardzo niskie (18-25%). Gleby torfowo-murszowe charakteryzuje znaczny ubytek węgla organicznego, w murszach (11,4-18,0%) w odniesieniu do torfów (36,7%). Przeważają kwasy huminowe nad kwasami fulwowymi, a stosunek CH : CF wynosi 1,05-3,45. Stopień humifikacji substancji organicznej gleb torfowo-murszowych wynosi 24,5-68,5%. W glebach murszowatych stwierdzono podobny stopień humifikacji (29,4-66,4%). Stosunek CH : CF zbliżony do jedności stwierdzono w glebach mineralno-murszowych, natomiast w murszowatych właściwych wynosił 0,5-0,9 oraz w murszastych - 0,4-0,5. Stosunek C : N, kształtujący się od 9,3 do 13,6, wskazuje na intensywność procesów mineralizacji związków azotowych.
Na torfowisku w dolinie rzeki Omulew występują gleby torfowo-murszowe wytworzone z torfów szuwarowych i olesowych, na piaskach sandrowych. Na skutek ewolucyjnych przemian związanych z odwodnieniem i zanikiem materii organicznej, przekształciły się one w gleby mineralno-murszowe, murszowate właściwe, murszaste i arenosole. Największe zasoby materii organicznej były w glebach torfowo-murszowych (1 535,9 t·ha⁻¹), a najmniejsze w arenosolach. (105,1 t·ha⁻¹). Wraz ze zmniejszaniem się ilości materii organicznej stała się ona mniej podatna na przemiany mikrobiologiczne, a stosunek C : N z 12,3 w poziomach murszowych rozszerzył się do 19,0 w utworach murszastych i 21,1 w piaskach próchnicznych arenosoli. Gleby torfowo-murszowe cechują się znaczną zawartością azotu ogólnego (53 440 kg·ha⁻¹) i intensywnymi jego przemianami. W poziomach murszowych występuje 70,0-110,1 kg·ha⁻¹ azotu mineralnego (N-NO₃ i N-NH₄) i przeważa forma azotanowa. W glebach murszowatych azot występuje tylko w poziomach powierzchniowych, w utworach murszastych jest go 8-krotnie mniej, a w arenosolach prawie 20-krotnie, i w azocie mineralnym przeważa forma amonowa. Intensywność przemian azotu ogólnego zwiększa się wraz z ubytkiem ilości materii organicznej. W arenosolach 2,26% N ogółem występuje w formie azotu mineralnego, w glebach murszastych 0,84-0,90%, a w murszach 0,38-0,47%.
Na Żuławach Wiślanych od 1998 roku prowadzone są badania związane z gospodarką azotem na łące wiechlinowo-wyczyńcowej w warunkach gleb murszowatych. Omawiane wyniki pochodzą z badań prowadzonych w latach 2001-2003. Analizę gospodarki azotem wykonano metodą „na poziomie pola” z uwzględnieniem N glebowego. Stwierdzono, że azot glebowy w warunkach gleb murszowatych to istotny składnik tego bilansu. Jego ilość dostępna dla runi w sezonie wegetacyjnym w zależności od ilości i rozkładu opadów atmosferycznych może wahać się od 100 do 200 kg N·ha⁻¹ Wykazano, że podstawowymi przyczynami wadliwej gospodarki azotem, którego pozostawiony w glebie nadmiar może pogarszać jakość wód gruntowych są: nadmierna częstotliwość koszenia runi, niedobory wilgoci w wierzchniej warstwie gleby, brak informacji o ilości dostępnego azotu glebowego oraz rezygnacja z nawożenia P i K.
18
51%
The characteristics of agriculturally used hydrogenic soils and their properties in the Kurpiowska Valley were presented in the paper. The described soils constitute about 40 % of agricultural lands and belong to moorsh and moorshous types. They were formated under the influence of topogenic and fluviogenic type of water supplying. Most of them have the unfavourable air- water relations and they are rapidly transformed. The described soils are differentiated by the content of organic matter. This is most important factor. The reserves of organic matter range within 170-740 t/ha. That greatly influences the physical, retention, sorptive properties and availability of nutrients in investigated soils. The intensive mineralization of soil organic matter results in subsidence of soils under studies, transformation as well as decrease of the area.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.